Ponedjeljak, 17 veljače, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Tisuće pomoraca nema mogućnost iskrcaja i ukrcaja na brodove: Kompanije traže test na koronu, a u Hrvatskoj ga ne rade

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kruzer La Belle de‘l Adriatique koji od sredine ožujka stoji na sidrištu kod Dakse jutros je nakratko pristao u gruškoj luci kako bi odradio uobičajen iskrcaj smeća i nadomjestio zalihe vode prije povratka na sidro.

Ravnatelj Lučke uprave Dubrovnik Blaž Pezo rekao je za dubrovacki.slobodnadalmacija.hr kako je ovo uplovljavanje ipak posebno jer će se obaviti smjena članova posade državljana RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Preživjeli mornar o potonuću broda kapetana Miškića: ‘Bili smo bespomoćni, valovi su nas neprestano valjali’

“Dio hrvatskih pomoraca će izaći, a dio ući na brod. Među pomorcima koji izlaze ima i naših sugrađana, tu su i Šibenčani te pomorci iz Zadra i Solina. Što se tiče posade kruzera s Filipina, oni do daljnjeg ostaju na brodu jer nisu državljani EU pa se ne može obaviti repatrijacija”, pojasnio je Pezo i dodao kako je članovima posade dvotjedna karantena zbog koronavirusa odavno istekla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kompanije traže test na koronavirus, a u Hrvatskoj ga ne rade

Države u kojima bi trebalo doći do smjene, traže da pomorac koji dolazi na brod ima napravljen test na koronavirus, a isto traže i neke kompanije, kako bi se na minimum svela šansa da pomorac donese virus na brod. Nažalost, u Hrvatskoj ne postoji mogućnost komercijalnog testiranja na koronavirus, javlja Novi list.

Nemogućnost iskrcaja s broda i ukrcaja na brod, zbog ograničenja uzrokovanih epidemijom koronavirusa problem je koji već gotovo dva mjeseca ozbiljno muči dobar dio od osam tisuća hrvatskih pomoraca, koliko ih je trenutno na brodovima u međunarodnoj plovidbi, kao i još toliko njihovih kolega koji su kod kuće, a ne znaju kada će se moći ponovno ukrcati na brod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od mjera kojom bi se barem donekle olakšala mogućnost smjene na brodovima je provođenje testiranja na koronavirus prije ukrcaja, što je prema riječima glavnog tajnika Sindikata pomoraca Hrvatske Nevena Melvana, uvjet koji sve češće pred pomorce postavljaju ne samo brodarske kompanije, nego i države u kojima se odvijaju smjene, barem one koje još uvijek dopuštaju tranzit pomoraca u dolasku i odlasku.

Zbog toga su Sindikat pomoraca Hrvatske, Udruga brodara Mare Nostrum i Hrvatsko udruženje posrednika pri zapošljavanju pomoraca (CROSMA) Nacionalnom stožeru civilne zaštite, Ministarstvu pomorstva i Ministarstvu zdravstva uputili zahtjev da se hitno omogući testiranje pomoraca na COVID-19 prije ukrcaja na brod.

Smjene pomoraca na brodovima velik su problem, jer je dobar dio kompanija zabranio sve smjene do kraja travnja, kao što je i dobar dio država ograničio mogućnosti putovanja. Nešto smjena uspijeva se organizirati, uglavnom u Europi i Americi. U Aziji je to postalo gotovo nemoguće, no sada se događa da države u kojima bi trebalo doći do smjene, traže da pomorac koji dolazi na brod ima napravljen test na koronavirus, a isto traže i neke kompanije, kako bi se na minimum svela šansa da pomorac donese virus na brod.

“S druge strane, u Hrvatskoj trenutno nema mogućnosti da se odrade takva testiranja na komercijalnoj osnovi, nego isključivo za osobe koje imaju simptome bolesti. Uz to je nužno osigurati zaštitnu opremu za pomorce na putovanjima, kako bi se ostvarili uvjeti za smjene pomoraca. A smjene su bez toga nemoguće zbog ograničenja postavljenih u lancu koji počinje od lučkih vlasti i terminala, preko niza zabrana kretanja putnika do kontrola na ulasku u mjesto boravišta. Sve to da bi se smanjila vjerojatnost zaraze, osobito kod dolaska na brod”, kaže glavni tajnik SPH Melvan, naglašavajući kako brod, na kojem posada dijeli ograničen prostor, ne pruža mogućnosti društvenog distanciranja i drugih epidemioloških mjera sprečavanja širenja bolesti.

