HANFA: Ako vam je plaća 6.000 kuna dobit ćete 2.000 kuna mirovine

štednje
Foto: Getty images

Ako odete u mirovinu s prosječnom plaćom od 6.000 kuna dobit ćete 2.000 kuna mirovine, navode u najnovijem izvješću Hrvatske agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) zbog čega je Hrvatska na samom europskom dnu, prenosi RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novac građana iz mirovinskih se fondova uglavom ulaže u državne obveznice, što predstavlja jedan od najsigurnijih ulaganja, a ulaže se i u dionice tvrtki poput HT-a, Podravke, INE, Atlantic Grupe i slično.

Mirovinski fondovi dosegnuli brojku od 100 mlrd kuna štednje građana

Neto vrijednost imovine svih obveznih mirovinskih fondova u Hrvatskoj uskoro će dosegnuti vrijednost od sto milijardi kuna. Na dan 29. siječnja vrijednost te imovine iznosla je 99,7 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od toga se oko 30 milijardi kuna odnosi na zaradu koju su osiguranicima u razdoblju od 2002. do danas ostvarila četiri mirovinska društva koja upravljaju obveznim mirovinskim fondovima u Hrvatskoj, a oko 70 milijardi kuna odnosi se na neto uplate, stoji u priopćenju HANFA-e.

>Guido Hornik – Tko i zašto prikriva činjenice o povlaštenim partizanskim i JNA mirovinama?

>(VIDEO) Ministar rada Marko Pavić o povećanju mirovina: ’69 kuna u dvije godine nije malo’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Ministar Zdravko Marić podsjetio da u Hrvatskoj za mirovine godišnje nedostaje 17 milijardi kuna

Mirovinski fondovi značajan su institucionalni investitor čiji investicijski potencijal kontinuirano raste. U zadnjih deset godina udjel imovine mirovinskih fondova u ukupnoj imovini financijskog sustava porastao je s nešto manje od pet na 17 posto. O njihovom investicijskom potencijalu najbolje svjedoči i podatak da imovina obveznih mirovinskih fondova čini oko 27 posto hrvatskog BDP-a.

Ukupan broj osiguranika u obveznim mirovinskim fondovima iznosi njih ukupno 1.940.976 od čega se 97,98 posto nalazi u kategoriji B, dok je u kategoriji C njih 1,7 posto, a najmanje u kategoriji A, tek njih 0,32 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2018. godini prosječan prinos obveznih mirovinskih fondova u kategoriji A iznosio je 0,84 posto, u kategoriji B 1,02 posto, a u kategoriji C 2,94 posto. Od početka rada mirovinskih fondova prosječan prinos u kategoriji A iznosi 7,27 posto, u kategoriji B 5,52 posto, a u kategoriji C 5,98 posto, kažu u priopćenju HANFA-e.

>Hanfa: U obveznim mirovinskim fondovima 1,93 milijuna članova

Prosječno stanje na računu osiguranika 51.384,14 kuna

Prosječna vrijednost na računu svakog člana obveznog mirovinskog fonda iznosi 51.384,14 kuna, a očekuje se da će taj iznos, kao i ukupan iznos imovine u obveznim mirovinskim fondovima, još nekoliko godina snažno rasti s obzirom da se u idućih nekoliko godina ne očekuju značajniji odljevi sredstava u svrhu isplata mirovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći dio imovine uložen je u hrvatske državne obveznice, dok se, zasad ograničena, diversifikacija nastoji postići kroz izloženost različitim domaćim i inozemnim sektorima.

Izmjene Zakona o obveznim mirovinskim fondovima koje su stupile na snagu početkom 2019. godine donesene su u svrhu unaprjeđenja poslovanja subjekata mirovinskog sustava, a donijet će koristi za sve članove obveznih mirovinskih fondova.

Smanjenje naknada

Najvažnije izmjene odnose se na: smanjenje naknada koje za svoj rad naplaćuju mirovinska društva (ulazne naknade i naknade za upravljanje), odluku o raspoređivanju novih osiguranika koji sami ne odaberu fond u fondove kategorije A na osnovu rizikom prilagođenih prinosa, obavezno ulaganje sredstava mirovinskih društava u edukaciju i jačanje financijske pismenosti građana, mogućnost prelaska osiguranika iz drugog u prvi mirovinski stup po ostvarenju prava na mirovinu, imenovanje predstavnika članova mirovinskih fondova u nadzorni odbor mirovinskog društva, detaljnije propisivanje kriterija za prepoznavanje sukoba interesa, piše RTL.

Tome treba dodati i unaprjeđenje ulaganja i to u infrastrukturne projekte i start-upove kao nove klase imovine, ulaganja u dionice vezana uz benchmark i informiranje javnosti o odstupanjima, uređenje ulaganja u depozite/novac kod povezanih osoba i dr.

Cilj HANFA-e u narednom razdoblju je potaknuti korištenje principa društveno odgovornog financiranja pri investiraju imovine mirovinskih fondova.

U segmentu dobrovoljnih mirovinskih fondova postoji još značajan potencijal rasta. Posljednji dostupni podaci o broju članova za kraj prosinca 2018. govore da je u dobrovoljnim mirovinskim fondovima bilo nešto više od 305 tisuća članova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.