Kiša ponovno ‘potopila’ Split, poplave u Dalmaciji i Slavoniji

vrijeme kiša

Drugu večer zaredom Split i okolicu u 18,30 sati pogodilo je jako nevrijeme praćeno obilnom kišom, koja je u vrlo kratko vrijeme ne samo potopila gradske ulice, već i podrume, prizemne stanove, kuće, sportske dvorane, pa čak i banku, a dio cesta u istočnom dijelu grada su bile zatvorene za promet, doznaje se od dežurnih službi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U splitskom centru 112 kažu kako su u samo dva sata imali preko 300 dojava građana o posljedicama nevremena, a većinom se radilo o poplavama gotovo svih prizemnih objekata. Slična situacija je bila i u okolnim gradovima i mjestima nedaleko Splita.

Pod naletom velike količine kišnice nisu izdržali ni gradski šahtovi koji su iskakali iz svog ležišta i dodatno potapali već namočene gradske ulice stvarajući gužvu u prometu.

Najduža splitska ulica Vukovarska najteže je prošla pod naletom vode, pa je njen dio u istočnom dijelu grada nedaleko City centra u jednom momentu bio toliko potopljen da automobili nisu mogli prolaziti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na terenu su sve raspoložive ekipe koje pomažu u ispumpavanju vode. Splitski vatrogasci su do 20 sati već odradili 20 intervencija. Ispumpavali su vodu po gradskim ulicama, iz kuća, prizemnih stanova, sportskih dvorana, pa čak i iz jedne banke u koju je poprilično prodrla voda.

Štete od poplave će biti velike, tako barem misle vatrogasci koji zbog obima intervencija još nisu počeli detaljno zbrajati sve svoje intervencije. A kiša je na splitskom području tek započela jer lokalni meteorolozi za sutra najavljuju još obilnije oborine.

U Vodicama do 17 sati palo čak 240 mm kiše

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekstremnih 240 litara oborine po kvadratnom metru palo je na Crometeo mjernoj postaji Vodica – Blata tijekom četvrtka, do 17 sati poslijepodne. Od toga je najviše kiše palo u dvosatnom jutarnjem nevremenu, koje je počelo u 6 sati i 45 minuta, te je potrajalo nešto više od dva sata. U tom su pljusku pale 164 litre, a količina oborina se do 17 sati popela na 236 litara, javlja Crometeo.

Ekstremne količine oborina u kratko vrijeme poplavile su velik dio Vodica pa su vatrogasci imali pune ruke posla. Poplavljene su brojne kuće, poslovni objekti, škole, vrtić brojne i prometnice. Iako se stanje u poslijepodnevnim satima s vodom počelo smirivati, novi grmljavinski oblaci stalno se stvaraju pa stanovnici Vodica sa strahom ulaze u noć.

Ciklona Talija, foto: Crometeo
Ciklona Talija, foto: Crometeo

Prema podacima s mjernih postaja mreže Pljusak.com, i mnogi drugi krajevi Dalmacije primili su ekstremne količine oborina u kratkom vremenu. Na otoku Prviću pale su 153 litre kiše po kvadratnom metru, a slijede Ljubitovica u trogirskom zaleđu 149, Komiža 101, Bilice 100, Šibenik Vidici – 87, Baška na otoku Krku 86.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko su ove vrijednosti velike svjedoči primjer Komiže. Na tamošnjoj službenoj mjernoj postaji do 14 sati palo je 83 mm oborine, a prosjek za cijeli mjesec rujan iznosi 60,7 mm. To znači da je u samo jednom danu, točnije u nekoliko sati, premašen čitavi mjesečni prosjek. Od početka rujna, do 14 sati, u Komiži su pale 233 litre po kvadratnom metru, gotovo 400 % prosječne mjesečne oborine!

Kišno nevrijeme, ponegdje praćeno tučom, pogodilo je i područje od Omiša do Makarske, ali količine kiše za sada nisu prešle 50 mm. Na širem splitksom području do 17 sati značajnije oborine pale su samo u Kaštelima. Tako je u Kaštel Gomilici palo 78 mm kiše.

Na Jadranu puše umjereno jugo koje je u ranim popodnevnim satima na splitskom području prolazno bilo jako s olujnim udarima do 80 km/h.

Sredozemna ciklona, čiji se centar tijekom večeri premjestiti preko Jadrana nad unutrašnjost zemlje, djeluje vrijeme u cijeloj Hrvatskoj, ali i regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U unutrašnjosti najkišniji Sisak

Najobilnija kiša do 17 sati u unutrašnjosti pala je na sisačkom području, od 40 do 50 litara po kvadratnom metru, te na požeškom području, gdje je došlo do djelomičnog izlijevanje rijeke Orljave.

Osim obilnih oborina, ciklona je donijela i osjetan pad temperature zraka. Tako čak ni u popodnevnim satima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj temperature zraka nisu prelazile svježih 15°C, a na sjevernom Jadranu 20°C. Najhladnije je bilo u Gorskom kotaru, ponegdje i ispod 10°C; a najtoplije u Dalmaciji gdje je samo ponegdje temperatura zraka bila viša od 25°C. Slavonija je bila znatno toplija od središnje Hrvatske, s temperaturama zraka iznad 20°C.

Zbog prolaska ciklonalnog centra tijelom večeri preko Jadrana, i pripadajućeg frontalnost sustava, na Jadranu će ponovno biti obilnih oborina koje ponegdje mogu biti ekstremno obilne. Tako je moguće ponavljanje prizora koji su se u prvom dijelu četvrtka dogodili na vodičkom području. Kako će se već u petak navečer preko Jadrana premještati novi ciklonalni centar, već sada je jasno da bi ovogodišnji rujan mogao na dijelu Jadrana postati jedan od najkišovitijih od početka službenih meteoroloških mjerenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.