Policija je uhitila četvoricu osumnjičenika zbog odbacivanja bačvi nepoznatoga sadržaja u okolicu Karlovca, a prema dosadašnjem tijeku kriminalističkoga istraživanja 63 su bačve odbačene na 12 lokacija i to predstavlja kazneno djelo ugrožavanja okoliša otpadom, izvijestila je u petak navečer karlovačka Policijska uprava.
Bačve su iz neimenovanoga istarskog skladišta neimenovane tvrtke iz Primorsko goranske županije.
Slobode su lišene osobe stare 32, 39, 40, 41 godina, a po Zakonu o odgovornosti pravnih osoba odgovorna je i tvrtka za kazneno djelo.
Za osumnjičenike se za sada zna tek da su iz Primorsko goranske i Karlovačke županije te da su u travnju ove godine dogovorili ilegalno zbrinjavanje opasnoga otpada, a 40-godišnjak se još sumnjiči “da je 30. travnja preuzeo ukupno 88 bačava tog otpada te ih teretnim vozilom u razdoblju od 30. travnja do 6. svibnja odbacio u okoliš na više lokacija na području Karlovačke županije”, piše u policijskom priopćenju.
Osumnjičene osobe su nakon kriminalističkoga istraživanja predane pritvorskom nadzorniku Policijske uprave karlovačke, a potom su uz kaznenu prijavu dovedeni na tzv. ‘prvo ispitivanje’ na karlovačko Županijsko državno odvjetništvo.
Policija zajedno s inspekcijom Ministarstva zaštite okoliša i prirode nastavlja ovo kriminalističko istraživanje.
Nakon što je policija pronašla osumnjičenike Grad Karlovac je iste večeri priopćenjem izrazio “zahvalnost policiji, vatrogascima, tvrtki Čistoća, svim udrugama s područja Grada Karlovca te svim predstavnicima mjesnih odbora i gradskih četvrti koji su bili angažirani na terenu”.
Napose zahvaljujemo temeljnim ograncima HDZ-a i HSS-a koji su se u velikom broju aktivirali u obilasku raznih lokacija, piše u priopćenju kojime gradonačelnik Damir Jelić i izražava nadu “da se ovakvo što više neće dogoditi”.
Stožer za zaštitu i spašavanje Karlovačke županije u četvrtak je dao podatak da je u 60 do tada pronađenih bačava bilo preko 15 tona opasnoga otpada, te da je zbog angažmana svih ustanova i institucija materijalna šteta ogromna, a samo ona za trajno zbrinjavanje otpada je preko 200.000 kuna.