U 2018. podneseno 222.286 zahtjeva za odlazak u mirovinu, 8,2 posto više nego godinu ranije

Foto: fah

Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO), lani je u Hrvatskoj podneseno 222.286 prvostupanjskih zahtjeva za odlazak u mirovinu što je 8,2 posto više nego godinu prije (205 964), a od ukupnog broja riješenih zahtjeva, 61 posto ih je rješeno u roku od 60 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako postoji određen broj predmeta koji se rješavaju u roku dužem od 60 dana, u 2018. zamjetni su pozitivni pomaci, koji su rezultat poboljšanja u organizaciji poslovanja, modernizacije poslovnih procesa, jačanja informatičke podrške i novih kadrovskih rješenja”, navodi se u priopćenju.

>Ministar Pavić: ‘Ima 13.000 mirovina iz NOB-a koji je završio prije 75 godina’

>HANFA: Ako vam je plaća 6.000 kuna dobit ćete 2.000 kuna mirovine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Ministar Zdravko Marić podsjetio da u Hrvatskoj za mirovine godišnje nedostaje 17 milijardi kuna

Kako je za predmete na čije se rješavanje čeka duže od 60 dana uglavnom potrebno uključiti druge institucije, HZMO budućim umirovljenicima predlaže pokretanje postupka pretkompletiranja podataka o stažu i plaći, koji nije obvezujući, ali ubrzava postupak ostvarivanja prava, prije svega prava na starosnu mirovinu.

“Institut prethodnog utvrđivanja staža omogućava budućim umirovljenicima da 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za mirovinu o tome obavijeste Zavod kako bi postupak kompletiranja podataka o stažu i plaći potrebnih za izračun mirovine Zavod obradio unaprijed. Ako budući umirovljenik ima i inozemnog staža, ovaj postupak moguće je pokrenuti i pet godina ranije”, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak je moguće besplatno pokrenuti putem korisničkih stranica Zavoda, u sklopu sustava e-Građani, popunjavanjem web-obrasca, kao i u svim područnim službama, uredima i ispostavama Zavoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.