U sinjskom rodilištu ove godine nije rođeno niti jedno dijete, razlog – Alka?!

rodilištu
Foto: Hina/ml/ iStock-Natalia Deriabina

Prošle godine u sinjskome rodilištu rođeno je samo dvoje djece. Ove godine zasad nije rođeno nijedno pa mu prijeti zatvaranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekad je rođenje u Sinju bio osnovni preduvjet za trčanje alke, no otkako je statut izmijenjen, a i zbog boljih uvjeta sve se više Sinjanki odlučuje na rađanje u Splitu, izvještava HRT.

>Novi broj Kane: Demografija gorući problem u Hrvatskoj

U Sinju najskuplji porod

Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja SDŽ kaže da je najvjerojatnije najskuplji porod prošle godine bio u Sinju, jer kad se uzme da je godišnje financiranje od strane HZZO-a negdje oko milijun i pol kuna hladnog pogona, da su bila dva poroda, znači jedan porod u eurima je 100 000 eura. Samo je pitanje vremena kad će netko postaviti pitanje isplati li se, pita se Rađa.

”Ako HZZO prekine to plaćanje, onda će najvjerojatnije doći do odluke o gašenju te djelatnosti unutar Doma zdravlja, dodaje. A za to gradonačelnik Miro Bulj ne želi ni čuti. Podsjeća kako su se ovdje godišnje rađale na stotine malih Sinjana, a rodilište odavno nosi i titulu ‘prijatelj djece’.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prof. Miljenko Marić iz Udruge 4+: Demografska analiza i poticaji za novorođene u cetinskom kraju

Miro Bulj:”Žele nam ubiti tradiciju”

Miro Bulj, gradonačelnik Sinja, naprotiv kaže kako je rodilište davno zatvoreno. No oni su, ističe, samo tražili način i izliku kako da nam ubiju tradiciju, kako da nam ubiju korijene, naš identitet. I to baš sad, uz Dane alke i Velike Gospe otvaraju ciljano ovu priču kako bi nas još dublje povrijedili, a svi će sjediti u svečanim ložama.

Sinjsko rodilište je zbog alkara je i opstalo, ali je izvanbolničko i, kako kažu “zadesno”,ovdje se rađa samo ako se zbog skoroga porođaja neće stići do Splita, objašnjava prvi čovjek splitskoga rodilišta. Složeniji porođaji nisu izvedivi.

”Taj trend je već zadnjih nekoliko godina da Sinjanke dolaze redovito u Split rađat, što je po mom mišljenju logično. U Sinju to rodilište jednostavno ne zadovoljava stručne prepostavke za rad”, navodi prim.prof.dr.sc. Marko Dražen Mimica, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Danas je Sinjska alka: Znate li njezinu povijest i kako je povezana s Gospom Sinjskom?

Bulj:”Sve se može kad se hoće”

”Imamo prostor za operacijsku salu, imamo blizinu liječnika u splitskoj bolnici, ono što su obećali i jednostavno je to rješivo, međutim, nekome je u interesu da dotuku do kraja Sinj i Cetinsku krajinu”, ističe Bulj.

Da bi trčao alku, alkar više ne mora biti rođen u Sinju. Dijelom i zbog toga porođaja u gradu pod Kamičkom gotovo i nema. Sinjsko rodilište nikada nije bilo bliže zatvaranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.