Site icon narod.hr

Tko su članovi ‘Savjeta mladih Grada Zagreba’ koji odlučuju o projektima za mlade?

Zagreba

03.10.2023. Konstituirajuća sjednica 7. saziva Savjeta mladih Grada Zagreba koju je otvorio predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Joško Klisović/Foto: Grad Zagreb

Savjet mladih Grada Zagreba (SMGZ) promiče i zagovara prava, potrebe i interese mladih u Gradu Zagrebu. U suradnji s predsjednikom Gradske skupštine iniciraju donošenje odluka od značenja za mlade u Gradu Zagrebu. SMGZ ima 15 članova koje predlaže neka udruga ili politička stranka. Nije riječ o mladima različitog političkog spektra, naime, većina njih pripada nekim ljevičarskim udrugama ili političkim strankama. Ponajprije njihova sadašnja predsjednica Tesa Goldstein, kći Ive Goldsteina i unuka Slavka Goldsteina. Ona je članica Foruma SDP-a gdje obnaša dužnost predsjednice Središnjeg savjeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Što je Savjet mladih Grada Zagreba i za što se zalažu?

Većina članova Savjeta mladih Grada Zagreba pripada ljevičarskim organizacijama i političkim strankama.

Gotovo svi članovi Savjeta mladih Grada Zagreba pripadaju lijevom ideološkom spektru

Osim Forumu mladih SDP-a, članovi pripadaju i mladeži Možemo, Nove ljevice, Srpskom Narodnom vijeću i Inicijativi mladih za ljudska prava (YIHR). Ili pak udruzi Status M koja provodi LGBTIQ radionice u školama i djecu poučava rodnoj ideologiji. Među njima je i nekolicina članova koji ne pripadaju nekoj ekstremno lijevoj organizaciji. Tako iz Udruge mladih za Domovinu, Neformalne skupine mladih i iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva “Trnje” dolazi po jedan član.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ušli u vrtiće i škole: Udruga na FFZG-u promovira borbu protiv rodnih stereotipa za djecu od 3 do 12 godina

Kandidirati se mogu mladi od 15 do 30 godina. Od sadašnjih članova neki su već aktivni u politici, a nekoliko njih je bilo i na stranačkim listama na ovogodišnjim izborima za EU parlament te na parlamentarnim izborima.

Savjet mladih Grada Zagreba ima trogodišnji program koji donosi niz ciljeva i mjera za mlade. Osim korisnih mjera za mlade, zastupljene su i teme rodne ravnopravnosti i pobačaja kao ”ženskog prava”. Kao i potrebe uvođenja seksualnog odgoja u škole, bez navođenja prema čijem ideološkom modelu bi se trebao provoditi.  Program je pisan ”rodno uključivim jezikom”, pa se onda nigdje ne spominje ni muškarac ni žena, već pojam osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financijska sredstva za provedbu Programa za svaku narednu godinu planiraju se prema smjernicama ekonomske i fiskalne politike u Proračunu Grada Zagreba.

Tko su članovi Savjeta mladih Grada Zagreba?

Predsjednica Savjeta mladih Grada Zagreba je Tesa Goldstein, članica Foruma Mladih SDP-a. Iz Foruma SDP-a dolazi i Adrian Qenaj, te članica predsjedništva Foruma mladih SDP-a Rea Andrijašević. Andrijašević je ujedno i članica Udruge studenata političkih znanosti, koja ju je i predložila za Savjet mladih Grada Zagreba.

Nikola Kožul je pripadnik Pupovčevog Srpskog Narodnog Vijeća. Kožul je bio kandidat za EU parlament na listi Nine Skočak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Senna Šimek, članica je Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR), ”parapolitičke” organizacije koja VRO Oluju promatra kao ”udruženi zločinački pothvat” i relativizira Domovinski rat. U suradnji s kolegama iz Srbije, Kosova, BiH i Crne Gore ova organizacija nastoji širiti informacije o Domovinskom ratu iz svog kuta gledanja, a sve u svrhu relativizacije i nijekanja srpske agresije na Hrvatsku.

