Što se zna o osuđenom policajcu Željku Dolačkom?

Foto: FaH

Mediji su neobično naklonjeni Željku Dolačkom, bivšem načelniku zagrebačke krim policije koji je osuđen na 6 godina zatvora zbog zloporabe položaja, odnosno – krađe dva kilograma zlata te oko 640.000 kuna i gotovo 290.000 eura iz sefa u svom uredu, što je izveo lažirajući provalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od samog početka Dolački je bio praktički jedini sumnjiv, jer je nevjerojatno da bi netko, kad bi i znao što se sve nalazi u njegovom sefu, mogao neprimijećen provaliti u središte zagrebačke policije u Heinzelovoj, ispiliti sef, i nestati sa zlatom i gotovinom bez da ga nadzorne kamere koje su po cijeloj zgradi ili policajci koji čuvaju objekt 24 sata dnevno primijete. Odnosno, sve je upućivalo da se radi o poslu iznutra.

Policajac sa sumnjivim vezama

Željko Dolački je vrlo kontroverzan policajac. On je nakon rata, u drugoj polovici devedesetih, postao poznat javnosti kao jedan od policajaca koji su vodili borbu s organiziranim kriminalom, konkretno s “grupom s Knežije”, često označavanoj u tisku jednostavno kao “zločinačka organizacija” (taj pojam se tek puno kasnije počeo dovoditi u vezu sa Sanaderom).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po svemu što se zna on ne pije, ne puši, ne kocka se. Nema dugova za koje bi se znalo. S četrnaest godina prijavio se u milicijsku srednju školu, kao 18-godišnjak počeo raditi u Velikoj Gorici 1987., kao milicioner. Nedugo potom je izbio rat pa je Dolački prebačen u Đorđićevu, u skupinu koja je asistirala u najtežim akcijama i uhićenjima.

No, proslavio se 1997. kad je pokrenuta operativna akcija “Ključ”.  Dolački se našao na čelu ekipe. Imao je, tada, dvadeset i osam godina i deset godina staža. Dolački je uspio skupiti ekipu od 20 operativaca, a policija im je stavila na raspolaganje sobu koja je postala Stožer operativne akcije “Ključ”. Nakon tri godine dignute su optužnice a hrvatsko je pravosuđe dobilo prvog “zaštićenog svjedoka”.

Dolački se pojavljivao i kao svjedok u procesu kasnije ubijenom Davoru Zečeviću, koji je bio optužen da je 11. ožujka 1999. godine likvidirao Željka Šobota. Dolački je pronašao odbačene rukavice na kojima je navodno bio Zečevićev DNK, što je bio ključni dokaz za povezivanje Zečevića sa Šobotovim ubojstvom. Obrane optuženih su ga tada izravno prozvale da zajedno s tužiteljicom Dunjom Pavliček ‘pakira’ okrivljenicima, odnosno da je rukavice – podmetnuo. No, treba reći da su mnogi sumnjali kako je proces protiv Beline i Željka “Žaca” Dolačkog montiran, i da su tri točke koje ih terete bez pravog uporišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No pojavile su i se i sumnje među kolegama da je Dolački postao i previše povezan s onima koje je navodno proganjao, odnosno da je razvio osobne veze u podzemlju koje su debelo prelazile one uobičajene s doušnicima. Jutarnji list u članku od 24.4.2016. navodi, pozivajući se na razgovor s njegovim prijateljem i kolegama iz policije:

Dolačkog opisuje kao živopisnog lika, održavao je, priča, kontakte i s onima s druge strane zakona, pa ga se znalo viđati u društvu i s pripadnicima krim miljea. No, njegov prijatelj tvrdi da je Dolački sve to radio u cilju dobivanja informacija te samog posla.”

Često je do dugo u noć ostajao vani, a i na posao je znao dolaziti u kasnijim satima, pričao mi je da su se njegovi nadređeni prije 15-ak godina zato ljutili na njega. Ali objasnio mi je da on mora znati što se događa na toj sceni” … Oni formalniji policajci zgražaju se nad takvim stilom rada. “Pa imamo i mi svoje kodekse, pravilnike, ne možemo se baš tako po gradu družiti s kriminalcima”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A iduće, 2000. godine je – smijenjen. Načelnik Odjela za suzbijanje organiziranog kriminaliteta Policijske uprave zagrebačke u to je vrijeme bio Jadranko Belina, a prvi suradnici bili su mu Dražen Posavec i – Željko Dolački. Sva trojica su, zajedno sa Zdravkom Šeničnjakom, tadašnjim šefom kriminalističke policije, smijenjeni s čelnih položaja u ljeto 2000. Razlog nije politički, jer je Dolački, kako su svjedočili kolege, prilično “lijevih” uvjerenja.

Otpušten iz MUP-a, pa vraćen

Ne samo da je smijenjen s rukovodećeg mjesta, nego je MUP u srpnju 2000. prekinuo radni odnos s njim. Tada je Vijeće Disciplinskog suda Policijske uprave zagrebačke utvrdilo je da je Željko Dolački, bivši djelatnik u Odjelu za suzbijanje organiziranog kriminaliteta, odgovoran po svim točkama koje ga terete za nepravilno postupanje u službi, te mu je izreklo mjeru prestanka radnog odnosa u MUP-u RH. Drugim riječima, otpušten je.

