Tko je Vlado Galić, predsjedničin savjetnik – Od sukoba sa Žarkom Puhovskim do ‘afere SMS’

Foto: Ured predsjednice

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović danas je komentirala upletenost svog savjetnika za nacionalnu sigurnost Vlade Galića u tzv. ‘aferu SMS’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tvrdnjama Nacionala, s Franjom Vargom, koji je u aferi SMS navodno falsificirao tekstualne poruke za Zdravka Mamića, kontaktirao je i Vlado Galić, aktualni savjetnik predsjednice za obranu i nacionalnu sigurnost. Galić je u vrijeme kada je na čelu HDZ-a bio Tomislav Karamarko u stranci bio glavni čovjek za logistiku, a prema pisanju Nacionala, upravo su Galić i Milijan Brkić bili glavni HDZ-ovi ljudi s kojima je Varga kontaktirao.

Vojna i sigurnosno-obavještajna karijera

Vlado Galić rođen je 1965. godine u Široko Brijegu u Bosni i Hercegovini, a diplomirao je 1991. godine rudarstvo na zagrebačkom Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu. Od 1991. bio je dragovoljac Domovinskog rata u kojem je bio pripadnik specijalnih postrojbi Oružanih snaga (OS) te djelatnik Sigurnosno-informativne službe Ministarstva obrane RH (MORH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolinda Grabar-Kitarović potvrdila najnovije napise o aferi SMS: ‘Moj savjetnik Vlado Galić sastao se s Vargom’

Bio je pripadnik specijalne postrojbe Zrinski 1. hrvatskog gardijskog zdruga, a prema registru branitelja, u borbenom sektoru proveo je 718 dana, a u neborbenom nešto više od tisuću.

Završio je Ratnu školu OS “Ban Josip Jelačić”, a pohađao je NATO seminare iz područja organizacije, upravljanja i zapovijedanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U organizaciji Fakulteta političkih znanosti i Udruge hrvatskih menadžera sigurnosti stekao je zvanje menadžera sigurnosti iz područja poslovne i nacionalne sigurnosti.

Bio je i nastavnik u Zapovjedno-stožernoj školi “Blago Zadro” za predmet Strategija nacionalne sigurnosti te je obnašao i dužnost stožernog časnika za izobrazbu u Glavnom stožeru OS.

Za sudjelovanje u Domovinskome ratu i obnašanje dužnosti u MORH-u, sigurnosno-obavještajnoj zajednici te OS RH višestruko je nagrađivan i odlikovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umirovljen je u činu pukovnika u siječnju 2007. godine u 42 godini života.

Član odvjetničkog tima generala Ante Gotovine i odjela za analitiku u HDZ-u

Od lipnja 2006. godine pa do oslobađajuće presude u studenome 2012. godine bio je član odvjetničkoga tima obrane generala Ante Gotovine pred Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu.

Od siječnja 2013. godine do dolaska na Pantovčak obnašao je dužnost voditelja Ureda za strategiju, upravljanje promjenama i projektima u Glavnome tajništvu HDZ-a te je bio voditelj odjela za analitiku u stranačkim izbornim stožerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolaskom Andreja Plenkovića na čelo HDZ-a Galićev utjecaj se smanjuje s obzirom na to da je Plenković razmontirao četiri velika odjela u stranci, među kojima je bio i Galićev odjel za analitiku, koje je Karamarko oformio.

Na mjesto savjetnika za nacionalnu sigurnost predsjednice Grabar-Kitarović dolazi prije nepunih godinu dana, u prosincu 2017. godine.

Sukob sa Žarkom Puhovskim i HHO-om

Dok je radio u odvjetničkom timu generala Ante Gotovine, ušao je u sukob s tadašnjim čelništvom Hrvatskog helsinškog odbora kada ga je vodio profesor Žarko Puhovski. On je kao dokaz u korist tužiteljstva, u Haagu iznio podatke o broju ubijenih Srba i uništenih objekata u vojno-redarstvenoj akciji Oluja, za koje se ispostavilo da su zapravo mnogo manji. Podatci HHO-a tako su odbačeni kao dokaz protiv Gotovine, a njegova je zadaća, prema poslovniku SIS-a, bila nadzor osoba i institucija koje pokazuju interes za pripadnike HV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.