Tko je Sara Lustig, v. d. ravnatelja Spomen-područja Jasenovac i što će to značiti za ustanovu?

Lustig
Foto: fah, LinkedIn, Montaža: Narod.hr

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek objavila je javnosti kako je imenovala Saru Lustig vršiteljicom dužnosti Javne ustanove Spomen-područje (JUSP) Jasenovac. Osim što je kći bivšeg logoraša iz Auschwitza, slavnog producenta, glumca i oskarovca Branka Lustiga, što znamo o njezinoj karijeri i kvalifikacijama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Obuljen Koržinek imenovala Saru Lustig vršiteljicom dužnosti ravnatelja Jasenovca

Bivši ravnatelj JUSP Jasenovac Ivo Pejaković u svibnju je podnio ostavku. Učinio je to nakon što je povjesničar Vladimir Geiger ukazao na netočne informacije o logoru koje su zapisane na prostoru ustanove. Ne postoje dokazi koji bi potvrdili sastanak i dogovor Nijemaca i ustaša iz lipnja 1941. o „konačnom rješenju“ srpskog pitanja u Hrvatskoj. Riječ je o očitoj podvali jugoslavenske historiografije kako bi se stradanje Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) izjednačilo sa stradanjem Židova od nacističke ruke, odnosno kako bi se Hrvati prikazali kao jednako krvoločni kao i nacisti. Izmišljene priče o velikim „klanjima“ Srba u Jasenovcu su pak imala za cilj dočarati kako je ustaša ipak bio monstrum kojem čak niti nacist nije bio do koljena.

> Banić i Koić za Narod.hr: Ravnatelj JUSP Jasenovac je došao s politikom i s njom i odlazi

Hoće li Lustig dopuštati istraživanja Jasenovca i prilagođavati postav novim saznanjima?

Podnijevši ostavku nakon što je netko „dirnuo“ u službenu istinu u Jasenovcu, a što je postalo i mainstream, Pejaković je pohitao u Pupovčeve „Novosti“ pojadati se Tihomiru Ponošu, te su zajedničkim snagama donijeli “besprijekoran” sud kako je ostavka rezultat pritiska – ekstremne desnice.

> Documenta Pejakovića nazvala stručnim i hrabrim: Jasenovac treba osloboditi politizacije i pokušaja cenzuriranja

Hoće li se takav narativ s novom ravnateljicom nastaviti? Hoće li se ovom važnom historiografskom problemu konačno pristupiti isključivo sa znanstvene strane? Hoće li Lustig dopuštati i uvažavati istraživanja Jasenovca i postav muzeja i čitavog Spomen-područja prilagođavati novim saznanjima? Za početak, hoće li se napraviti potpuna revizija popisa žrtava koji je dokazano lažan i neutemeljen? Ili će JUSP Jasenovac ostati tek „originalni spomenik“ jasenovačkom mitu u koji diraju samo oni koji žele počiniti profesionalno samoubojstvo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lustig je radila za Vesnu Pusić, Grabar Kitarović, Grlića Radmana, Plenkovića…

Sara Lustig završila je studij engleskog jezika i psihologije, studij izdavaštva i intelektualnog vlasništva kao i studij ustavnog i međunarodnog humanitarnog prava te stekla praktično procesno iskustvo kao članica tima za obranu pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu, stoji u priopćenju Ministarstva. Školovala se u New Yorku i Londonu.

Vrlo mlada, ostvarila je značajnu karijeru. Radila je u kabinetima ministara i predsjednika Vlade i Republike. Njezin dosadašnji posao bio je savjetovati premijera Plenkovića u pitanjima Holokausta i borbe protiv antisemitizma.

> Havel: Antisemitizam se širi ondje gdje vlada neukost, Izrael gubi medijski rat

Karijeru je započela u New Yorku 2003. godine. Radila je u jednoj od najvećih britansko-američkih izdavačkih kuća „HarperCollins“. Nakon kratke karijere u izdavaštvu, od svibnja 2008. do svibnja 2010. radila je kao asistentica obrane na sudu u Haagu. Potom odlazi u kabinet ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić gdje radi kao savjetnica od 2012. do 2015. godine. Zatim, 2015. postaje savjetnicom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović gdje radi tek nešto više od godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezino sljedeće radno mjesto je Vijeće za nacionalnu sigurnost. Ondje je obnašala dužnost višeg stručnog savjetnika za pitanje nacionalne sigurnosti. Nakon dvije godine, ponovno se vraća u Ministarstvo vanjskih poslova gdje obnaša dužnost savjetnice za pitanja Holokausta. Ubrzo će postati supredsjedateljica Međunarodnog saveza za sjećanje na holokaust (IHRA) u hrvatskom predsjedanju.

Tvrtka Lustig Legacy d.o.o. u stečaju

Gotovo tri godine, od lipnja 2021. do travnja 2024. radila je u vlastitoj tvrtci, sudeći po imenu – Lustig Legacy d.o.o. Prema podacima Fine, tvrtka je u stečaju. U 2023. broj zaposlenih bio je 0. Prihodi su također bili 0. Međutim, u tom periodu Lustig je već radila kao posebna savjetnica premijera Plenkovića. Na njezinom LinkedIn profilu piše: „Special Advisor to the Prime Minister of the Republic of Croatia for Holocaust Issues and Combating Antisemitism“. Odnosno, na hrvatski: „Specijalna savjetnica premijera Republika Hrvatske za pitanja Holokausta i borbe protiv antisemitizma“.

Lustig
Snimka zaslona: Lustig Legacy d.o.o. u stečaju

Po svemu sudeći, Jasenovac će i dalje ostati ‘netaknut’

Hrvatsko predsjedanje IHRA-om i obećanja koja su tamo dana zasigurno će dodatno zacementirati stanje u JUSP Jasenovac. Lustig nema iskustva u polju povijesti ili istraživanja. Njezina je karijera politička i diplomatska. Po svemu sudeći, Jasenovac će i u narednom razdoblju ostati „netaknut“. Svaki pokušaj revizije toga što se dogodilo u Jasenovcu i kakav je to logor bio, ili će se ignorirati ili žustro napadati kao i dosad. S njezinim imenovanjem svaki pokušaj preispitivanja povijesti Jasenovca mogao bi prerasti i u međunarodni antisemitski skandal. Naravno, ne zbog negiranja stradanja Židova, već zbog neslužbene zabrane istraživanja logora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Šarić: Ostavka ravnatelja otvara pitanje smije li se uopće istraživati Jasenovac?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.