Tribina 3. programa Hrvatskog radija – Vukovar: Značenje, simbolika i kultura sjećanja

Vukovar
Foto: Hrvatski radio

U četvrtak 18. studenog, na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u studiju „Zvonimir Bajsić“, a uz izravan prijenos na Trećem programu Hrvatskog radija, održala se Tribina Trećeg programa na temu „ 30 godina pada Vukovara: značenje, simbolika i kultura sjećanja“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tribini su sudjelovale povjesničarke izv. prof. dr.sc. Ines Sabotić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, doc. dr. sc. Ana Holjevac Tuković iz Memorijalno- dokumentacijskog centra Domovinskog rate te povjesničar dr. sc. Domagoj Knežević s Hrvatskog instituta za povijest.

Razjasnivši vojno-strateški značaj vukovarske bitke kao i važnost promjene medijske i vanjskopolitičke percepcije Domovinskog rata koja je nakon vukovarskih razaranja uslijedila, sudionici tribine osvrnuli su se na značenje i simboliku koju je Vukovar imao u prošlosti, koju trenutno ima u hrvatskom nacionalnom narativu i identitetu, ali i ulogu koju će Vukovar imati u budućnosti.

Docentica Holjevac Tuković istaknula je važnost edukacije o vukovarskom stradanju kroz obrazovni sustav, ali i kroz umjetnost, kulturu i medije pri čemu je navela primjere dobrih praksi edukativnih programa i izložaba. U skladu sa svojom znanstvenom ekspertizom kritički se osvrnula i na proces Mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, ali i na nekadašnje i sadašnje europske percepcije Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitka vukovarskih branitelja s JNA je bitka Davida i Golijata

Usporedivši vukovarsko stradanje sa sličnim primjerima herojske obrane protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja iz hrvatske prošlosti poput bitki za Gvozdansko i Siget, Holjevac Tuković se složila s dr. sc. Kneževićem koji je Vukovar nazvao mitskim mjestom hrvatske povijesti usporedivši bitku vukovarskih branitelja s Jugoslavenskom narodnom armijom i srpskim paravojnim dobrovoljačkim postrojbama s biblijskom bitkom Davida i Golijata.

Knežević je pozdravio uvođenje nacionalnog dana sjećanja na Vukovar, pohvalio poratnu obnovu grada, ali i istaknuo kako je vukovarsko stradanje veliki zločin bez kazne. Sa sugovornicama se složio da pravda po pitanju vukovarskih žrtava nije zadovoljena te je, između ostalog, ocijenio i da je nacionalna kultura sjećanja na vukovarske žrtve samonikla i spontana te da je proizišla iz same srži naroda.

Izv. prof. Ines Sabotić istaknula je dužnost sjećanja na vukovarsko stradanje i, usporedivši Vukovar s Hiroshimom, naglasila kako bi grad mogao postati mjesto sjećanja i komemoriranja i u širim europskim i svjetskim okvirima. Sabotić je istaknula da brojne kulture i narodi imaju slične motive herojske borbe te je vukovarsku bitku nazvala arhetipskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog svoje vječne poruke herojstva, sebedarja i borbe za slobodu Vukovar će, smatra profesorica Hrvatskog katoličkog sveučilišta, opstati kao mjesto sjećanja. Sugovornici su se zaključno složili s profesoricom Sabotić istaknuvši kako vukovarsko sjećanje kao niti vukovarsko herojstvo nikada ne će umrijeti, odnosno biti zaboravljeno.

Cijelu tribinu poslušajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.