Udruga ‘Ostajemo’: Tomašević nastavlja s oduzimanjem prava ugroženim skupinama građana

Foto: Udruga 'Ostajemo'

Udruga “Ostajemo” koja u svom članstvu okuplja nekoliko stotina korisnika javnog najma u Gradu Zagrebu, podnijela je, zajedno s 219 podnositelja fizičkih osoba, Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske prijedlog za pokretanje postupka ocjene zakonitosti Odluke o najmu stanova i Zaključka o visini najamnine za stanove kojima upravlja Grad Zagreb koje je Tomaševićeva gradska vlast donijela u listopadu prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cjelokupno postupanje gradske vlasti od dolaska na vlast: u vidu napada na trudnice i invalide u Zagrebačkom holdingu koji su izgubili posao, preko grubog kršenja stečenih prava roditelja odgojitelja, oduzimanja prava taksistima na parkirališna mjesta i nesmetano obavljanje posla te, kao zadnji čavao u lijesu demokracije – oduzimanje građanima prava da žive u stanovima koje su legitimno stekli, predstavlja zapravo autokraciju, neinkluzivnost i mizoginično postupanje gradske vlasti koja je samo deklaratorno usmjerena socijalnim politikama.”, istaknuo je odvjetnik Karlo Novosel, pravni zastupnik podnositelja.

> Analiza prof. Pokosa: Roditelji odgojitelji – najuspješnija demografska mjera na nišanu Možemo!

Ostajemo: ‘Krše se stečena prava’

Podnositelji prijedloga smatraju da se predmetnim općim aktima de facto ukida model javnog najma kakav je postojao u Gradu Zagrebu, a to s obzirom da isti gotovo u cijelosti gubi svoju socio-demografsku komponentu koja je srž javno-najamne politike, iz razloga što se prava korisnika javnog najma vežu isključivo uz dohodovni cenzus, a dosadašnjim korisnicima javnog najma onemogućuje se i značajno otežava ostvarivanje njihovih stečenih prava.

“Primjenom pobijanih akata u praksi doći će ne samo do ukidanja prava na korištenje javnonajamnih stanova velikom broju dosadašnjih korisnika, odnosno kršenja njihovih stečenih prava i legitimnih očekivanja koja proizlaze iz ugovornog odnosa s Gradom Zagrebom, a u okviru kojeg su isti uredno i redovito izvršavali svoje obveze, već i do niza negativnih socioekonomskih posljedica ne samo za građane Grada Zagreba, već i za Grad Zagreb općenito.”, naglasio je odvjetnik Luka Mlinarić, također pravni zastupnik podnositelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka stvara nove socijalne slučajeve

Pobijanom Odlukom i Zaključkom, smatraju podnositelji, zapravo se ukida priuštivo stanovanje kao temeljni segment modela javnog najma kao politike stambenog zbrinjavanja i to iz razloga što se direktno, kao posljedica istih, ugrožava egzistencijalno pitanje nekoliko tisuća korisnika javnog najma, a bez da je u odnosu na iste uopće provedena ikakva, a zasigurno ne adekvatna analiza od strane Grada Zagreba, a prije donošenja pobijanih općih akata.

“U trenucima dok je inflacija u Republici Hrvatskoj na visokoj razini, dok cijene hrane, osnovnih troškova, potrošačke košarice, nekretnina i tržišnog najma divljaju van svih razumskih normi, dok građani, posebno visokoobrazovani, «bježe trbuhom za kruhom», donošenje ovakve Odluke i Zaključka ne pogoduje nikome, već samo stvara nove socijalne slučajeve, ili u najboljem slučaju zamjenjuje jedan socijalni slučaj drugim, a što će sve opetovano predstavljati teret, a ne «uvođenje reda» ili olakšanje za Grad Zagreb, kako to predstavlja Tomašević”, ističe Mlinarić.

> GI ‘Ostajemo’ prosvjeduje protiv Tomaševića zbog odluke da izbacuje obitelji s djecom iz gradskih stanova

S druge strane, podnositelji napominju da ne samo da se Grad Zagreb ne ponaša kao dobar gospodar imovine te ne čini ništa po pitanju održavanja javnonajamnih stanova – što čine korisnici svojim sredstvima – već trenutna gradska vlast ne čini apsolutno ništa kako bi povećala kapacitete stanova koji bi se mogli ponuditi za javni najam, npr. uređenjem i adaptacijom zapuštenih i derutnih stambenih jedinica u vlasništvu Grada ili izgradnjom novih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podnositelji tvrde kako se predmetnim općim aktima grubo vrijeđaju njihova konvencijska, ustavna i zakonska prava, a na koje povrede detaljno upiru upravo podnesenim prijedlogom, te pozivaju Visoki upravni sud na žurnu reakciju u vidu, prije svega, privremene obustave primjene pobijanih odluka do donošenja konačne odluke po prijedlogu podnositelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.