Disciplinski postupak protiv njega, kao i bivšeg načelnika spomenutog Odjela Jadranka Beline proveden je nakon predstavke neimenovanih policajaca tadašnjem SDP-ovom ministru unutarnjih poslova Šimi Lučinu. Prva je točka Dolačkog teretila da je onemogućio očevid na mjestu pronalaska ranije ukradenog Mercedesa 300 SL, čiji su vlasnici Robert Dajčer i Stjepan Caganić. Po drugoj točki – suspendirani je policajac onemogućio provođenje kriminalističke obrade u vezi s kaznenim djelom iznude na štetu Stjepana Huzjaka i Stjepana Kosa, jer nije kaznenu prijavu proslijedio Kosu na potpis. Treća točka se tiče neosnovanog prepraćivanja jednog automobila do granice Hrvatske s BiH, kojim je predstavnik njemačke tvrtke išao po ukradeni autobus. O tome je 2000. izvijestila Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, Dolački je prikrivao i/ili namještao dokaze, već prema potrebi, bar tako proizlazi iz dokumenata o tome zašto je otpušten. Ono što ostaje zagonetka – kako se jednom zbog korupcije otpušteni policajac uspio vratiti u MUP, i postati načelnik krim policije? To je teško točno reći, no zna se da se 2003., po padu Račanove vlade, Dolački pojavljuje u Sisku, gdje radi kao običan policajac.

Kasnije, prema brojnim medijskim navodima, postaje dio “tajnog tima tadašnjeg ravnatelja policije, a kasnije ministra Ranka Ostojića”.

Povratak iz Siska u vrh krim policije

Kako god, Željko Dolački iz Siska, nakon devet godina u anonimnosti, dolazi na mjesto načelnika Odjela za suzbijanje organiziranog kriminaliteta Policijske uprave zagrebačke u studenom 2012. Dakle, Ostojić ga vraća na stepenicu iznad one s koje je 2000. smijenjen i izbačen iz policije.

Posljednja kontroverza prije pljačke zlata, a koja je Dolačkog dovela na stranice tiska potiče iz 2013., kad je nekoliko članova motociklističkog kluba “Hells Angels” privedeno nakon velike policijske racije u okupljalištu pripadnika te skupine u Sesvetama. Policajci su u njihov klub u Sesvetskoj cesti 73 upali u subotu navečer, kada su članovi skupine bili okupljeni na “Winter partyju”. Mediji su tada izvijestili kako policijska intervencija nije bila nimalo nježna te je s obje strane bilo razbijenih glava. U raciju su policajci krenuli jer su imali informacije da će u klubu biti većih količina droge, namijenjene konzumaciji, ali je akcija završila potpunim debaklom – pronađen je tek jedan odbačeni joint.

Zlostavljanje bajkera

Nitko od šezdesetak prisutnih na kraju nije ni za što optužen, ali su Angelsi – koji su kod nas uglavnom dobrostojeći poslovni ljudi koji vikendom glume opasne “bajkere” – rekli novinarima kako su policajci, naoružani dugim cijevima, upali na party na kojem su ugostili svoje prijatelje iz BiH, Mađarske, Austrije, Njemačke, Engleske i Slovenije. “‘Stotinjak policajaca upalo je u kuću uz povike ‘Lezi, pucat ću!’. Prisilili su posjetitelje da legnu na pod, a neki su morali leći i vani na snijeg. Među gostima je bila i jedna trudnica, no i ona je morala ležati. Neke su pošpricali suzavcem iako se baš nitko nije opirao, a neke udarali ‘teleskopskim palicama’, rekli su iz Hells Angelsa.  Tvrdili su i kako je kuća tijekom pretrage oštećena, a policajce su optužili da su svojim džipom udarili  ‘Opel’ jednog člana parkiran u blizini. Tada su rekli i kako je riječ o “skupini unutar MUP-a koja samo želi skrenuti pozornost s pravih problema u društvu i samom MUP-u”.

Za Novi list su rekli i kako su policajci ‘Zaručnicu jednog posjetitelja, slovensku državljanku, izvrijeđali su riječima: ‘Ti si prostitutka, šta radiš ovdje? Koliko naplaćuješ?’. Stranci koji su se zatekli u ovoj raciji su tada rekli da će obavijestiti svoje veleposlanstva, a Hells Angelsi su zatražili reakciju Unutarnje kontrole, kao i objavu službenih policijskih snimki. Dolački je tada rekao da Angelsi pretjeruju: “Žene koje su ondje bile odmah samo pregledali i pustili, a trudnicu ondje nismo ni zatekli”, rekao je.

Tri godine kasnije, u mandatu Mostovog ministra policije Vlahe Orepića, dogodila se pljačka sefa zbog koje je u utorak osuđen Dolački. Unatoč brojnim pozivima na ostavku ministra zbog krađe 2 kg zlata i velike količine gotovine, Orepić je ostao ministar. Dolački se branio sa slobode, i navodno čak i putovao na egzotične lokacije po svijetu. Novac nikad nije pronađen.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.