U Saboru minuta šutnje za poginule redarstvenike u Borovom Selu: Mostov Panenić upozorio da je odgovarala samo jedna osoba

Zagreb, 21.9.2018 - Nastavak sjednice Hrvatskoga sabora. Na slici Tomislav Panenić. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Zastupnici u Hrvatskom saboru na početku rasprave minutom šutnje odali su počast 12-orici hrvatskih redarstvenika koji su na današnji dan 1991. godine ubijeni u zasjedi pobunjenih Srba u Borovom Selu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Panenić (Most) upozorio je da je za pogibiju 12 hrvatskih policajaca u Borovom Selu do danas odgovarala samo jedna osoba, a da su ostali abolirani i izbjegli kaznu, jer se to nedjelo tada kvalificiralo kao oružana pobuna protiv Republike Hrvatske te se založio da ga se prekvalificira u ratni zločin i nastavi s kaznenim progonom počinitelja i pravedno ih se kazni.

Obitelji stradalih više nemaju snage za to, a i sve ih je manje, dodao je Panenić upitavši kako je moguće da takav zločin može proći bez kazne. Podsjetio je i kako su se počinitelji hvalili kako su hrvatskim policajcima napravili zasjedu te kako su ih masakrirali.

U nastavku sjednice, Davor Bernardić (SDP) najavio je  SDP-ovu inicijativu za povećanjem neoporezivog dijela plaće sa 3.800 na 5.000 kuna čime bi se povećale plaće, osobito one najniže, od 330 do 500 kuna, bez dodatnih izdataka za poslodavce, a posebno bi olakšao položaj sitnih i srednjih poduzetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog je realan i ostvariv, ustvrdio je Bernardić i predložio da se jedinicama lokalne samouprave gubitak prihoda nadomjesti u  visini jedan posto ubranog PDV-a iz Državnog proračuna. To bi, smatra, dalo puno veći efekt nego smanjenje PDV-a na određene prehrambene proizvode koji nisu znatnije pojeftinili.

Upozorio je na loše radne uvjete i niske plaće hrvatskih radnika napomenuvši kako ih polovica prima manje od 5400 kuna, više od milijun ljudi živi u siromaštvu ili na rubu siromaštva,a 130.000 osoba ne može ostvariti ustavno pravo na rad. Radnici Uljanika i 3. maja nisu već devet mjeseci primili plaću. Polovina umirovljenika živi na rubu siromaštva i nema primjerenu zdravstvenu zaštitu, istaknuo je Bernardić i dodao kako istododno rastu životni troškovi te da je Zagreb, po cijeni komunalnih usluga, jedan od najskupljih europskih gradova.

Sinčić: Premijer Plenković izgladnjuje radnike u brodogradilištima 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Vilibor Sinčić (Most) ustvrdio je kako je izgubljena godina dana, no da problem radnika Uljanika i ‘3. maja’ nije riješen te da je situacija sada puno teža i da premijer Plenković izgladnjuje radnike.

Upozorio je i na problem Brodosplita kojem zbog nedovršenog broda prijeti aktiviranje jamstva koje je izdala Milanovićeva vlada još u prosincu 2014., budući brod do danas nije dovršen za naručitelja, tvrtku Star Clipper, pa sumnja da je narudžba otkazana i da državnom proračunu prijeti šteta. Prema Sinčićevim riječima, na tom brodu ostvaren je gubitak od 250 milijuna kuna.

Radnicima Brodosplita kasne plaće i očekuje se da bi brodgradilište već na ljeto moglo postati nelikvidno, tvrdi Sinčić i poziva vladu da pravodbno reagira i i spriječi novu katastrofu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) osvrnuo se na prijenos koncesija na poljoprivredno zemljište sa bivšeg Agrokora na Forte Nova grupu te zatražio raspisivanje novih natječaja za dodjelu, obustavljanje isplata potpora za velike poljoprivredne kompanije jer im nisu potrebne te da se SOA očituje ugrožava li poslovanje Forta Nove nacionalne interese. Izrazio je potporu gradonačelnicima i općinskim načelnicima koji ne pristaju na automatsko prenošenje koncesija sa bivšeg Agrokora na grupaciju Forte Nova.

Milorad Pupovac (SDSS) nadovezao se na tu temu rekavši kako cijena zakupa poljoprivrednog zemljišta za Forte Nova grupu iznosi 280 kuna po hektaru, a za OPG-ove 2300 kuna upitavši tko tu koga subvencionira i zašto.

Subvencioniraju li se velike tvrtke na račun OPG-ova? Može li se tako zaustaviti iseljavanje i siromašenje tih područja? Jesu li zakupci zemlje ispunili svoje obaveze od 2009. do danas?, pitao je Pupovac.

Bačić: Oporba se razumije u sve, a ne zna napisati jedan akt 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branko Bačić (HDZ) rekao je kako su 33 oporbena zastupnika doživjela blamažu na Ustavnom sudu “kakva se ne pamti u neovisnoj Hrvatskoj” potpisavši zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o poljoprivrednom zemljištu tvrdeći da je zakon neustavan iz razloga što je donesen po hitnom postupku, a donesen je u redovnoj proceduri. Nadalje, da je neustavan, jer nije provedena rasprava sa zainteresiranom javnošću, a provedena je. Također i iz razloga da nije napravljena procjena učinka propisa, a provedena je. Stoga, Ustavni sud ne da je nije odbio – jer kada odbije, onda znači da ulazi u meritum pojedinog zahtjeva kojega podnose saborski zastupnici – nego je odbacio taj zahtjev, uopće ga ne raspravljajući, rekao je Bačić.

Iz oporbe nude rješenja, znaju sve kako će se pojedine stvari riješiti, pitanje Agrokora, hrvatske brodogradnje, najavljuju izmjene poreznih zakona, a s druge strane, jedan vrlo jednostavan akt koji je trebalo obrazložiti Ustavnom sudu, napisali su neutemeljeno, praktično su se pokazali političkim amaterima. U isto vrijeme, dok se govori o njihovom znanju oko svih oblasti društvenog života u Hrvatskoj, jedna od temeljnih primjedaba hrvatskoj Vladi je da ne provodi reforme, a ova je Vlada, tvrdi Bačić, u protekle 2,5 godine provela čitav niz reformi. Kada se reforma provede, pokušavaju ju srušiti, ustvrdio je te napomenuo da su se iz oporbe pridružili sindikatima u prikupljanju potpisa protiv mirovinske reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.