“Ovog tjedna imali smo sastanak s Natašom Novaković, predsjednicom Povjerenstva i upozorili smo je da kršenja zakona u ovom slučaju nema”, rekao je predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, prenose Novosti, o slučaju sukoba interesa Milorada Pupovca.
Rekao je kako su predstavnici Povjerenstva istaknuli da se u dosad vođenim postupcima pred Povjerenstvom nije radilo o sukobu interesa već o povredi članka 5. stavka 1. Zakona o sprječavanju sukoba interesa, odnosno povredi načela da dužnosnici u obnašanju javnih dužnosti moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano čuvati vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo.
Prema njegovim riječima Povjerenstvo će jednake postupke za prethodne dvije godine pokrenuti i za ostale članove Savjeta koji su ujedno zastupnici Hrvatskog sabora, s obzirom na to da članak 39. spomenutog zakona obvezuje Povjerenstvo na pokretanje postupka u takvim slučajevima.
“Članovi Povjerenstva obvezali su se u najkraćem roku objaviti smjernice i upute dužnosnicima u Savjetu u svrhu učinkovitog sprječavanja moguće buduće povrede Zakona o sprječavanju sukoba interesa”, ističe.
Dodjeljivanje sredstava SNV-u: Dokumenti dokazuju da se Milorad Pupovac nije izuzeo od glasovanja
Temeljem prijave udruge U ime obitelji iz veljače 2017., Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo je postupak protiv Milorada Pupovca, jer je kao član Savjeta za nacionalne manjine sudjelovao u donošenju odluke o dodjeli sredstava (većih od 3 milijuna kuna) iz državnog proračuna Srpskom narodnom vijeću, čiji je on predsjednik.
U prijavi se također navodi i da je Milorad Pupovac član saborskog Odbora za nacionalne manjine, koji kontrolira način na koji se troše dodjeljena sredstva.
U Odluci se navodi da je Milorad Pupovac počinio propust kao državni dužnosnik, “jer se nije izuzeo iz odlučivanja, čime je “propustio zaštititi vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo povjerene dužnosti, kao i povjerenje građana”.
Dokument Povjerenstva također navodi kako se zastupnik mađarske nacionalne manjine, Šandor Juhas, izuzeo od odlučivanja o dodjeli sredstava. Istovremeno, Pupovac to isto nije učinio.
“Ja sam biran i u Sabor i u SNV, kao što su birani i drugi kolege u Savjet nacionalnih manjina. Ja ne dolazim na sjednice Savjeta ili ako dolazim, napuštam ih prije glasovanja ili se izuzimam. To je moja moralna odluka, nije zakonska obaveza. Jesam li glasao 2016. ne sjećam se, ali znam da 2017. nisam kao što ni 2018. neću. Počašćen sam što me Povjerenstvo podsjeća na moj moralni propust, ako ga je bilo. Želim ih samo podsjetiti da ga nije bilo prije i neće biti. Ali bi ih htio podsjetiti da to rade i za druge”, kazao je Pupovac.