Tolušić o reakciji na strože kontrole uvoza: Ne želimo naštetiti susjedima – brinemo o hrani

Foto: fah

Ministri trgovine i poljoprivrede Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova sastaju se u Sarajevu kako bi dogovorili zajedničku reakciju na novi pravilnik kojim je Hrvatska uvela kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećana je s 90 na 2.000 kuna, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz izvora bliskih srbijanskoj vladi, doznaje se da je Beograd već pripremio stroge mjere kojima će uzvratiti Hrvatskoj. Srbija je već ranije uputila notu i Hrvatskoj i Europskoj komisiji zbog odluke Zagreba da uvede strože mjere kontrole uvoza poljoprivrednih proizvoda iz te zemlje. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović poslao je i formalni zahtjev Europskoj komisiji da intervenira i spriječi provedbu ove odluke hrvatskog ministarstva poljoprivrede.

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić izjavio je jučer da je namjera pravilnika, bila isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku a ne nanošenje štete susjednim zemljama. Pravilnik se, dodao je odnosi na 168 zemalja u svijetu koje nisu u EU-a. Rekao je da mu je žao ako se to ispolitiziralo jer definitivno tako nije trebalo biti, kao i da po njemu ne postoje razlozi za protumjere Srbije. Očekujem da ćemo sjesti sa ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem. Do sada smo dobili prigovor samo iz Srbije i vidjet ćemo što se može napraviti po tom pitanju, izjavio je.

Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2.000 kuna. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović smatra da je najbolje rješenje za trgovinski spor koji je nastao između Hrvatske i država zapadnog Balkana izmjena te odluke i primjena tarifa kakve vrijede u drugim državama-članicama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.