U Saboru neizvjesno: Ne zna još sigurno što će stajati u izbornom zakonu

Sabor od jutra raspravlja o prijedlozima izmjena Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, no još je neizvjesno što će na kraju u tom zakonu na kraju stajati, s obzirom da je premijer i predsjednik SDP-a Zoran Milanović izjavio kako zabranu kandidiranja treba ograničiti na teška kaznena djela, a ne na svako kazneno djelo i ne na svaku kaznu zatvora dulju od šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP je u četvrtak ujutro uz zakon predložio i amandman po kojem se na zastupničku dužnost ne bi mogao kandidirati nitko s pravomoćnom presudom na zatvorsku kaznu dulju od šet mjeseci do isteka roka rehabilitacije.

Takav amandman saborski su kuloari protumačili kao pokušaj da se, za račun HNS-a, onemogući kandidiranje reformistu Radimiru Čačiću.

Oštra reakcija Reformista

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reformisti su oštro reagirali na amandman, tvrdeći da je riječ o “prljavoj političkoj igri u kojoj se Čačića želi politički eliminirati”, no u HNS-u opovrgavaju takva tumačenja i neslužbeno tvrde kako amandman nije bio njihova ideja.

Podsjećaju da je zabranu kandidiranja osuđenima za teška kaznena djela predlagao GONG, uz pomoć dijela zastupnika.

SDP se u početku protivio takvoj zabrani, no nakon posjeta Saboru Branimira Glavaša, nepravomoćno osuđenog za ratni zločin, i svega što se oko Glavaša događalo, predložili su zabranu kandidiranja i za one protiv kojih postoji pravomoćna optužnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju su izišli s prijedlogom zabrane kandidiranja za sve osuđene na zatvorske kazne iznad šest mjeseci, bez obzira na vrstu kaznenog djela i HNS je to prihvatio, objašnjavaju u HNS-u.

Dvije stranke taj su amandman usuglasile u srijedu, a na pitanje hoće li HNS podržati zakonske izmjene ako tekst ne bude onakav kakav je usuglašen među koalicijskim partnerima, HNS-ov potpredsjednik Sabora Milorad Batinić odgovorio je kako je to “hipotetsko pitanje”.

U SDP-u, pak, neslužbeno tumače kako je Milanovićeva izjava “pokrivena” SDP-ovim amandmanom te da se njime zapravo zabranjuje kandidiranje pravomoćno osuđenima za teška kaznena djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje može li se očekivati “amandman na amandman” nije se mogao dobiti jednoznačan odgovor.

Ne zna se kako će Zakon izgledati

Da se vodi rasprava o zakonu za koji nitko ne zna kako će zapravo izgledati upozorili su i zastupnici u plenarnoj raspravi.

“Izjava premijera upućuje na to da je gospodin Peđa Grbin valjda radio nešto iza leđa. Premijer kaže da nije sudjelovao u detaljima i da zabranu kandidiranja treba ograničiti na teška kaznena djela. Evo, i sada mi u Saboru dovodimo u pitanje o čemu danas uopće raspravljamo. Oni sada shvaćaju da su napravili pogrešku, koja će u javnosti možda odjeknuti na krivi način i pokušavaju je ispraviti. Kažu, zakon je u proceduri, možda dođe još jedan SDP-ov amandman na amandman, vjerojatno će i doći”, uvjeren je HDZ-ov zastupnik Josip Borić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor podsjeća da prijedlog koji je zastupala sadrži odredbe na tragu Milanovićeve izjave. “Pokušavali smo oko toga stvoriti konsenzus, a činjenica da ga nema pokazuje da nema sluha ni volje u većini kako bi se donijelo ono što je važno biračima”, rekla je Kosor.

Upozorila je da si “ni jedan zakonodavac ne bi smio dopustiti da piše zakone ‘za’ i ‘protiv’ konkretnih ljudi s imenom i prezimenom”.

Čačić u Saboru: veseli me Milanovićeva poruka

U Sabor je u četvrtak došao i čelnik reformista Radimir Čačić, koji je izjavio kako ga veseli poruka premijera i predsjednika SDP-a Zorana Milanovića da bi kandidaturu za zastupnika trebalo onemogućiti samo pravomoćno osuđenima za natježa kaznena djela.

“Ovo je bio samo pokušaj i još uvijek jest, jer amandman je u proceduri, da me se na jedan vrlo prizeman, dosada nezabilježen način pokuša eliminirati iz mogućnosti da budem u izbornoj utrci kao kandidat”, ustvrdio je Čačić novinarima u Saboru.

Naglasio je kako to ne znači da bi ga amandman doista i spriječio u političkom angažmanu.

“Građani Hrvatske su i do sada uvijek pokazivali sposobnost da prepoznaju i kazne političku prljavštinu, pa tako i ovu. Ono što me veseli je izjava premijera koji je jasno rekao da treba lučiti kriminalne radnje, nečasne, svjesne, od nehata. To se svugdje u svijetu čini pa i u Hrvatskoj”, kazao je.

Tvrdi da su to sugerirale i nevladine udruge i drugi prijedlozi izmjena izbornog zakonodavstva.

“Zašto se, a ne mislim da je slučajno, iako mislim da premijer nije u tome sudjelovao, pojavio ovakav amandman u ovakvoj formi koji je direktno usmjeren na eliminaciju mene i samo mene iz političke utrke, to treba pitati one koji su u tome sudjelovali”, rekao je Čačić.

Naglasio je kako žali zbog toga te kako bi bio duboko politički i osobno razočaran da je SDP kao stranka časnih ljudi, a posebno Milanović s kojim je i osobno surađivao, “postupio na način kao što se može naslutiti iz teksta i namjere ovog amandmana”.

Uvjeren je da je amandman rezultat “snažnih političkih ucjena i pritisaka političkih partnera”.

Još se može mijenjati

Amandmani na pojedine zakonske prijedloge u pravilu se podnose do kraja rasprave, no predlagatelj ima pravo podnijeti amandman na vlastiti tekst i nakon isteka tog roka, a većina odlučuje hoće li se o njemu raspravljati. Takva rasprava vodi se isključivo u ime klubova, a zastupnici u njoj ne smiju sudjelovati pojedinačno.

To znači da SDP i sutra, uoči glasovanja, može podnijeti amandman kojim će još jednom promijeniti svoj prijedlog.

 Pupovac: Jedan broj zastupnika želi ukloniti SDSS iz Sabora

Inače, SDSS-ov saborski zastupnik Milorad Pupovac zahvalio je u četvrtak kolegama koji su stali u njegovu zaštitu, odnosno osudili verbalne napade Branimira Glavaša na njega i govor mržnje, ali i izrazio zaprepaštenost “da jedan broj zastupnika želi ukloniti SDSS iz Sabora”.

“Zahvaljujem kolegama koji su prema svojoj savjesti odlučili govoriti, (…) koliko god mi je drago da su se kolege javili, toliko sam zaprepašten činjenicom da jedan broj zastupnika želi ukloniti SDSS iz Sabora”, rekao je Pupovac novinarima.

“Ne tražim nikakvu zaštitu, posebno ne nikakvu privilegiju u tom pogledu”, uzvratio je upitan drži li da bi netko trebao stati u (njegovu) zaštitu na razini države.

“Ono što mi se čini je (da je) na djelu djelo mržnje, da je na djelu poticanje na krivično djelo i da je na djelu ometanje rada pravosuđa i širenje straha u širem prostoru. Ako državne insitucije ne prepoznaju to što se meni čini da se može prepoznati u djelovanju grupacija koje su se usmjerile na Klub SDSS-a, onda to pokazuje zabrinjavajuće stanje u našem pravosuđu, u sudbenoj vlasti i u moralnom osjećaju javnosti i javnih institucija”, rekao je Pupovac.

Upitan hoće li sam nešto poduzeti ako nitko od predstavnika države ništa ne poduzme, SDSS-ov zastupnik poručuje kako “sigurno neće pisati ni predsjedniku Haškog suda, niti generalnom tajniku UN-a”.

Zastupnici nekoliko klubova osudili su u četvrtak verbalne Glavaševe napade na Pupovca i govor mržnje, no HDSSB-ov Dinko Burić ponovio je kako smatra da onima koji su sudjelovali u velikosrpskoj agresiji nije mjesto u Hrvatskom saboru.

Burić poručuje i kako neće stati “dok na čistac ne istjera i Tesla Banku, koja je Pupovcu postala etnobiznis za osobno bogaćenje i korist”.

Zastupnik talijanske manjine Furio Radin Burića proziva za “agresiju i govor mržnje”, a posebno mu zamjera što Pupovca naziva etnobiznismenom.

“Nemate druge argumente pa izvučete etnobiznis. Vi koji živite od nacionalizma, vi ste etnobiznismen, to je jedino oružje koje imate”, kazao je Radin.

Buriću je poručio i kako je Pupovac u Saboru već 20 godina, da je “on gradio ovu državu, sviđalo se Buriću ili ne”.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.