>RH financira YIHR koji VRO Oluju promatra kao udruženi zločinački pothvat

Tibor Vlaović pripadnik je mladeži koalicijskog partnera Možemo – Nove ljevice (Ivane Kekin i Rade Borić). Vlaović je i predsjednik mjesnog odbora Trešnjevka.

Luka Kamenečki i Dorotea Šafranić dolaze iz Tematske grupe Mladi Možemo!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marina Mlakar članica je udruge Status M udruga: Za društvo nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti. Riječ je o udruzi koja, primjerice, održava ”edukativne” LGBTIQ radionice u školama i vrtićima.

>Kako udruga Status M pod krinkom rodne ravnopravnosti nameće LGBT i rodnu ideologiju djeci od 3 do 12 godina?

Vanessa Kotlar je članica civilne udruge ”Zemljani – Are You Syrious?”. Udruga AYS je osnovana s ciljem pružanja pomoći izbjeglicama.

Vanja Novosel članica je ekološke Udruge BIOM. Riječ je o udruzi koja je na neki način vezana za ekološki aktivizam.

Ivana Bobana je pak predložila Udruga studenata političkih znanosti. Denis Gaščić član je Dobrovoljnog vatrogasnog društva “Trnje”. Dominik Zdilar član je Neformalne skupine mladih, dok je Stjepan Žabčić član Udruge Mladi za Domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Tesa Goldstein, predsjednica Savjeta mladih Grada Zagreba?

Od listopada 2023. predsjednica Savjeta mladih Grada Zagreba je Tesa Goldstein. Ona je psihologinja, kći Ive Godsteina i unuka Slavka Goldsteina. U Forumu mladih SDP-a od 2022. godine obnaša funkciju predsjednice Središnjeg savjeta. Tesa je bila na 13. mjestu liste za drugu izbornu jedinicu SDP-a na parlamentarnim izborima ove godine. Odradila je i tromjesečni staž u Europskom parlamentu kod eurozastupnika iz redova SDP-a Tonina Picule.

Izjavila je da joj je uzor u politici njezin djed Slavko Glodstein.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Neki latentni uzor u politici mi predstavlja vlastiti djed, koji nije bio političar per se, ali je uvijek politički razmišljao. Bio je vrlo produktivan i pun ideja, to je nešto što me kod njega uvijek inspiriralo. Mislim da sam svjesno ili nesvjesno od njega puno toga naučila.”

>M. Koić: Slavko Goldstein – tragika, mitomanija i laž

Za mladež HDZ-a, kći Ive i unuka Slava Goldsteina tvrdi da se radi o ljudima u koje je duboko ukorijenjen sustav vrijednosti prema kojemu klijentelizam, stranačka podobnost i zapošljavanja po obiteljskoj vezi nisu ništa negativno. Za mladež SDP-a tvrdi da nisu takvi, već primjer sušte suprotnosti.

Za sebe kaže da je ateistkinja, Hrvatica i Židovka. Smatra da je revizija Vatikanskih ugovora, u smislu potencijalnog ukidanja Vjeronauka, kao i vjerskog znakovlja u javnim i obrazovnim institucijama – nužna. Jer je, među ostalim, konstantan izvor manjinskog stresa.

”Cijeloga života susretala sam se s nekim oblicima i vrstama predrasuda, pa i verbalnim nasiljem. To nije samo posljedica obiteljskog odgoja, već bih se usudila reći – i onoga što su djeca naučila na Vjeronauku. Upravo je to bio vrlo negativan element u mom odrastanju, ne samo za mene kao ateistkinju, Hrvaticu i Židovku, već i za svu onu djecu čiji su roditelji odlučili da neće pohađati Vjeronauk u školi”, rekla je Tesa Goldstein.

>Goldsteina maknuli iz saveza za Holokaust, tvrdi da je to ‘čistka nepodobnih’; no je li to istina? 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version