(VIDEO) Hasanbegović: U ponedjeljak ću predložiti da 30. svibnja bude Dan državnosti i Dan neovisnosti

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Zlatko Hasanbegović (Neovisni za Hrvatsku) odgovarajući na repliku HDZ-ovom Josipu Boriću upozorio ga je da ne raspravljaju o Zakonu o državnim blagdanima nego konkretnim rokovima za dostupnost arhivskog gradiva, istaknuvši da je nasuprot stranačkoj ideologiji o 22. lipnju kao navodno važnom danu za hrvatsku povijest uvijek isticao 30. svibnja kao simboličku nultu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zlatko Hasanbegović: “Vlada i Ministarstvo kulture žele jednom otvorene arhive ponovno selektivno zatvoriti”

“U ponedjeljak ću u proceduru staviti Zakon o državnim blagdanima, predložiti da 30. svibnja 1990. godine bude jedini, isključivi i Dan državnosti i Dan neovisnosti”, naglasio je Hasanbegović.

> Zlatko Hasanbegović: Lustracija je preduvjet za uspostavu demokratskoga društva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gospodine Boriću, hoćete li bez naloga partijskoga smjeti dići ruku za taj zakon? Hoćete li? Imate sada parlamentarnu većinu. Kada se kunete u 30. svibnja 1990. vratite to kao državni blagdan i uz pomoć onih koji vam sada pridržavaju ljestve i čine vlast s vama a koji su 2000. godine poništili su taj državni blagdan.”, zaključio je Hasanbegović.

> Zagreb: Tajnik Josipovićeve stranke namjeravao ‘jednim revolucionarnim udarcem izmijeniti toponimiju pola Donjega grada’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, do 2001. godine Dan državnosti obilježavao se 30. svibnja svake godine, u spomen na konstituiranje prvog višestranačkog Sabora 1990. godine.

Bio je to državotvorni blagdan koji je najviše zaživio u hrvatskom narodu.

Nakon smjene vlasti 2000., na inicijativu saborskog zastupnika HSLS-a Ive Škrabala, zakonski je promijenjen – 2002. godine. SDP-ov Ivica Račan došavši na vlast zahvaljujući koaliciji s Draženom Budišom (HSLS), Zlatkom Tomčićem (HSS), Vladom Gotovcem (LS), Radimirom Čačićem (HNS) i Ivanom Jakovčićem (IDS) promijenili su taj blagdan, unijeli zbrku, ukinuli brojne druge državotvorne simbole, ali i nanijeli golemu drugu štetu Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žao mi je, jako mi je žao što sam predložio da se Dan državnosti promjeni s 30. svibnja na 25. lipnja” , govorio je Ivo Škrabalo, saborski zastupnik HSLS-a nakon što se uvjerio da obilježavanje Dan državnosti “po novom kalendaru” nije zaživjelo u narodu i da većini ljudi u Hrvatskoj gotovo ništa ne znači. “Žao mi je, jako mi je žao” – govorio je u jednom od posljednjih intervjua, navodi maxportal.hr, te dodaju da se Ljubica Lalić iz HSS-a, koja je sa Škrabalom bila sukreator tog zakona, nikad o tome nije očitovala.

Osim toga, trenutačni Dan neovisnosti u najmanju je ruku dvojben, ako ne i netočan, jer je državni sabor 25. lipnja 1991. donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske čime je Hrvatska postala samostalna i nezavisna država, dok je 8. listopada iste godine samo završena faza okončanja postupka razdruživanja Hrvatske u nekadašnjoj jugoslavenskoj federaciji, istaknuo je za Glas Slavonije akademik Davorin Rudolf.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.