Epidemija COVID-19 ima nesagledive posljedice i na sigurnost plovidbe i operacije teretom, ima i teške komercijalne posljedice, kao i osobito teške posljedice na zdravlje ljudi u uvjetima ograničene medicinske skrbi na moru, ali i u mnogim lukama, posebno u slabije razvijenim zemljama.

Dug i težak put

Mario Zorović, predsjednik CROSMA-e potvrdio je kako dio kompanija traži testiranje pomoraca na Covid-19 prije ukrcaja, kao uvjet za smjenu, no ističe kako i dalje postoji čitav niz ograničenja koja u praksi smjene na brodovima čine gotovo nemogućima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S jedne strane imamo kompanije koje doista traže da se pomorac prije odlaska na brod testira, što je uvjet ne samo da se on ukrca, nego da i njegov kolega kojeg zamjenjuje krene kući. S druge, imamo kompanije koje kažu kako im takav test ništa ne znači, jer pomorac nakon tog testiranja, da bi stigao do broda, mora proći barem dva-tri aerodroma i jednako toliko aviona pa se može dogoditi da se putem zarazi i donese virus na brod”, kaže Zorović, dodajući kako se smjene na brodovima već duže vrijeme uspijevaju organizirati doslovce »na kapaljku«.

“Velik broj kompanija otkazao je sve smjene, osim u iznimnim slučajevima, poput teške bolesti. Mnoge zemlje zabranile su ulazak stranaca u potpunosti ili uvele obaveznu karantenu, a problem je postao i naći avionske linije, jer mnoge su otkazane. Čak i u slučajevima kada je moguće organizirati smjenu, odnosno kada to dopušta i kompanija i država u kojoj se pomorac ukrcava ili iskrcava te se pronađu avionske karte, događa se da vlasnik tereta ne dopušta smjenu jer ne želi ugoziti zdravlje posade, odnosno isporuku svog tereta do odredišta. Situacija je iznimno složena i zaista činimo sve što je u našoj moći da organiziramo smjene, ali prepreka ima zaista mnogo”, kaže Zorović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od mogućih prepreka je izdavanje propusnica za pomorce koji odlaze na brod, a obično moraju do Zagreba ili nekog drugog aerodroma.

“Pitanje izdavanja propusnica za pomorce koji odlaze na brod nije regulirano na državnoj razini, nego doslovce ovisi o dobroj volji lokalnih stožera. Zbog toga smo nacionalnom stožeru i resornom ministarstvu uputili prijedlog da se pomorcima, uz predočenje garantnog pisma poslodavca i druge potrebne dokumentacije, omogući automatsko izdavanje propusnice, kako se ne bi dogodilo da nakon svih poteškoća oko organizacije smjene, on ostane kod kuće, a njegov kolega na brodu, samo zato što je netko u lokalnom stožeru odlučio da mu neće izdati propusnicu za put do, primjerice, Zagreba”, kaže Zorović.

Povećanje trajanja smjene pomoraca Jadrolinije s 15 na 30 dana

Zbog trenutne situacije s koronavirusom i ušteda, trajanje smjene pomoraca na brodovima Jadrolinije povećava se s uobičajenih 15, na mjesec dana, izvještava Sindikat pomoraca Hrvatske.

Navedeni Sindikat se žestoko protivi ovakvoj odluci, te tvrdi da neće pridonijeti smanjenju širenja virusa, ali će, kako tvrde, svakako psihofizički utjecati na stanje pomoraca. Smatraju da bi se takva odluka uskoro mogla pokazati kontraproduktivnom za Jadroliniju, a kao moguće razloge navode povećan broj bolovanja, pa čak i nenamjerne greške zbog iscrpljenosti i umora, iz čega proizlazi ugrožavanje posade i putnika.

„Pozdravljamo vašu odluku kojom ste omogućili većem dijelu radnika na kopnu rad od kuće i nadamo se da to dobro funkcionira. Kao što ste tom odlukom pokazali da su vam radnici na prvom mjestu, pozivamo vas da uvažite ovaj dopis i isto pokažete i za pomorce“, stoji u dopisu kojeg potpisuje predstavnik Sindikata pomoraca Hrvatske za Jadroliniju, kapetan Dragomir Mucić.

Pogledajte jedan od primjera života na moru naših pomoraca:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Novi list/dubrovacki.slobodnadalmacija.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci