Najnovije uplatnice za plin šokirale su mnoge zagrebačke poduzetnike. Računi su, s istom potrošnjom, porasli u prosjeku 120 posto, a ponegdje i 200 posto. Tako je u jednoj zagrebačkoj pekarnici račun “nabujao” s 3000 na više od 7000 kuna. Ugostitelji su isto dobili ‘čestitke’ s poskupljenjima plina.
Letica: Netko mora odgovarati
– Ponegdje zapravo i 200 posto. Pokušali smo izraditi analizu i ustanovili da nemamo više prostora da dignemo cijene kako bismo pratili rast računa. I nismo samo mi u problemu, na nekim sastancima sudjelovali su i autolimari, bravari, sve nas je ovo zahvatilo. Ne mogu vjerovati da se to događa, netko mora odgovarati – kaže Franz Letica, predsjednik Udruženja ugostitelja Zagreba za Večernji list.
> Ministar Ćorić: Gradonačelnik Tomašević je odgovoran za znatno veće račune za plin
> Tomašević će smijeniti direktora Gradske plinare zbog trostruko veće cijene plina za poduzetnike
> Krpan o energetskoj krizi: ‘Cijena plina visoka je zbog velike potražnje Azije’
Na sastanku s predstavnicima Gradske plinare – opskrba Letici je rečeno da su cijene eksplodirale zbog trendova na svjetskom tržištu, ali i da nisu na vrijeme stigli kupiti energent po povoljnijim uvjetima. Zbog tog je propusta u listopadu, podsjetimo, smijenjen tadašnji šef Gradske plinare – opskrba Igor Pirija.
Gradska plinara: Plin je skuplji svugdje u svijetu
U tom trgovačkom društvu u sastavu Holdinga opravdavaju se pak da je plin skuplji svugdje u svijetu.
– Cijene na plinskim burzama u nekoliko su navrata dosegnule povijesno visoke razine – naglašava Davor Šestan, glasnogovornik Gradske plinare – opskrba. Iz Holdinga odgovaraju da su svi korisnici bili obaviješteni da će doći do korekcija.
Zbog visokih računa za plin ta je tema uvrštena i na sjednicu Skupštine. Bio je to prijedlog Kluba zastupnika HDZ-a i HSLS-a. Zatražili su izvješće o stanju Gradske plinare. – Zbog mogućih sudskih tužbi savjetuje se usto da se ugovornim korisnicima storniraju računi za prosinac – navodi se u prijedlogu.