Tko je sveti Tripun?

Danas je veliki blagdan i u Kotoru. Kotorani i bokeljski Hrvati slave svetog Tripuna, zaštitnika Kotora i kotorske biskupije pa i njima od srca čestitamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj mučenik iz starine, obdaren prema predaji silnom vjerom po kojoj je liječio sve moguće bolesti i tjerao demone, postao je žrtvom za vrijeme progona cara Decija oko 250 godine. Umro je  blizu Niceje u Grčkoj (danas Turska), a njegovo štovanje se iz centra istočnog kršćanstva Carigrada proširilo i do Kotora. Relikvije je iz Carigrada u Kotor donio Andrija Saracenis u 9 st. i od tog vremena sveti

Tripun je zaštitnik Kotora i katolika Boke Kotorske.

Hrvati iz Kotora ovom pjesmom časte svetog Tripuna:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavimo pojkom uzor mučenika,
Kristove vjere hrabrog pobornika.
Umom i srcem pjevajmo mu hvale,
Djela preslavna!

Poziv oca biskupa Janjića na nezaboravno hodočašće u Boku Kotorsku 60% kulturnog blaga Crne Gore je hrvatsko kulturno blago, a od toga je 40% u Kotorskoj biskupiji. Mnogi Hrvati nisu upoznati sa velikim duhovnim i kulturnim blagom koje posjeduje nekada većinski hrvatski kraj Boka kotorska. Samo mala mjesta poput Perasta i Prčinja imaju na desetke crkava i kapelica, dok sam Kotor ima 33 katoličke crkve.

Kulturne ljepote Boke kotorske mahom su gradili katolička vjera i pomorstvo, ističe kotorski biskup Ilija Janjić. Otac biskup je u pravu kada preporuča hrvatskim hodočasnicima da posjete Zaljev hrvatskih svetaca. Osim prirodne ljepote i brojnih starodrevnih crkava, tu su čudesno svetište Majke Božje „Gospa od Škrpjela” na umjetno stvorenom škoju, i najstarija hrvatska stolnica neprolazne ljepote, katedrala svetog Tripuna u Kotoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je posjet „zaljevu hrvatskih svetaca“ sigurno jedan od većih izazova za hrvatskog čovjeka i hodočasnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.