Službena inauguracija izabranog predsjednika Zorana Milanovića održat će se 18. veljače.
Kada je pak riječ o budućem savjetničkom timu novog predsjednika, još ništa nije do kraja definirano, ali i dalje se u neslužbenim razgovorima spominju isti ljudi.
Tko su budući savjetnici?
Mediji su više puta u posljednje vrijeme pisali da bi savjetnik za obranu mogao biti bivši ministar obrane Ante Kotromanović, za funkciju savjetnika za nacionalnu sigurnost najizgledniji je bivši čelnik SOA-e Dragan Lozančić, za mjesto predstojnika Ureda navodno će biti imenovan bivši ministar pravosuđa Orsat Miljenić, a glasnogovornik predsjednika bit će voditelj njegove kampanje Nikola Jelić.
Izgledni savjetnik za vanjsku politiku bi mogao postati Mato Škrabalo, brat aktivistice Marine Škrabalo, sin pokojnog zastupnika HSLS-a Ive Škrabala, koji je 2012. Milanoviću kao premijeru bio savjetnik za vanjsku politiku, a potom je 2013. imenovan stalnim predstavnikom RH u Europskoj uniji. Plenković i Grabar-Kitarović su ga u studenom prošle godine povukli s tog mjesta i postavili Irenu Andrassy, a Škrabalo je vraćen u MVP.
> Tko je bio HSLS-ov Ivo Škrabalo koji je napravio zbrku s datumima državnih blagdana?
> Škrabalo sa ‘šeficom’ svog brata – zagovarala ratifikaciju IK. Je li u sukobu interesa?
Tko je Mato Škrabalo?
Škrabalo je diplomirao zemljopis na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a zatim je na britanskom sveučilištu Durham kao stipendist britanske Vlade magistrirao na problematici međunarodnih granica.
Obnašao je dužnost stalnog predstavnika Republike Hrvatske pri Europskoj uniji. Njega je 1. kolovoza prošle godine zamijenila Irena Andrassy koja će ostati upamćena po posljednjim riječima upućenim britanskom kolegi povodom Brexita: „Hvala vam, doviđenja, dobro je da smo vas se riješili“.
> (VIDEO) Evo zašto se Hrvatska našla na naslovnici BBC-jevog portala
Škrabalo je svoju funkciju obnašao rekordnih šest godina, a to mu je bila i prva veleposlanička funkcija. Biografija Mate Škrabala otkriva kako se radi o karijernom diplomatu koji ima dugogodišnje iskustvo rada u Ministarstvu vanjskih poslova, Ministarstvu europskih integracija, hrvatskim predstavništvima u UN-u, ali i hrvatskom predstavništvu u EU.
Godine 2012. godine imenovan je savjetnikom tadašnjeg premijera Zorana Milanovića za vanjsku politiku, a tu dužnost obavljao je do 2013. Nakon toga odlazi u EU.
Godine 2019. se vraća u Hrvatsku te radi kao savjetnik ministra vanjskih poslova. Vlada ga je na zatvorenoj sjednici u studenom prošle godine ovlastila za obavljanje poslova ravnatelja Uprave za multilateralu i globalna pitanja u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, do provedbe javnoga natječaja za imenovanje ravnatelja Uprave, a najduže do šest mjeseci.
Sestra poznata po radu u GONG-u, otac inicirao promjenu datuma Dana državnosti
Matina sestra Marina Škrabalo je nevladina aktivistkinja poznata po radu u GONG-u. Ona je dobila nagradu Sorosevog Otvorenog društva iz Budimpešte (International Policy Fellowship, Open Society Institute Budapest – 2002), a inače sudjeluje ili je sudjelovala u radu udruga Centar za mirovne studije, Documenta i Platforme 112. Marina i Mato Škrabalo su nećaci, jednog od prvih hrvatskih ministara vanjskih poslova s početka devedesetih, Zdenka Škrabala.
Oboje su djeca Ive Škrabala, nekadašnjeg filmskog redatelja i saborskog zastupnika HSLS-a i Libre.
Inače, na inicijativu Ive Škrabala započela je zbrka s hrvatskim državnim blagdanima kada je tadašnja Vlada SDP-ovca Ivice Račana promijenila obilježavanje Dana državnosti, i još uvela Dan neovisnosti.
Do 2001. Dan državnosti slavio se 30. svibnja, na datum kada je konstituiran prvi višestranački demokratski izabran Hrvatski sabor. Škrbalo je navodno kasnije kazao: “Žao mi je, jako mi je žao što sam predložio da se Dan državnosti promijeni s 30. svibnja na 25. lipnja”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr