Izvještaj u Podnevnom Dnevniku HRT-a 1 (koji su uređivali Marta Šimić Mrzlečki i Goran Brozović ), 6. kolovoza 2017., s koncerta Marka Perkovića Thompsona u Slunju obilježen je serijom teških propusta.
> Marijan Galeković: Zar laži o Oluji moramo slušati na Hrvatskom radiju?
> Božinovićeva uhićenja u Kninu: Tko je i kada zabranio znakovlje legalne postrojbe Hrvatske vojske?
> (FOTO, VIDEO) Thompson osvojio Slunj – desetci tisuća Hrvata proslavili Dan Pobjede!
Serijom netočnosti, nejasnih (polu)informacija i natuknica, što nema nikakve veze s odgovornim novinarstvom, stotine tisuća slušatelja i gledatelja mogli su biti i vrlo vjerojatno jesu dovedeni u zabludu o važnim događajima i konkretnim ljudima, čime im je potencijalno nanesena velika šteta.
Uredništvo portala Kamenjar.com zatražilo je od nadležnih službi Hrvatske Radio Televizije službeno očitovanje:
From: Kamenjar.com
To: renatokunic, glavniravnatelj, igorcutuk, sluzbenikzainf
Poštovane dame i gospodo,
Molimo Vas očitovanje o uočenim teškim propustima vaših uređivačkih timova, urednika i novinara u emisijama koje su informativno predstavljale hrvatskoj javnosti proslavu i obilježavanje Dana pobjede, domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja.
Serijom netočnosti, nejasnih (polu)informacija i natuknica, što nema nikakve veze s odgovornim novinarstvom, stotine tisuća slušatelja i gledatelja mogli su biti i vrlo vjerojatno jesu dovedeni u zabludu o važnim događajima i konkretnim ljudima, čime im je potencijalno nanesena velika šteta.
Izvještaj u Podnevnom Dnevniku HRT-a 1 (koji su uređivali Marta Šimić Mrzlečki i Goran Brozović ), 6. kolovoza 2017., s koncerta Marka Perkovića Thompsona u Slunju obilježen je serijom teških propusta, od kojih su najvažniji slijedeći:
Urednica je u najavi naglasila kako je ovo prvi put da Marko Perković Thompson nije pjevao u Kninu. Riječ je o netočnoj informaciji – Marko Perković Thompson godinama je pjevao u Čavoglavama na Dan pobjede, a ne u Kninu.
U prilogu se ističe da je unatoč očekivanih deset tisuća ljudi, na koncertu u Slunju nazočilo dvadeset tisuća ljudi.
Informacija nema naznačenoga izvora, tko je ocijenio i na temelju čega da je bilo dvadeset tisuća ljudi i iz kojih su izvora te informacije. Naime, primjereno i odgovorno novinarstvo obavezno se zasniva na provjerama informacija koje se prezentiraju javnosti, a jedan od obaveznih izvora u ovome slučaju je policija i njene procjene. Prema objavljenim informacijama organizatora koncerta policija je procijenila, a to je objavljeno tijekom koncerta i bilo dostupno svim medijima, da je u Slunju nazočilo više od pedeset tisuća ljudi.
Ovakav pristup uz netočnosti i izostanak profesionalnoga odnosa u procesu stvaranja i emitiranja informacije, nužno implicira tešku neobjektivnost i antagonizam prema nositeljima događaja u Slunju, pri čemu podsjećamo da je jedan od suorganizatora koncerta i proslave bilo i Ministarstvo branitelja.
U istom prilogu naglašeno je da ipak nije sve prošlo bez izgreda te kako je bilo isticanja neprimjerenih simbola. Pitamo vas kao profesionalne novinare i kreatore javne medijske kulture u Hrvatskoj, s posebnom nacionalnom odgovornošću, jer ste nacionalni javni medijski servis – koji su to neprimjereni simboli, tko ih je, kada i na temelju kojih zakonskih propisa proglasio neprimjerenim? Navedena su tri izgreda – nužno je i potrebno opisati sva tri izgreda jer se inače stječe dojam kako su sva tri vezana uz isticanje neimenovanih simbola.
Obaveza je informativnoga programa HRT-a gledateljima hrvatskog javnog medijskog servisa prezentirati točne, ne-afektirane i ne-ostrašćene informacije.
Očekujemo od vas vrlo precizno očitovanje kao i u prva dva navedena slučaja, jer je očito riječ o ozbiljnim pogreškama potpuno neprimjerenim javnom medijskom servisu s takvim nacionalnim značajem i s dubokim obilježjima tendencioznog ideološkog odnosa i svrstanosti prema relevantnim nacionalnim događajima, osobama i institucijama.
HRVATSKI RADIO:
U radijskoj emisiji na prvom programu Hrvatskog radija „dogodilo se na današnji dan“, emitiranoj 4. kolovoza 2017. godine koju uređuju Ivan Kujundžić, Branko Starc, Tihomir Ponoš i Dario Spelić, u prilogu posvećenom obljetnici vojnoredarstvene operacije Oluja navedeno je:
„U tjednima i mjesecima nakon Oluje dio pripadnika hrvatske vojske i policije na oslobođenom području ubio je nekoliko stotina srpskih civila, a na oslobođenom teritoriju zapaljeno je na tisuće kuća i drugih objekata“.
U oba slučaja navođenja konkretnih zločina nakon Oluje ne navode se izvori.
Informacije su potpuno neprecizne i podložne svakojakome tumačenju i interpretaciji – nekoliko stotina? Tako se odgovoran medij, urednik i novinar ne odnosi kada nabraja ljudske žrtve, pogotovo ne kada postoje relevantne informacije o egzaktnome broju.
Ovakva, potpuno subjektivna i neutemeljena interpretacija Hrvatskoj može nanijeti i već jest nanijela velike međunarodne štete.
Informacije koje su istaknute ukazuju na srpske izvore, koji su dokazano lažni.
U sklopu oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču Raspravno vijeće međunarodnog suda u den Haagu zaključilo je kako su 44 srpska civila ubijena od strane pripadnika hrvatskih oružanih snaga. Dužni ste ispravak netočnog navoda i javnu ispriku.
Isto se odnosi na broj zapaljenih kuća i objekata.
Ovakav vid informiranja s ovakvim sadržajem je teško odstupanje od elementarnih standarda informiranja, novinarske odgovornosti i profesionalizma.
To je ravno sudjelovanju u kleveti Hrvatske vojske, svoga naroda i države i podrazumijeva hitnu istragu i sankcije zbog svega navedenoga prema urednicima i potpisnicima ovakvoga sramnoga informiranja.
Molimo vas stoga da nas izvjestite što ste po istom poduzeli?
Jeste li kao odgovorna javna informativna institucija zatražili očitovanje svih spomenutih i odgovornih urednika?
Što ste poduzeli radi toga i što namjeravate poduzeti da se takve profesionalne pogreške više ne događaju?
Kakve će profesionalne sankcije snositi spomenuti urednici radi navedenih propusta?
Tekst se nastavlja ispod oglasa