Tko je bio HSLS-ov Ivo Škrabalo koji je napravio zbrku s datumima državnih blagdana?

Foto: snimka zaslona

Prije 28 godina, dan nakon raketiranja Zagreba i neuspjelog atentata na predsjednika Tuđmana, u podrumu Inine zgrade u zagrebačkoj Šubićevoj ulici, Hrvatski sabor proglasio je neovisnost Republike Hrvatske. Bila je to samo završna faza procesa razdruživanja Hrvatske od bivše Jugoslavije, koja je započela više od tri mjeseca ranije. Naime, još 25. lipnja Hrvatski je sabor, temeljem referendumske odluke naroda, donio zaključak o raskidanju svih državnopravnih veza s bivšom SFRJ. No, pod pritiskom međunarodne zajednice, 7. srpnja, Brijunskom je deklaracijom ta odluka stavljena pod moratorij te je tek istekom moratorija, 8. listopada, ona konačno postala pravovaljana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj datum slavi se kao Dan neovisnosti od 2001., jednako kao što se i Dan državnosti obilježava na 25. lipnja također od 2001., prema inicijativi HSLS-ova zastupnika Iva Škrabala. Do 2001. Dan državnosti slavili smo 30. svibnja, na datum kada je konstituiran prvi višestranački demokratski izabran Hrvatski sabor. Škrbalo je navodno kasnije kazao: “Žao mi je, jako mi je žao što sam predložio da se Dan državnosti promijeni s 30. svibnja na 25. lipnja”.

 

Tko se krije iza GONG-a i što je obilježilo njihov dosadašnji rad?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeks objasnio kakav HDZ želi Plenković – ‘narodnjačka i demokršćanska’ stranka

(VIDEO) Hasanbegović: U ponedjeljak ću predložiti da 30. svibnja bude Dan državnosti i Dan neovisnosti

Važniji datumi za suverenu hrvatsku državu – znate li kada se obilježava koji nacionalni praznik?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je bio Ivo Škrabalo?

Promjene u datumima državnih praznika donesene su 2001. prema prijedlogu HSLS-ovog Iva Škrabala. HSLS bio je tada jedan od koalicijskih partnera vladajućeg SDP-a Ivice Račana. Ivo Škrabalo rođen je 1934., a preminuo je 201. godine. Bio je hrvatski filmski redatelj, scenarist, filmski publicist i povjesničar filma. Kao političar bio je zastupnik u dva mandata Hrvatskog sabora, 1992.-1995. i 2000.-2003. Godine 2009. javno je podržao Iva Josipovića kao kandidata za predsjednika države.

Njegova kći, Marina Škrabalo, od 2012. zaposlenica je GONG-a gdje djeluje kao viša savjetnica. Radila je za feminističku organizaciju CESI, a od od 2003. do rujna 2012. bila zaposlena u vlastitoj tvrtki MAP Savjetovanja društvo s ograničenom odgovornošću za savjetodavne usluge. Škrabalo je dobila nagradu Sorosevog Otvorenog društva iz Budimpešte (International Policy Fellowship, Open Society Institute Budapest – 2002), a inače sudjeluje ili je sudjelovala u radu Centra za mirovne studije, Documente i Platforme 112.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov sin radi u diplomaciji te je stalni predstavnik Republike Hrvatske pri Europskoj uniji. od 2000. zaposlen u Ministarstvu vanjskih poslova, a bio je i savjetnik SDP-ovog premijera Zorana Milanovića za vanjsku politiku. Diplomirao je zemljopis te završio poslijediplomski magistarski studij o međunarodnim granicama na Sveučilištu u Durhamu, UK, uz potporu stipendije britanske Vlade.

Zašto su datumi državnih praznika promijenjeni?

Iako svaki od nabrojanih datuma označava važne dane za suverenu hrvatsku državu, mnogi ističu kako je promjena koja je provedena 2001. bila nepotrebna. Tako se smatra da prvo zasjedanje višestranačkog demokratski izabranog Hrvatskog sabora predstavlja glavnu oznaku državnosti, te da bi se upravo taj na datum trebao obilježavati Dan državnosti, kao što je to i bilo prije 2001.

Taj datum također pada na dan kad su učenici još uvijek u školskim klupama, pa su mnogi uvjereni da bi se mladi puno lakše identificirali s prijelomnim događajima iz 1990-ih i bolje shvatili njihov značaj kada bi im se o njima govorilo kroz obilježavanje Dana državnosti tijekom školske godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, mnogi trenutačni Dan neovisnosti također smatraju dvojbenim jer je državni sabor zapravo 25. lipnja 1991. donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske čime je Hrvatska postala samostalna i nezavisna država.
“A saborska odluka od 8. listopada 1991. godine nije konstitutivni akt o nastanku države Hrvatske, već je jedna od važnih odluka kojom je označena završna faza okončanja postupka razdruživanja Hrvatske u nekadašnjoj jugoslavenskoj federaciji.”, istaknuo je za Glas Slavonije akademik Davorin Rudolf.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.