Petak, 17 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

UMFO: I osiguranicima 2. mirovinskog stupa priznati dodatak na mirovinu

Podijeli

Udruga društava za upravljanje mirovinskim i fondovima osiguravajućih društava (UMFO) predložila je da se i osiguranicima drugog stupa prizna pravo na dodatak na mirovinu proporcionalno uplatama obveznih mirovinskih doprinosa te zatražila korekciju limita ulaganja OMF-ova te pozdravila napuštanje usklađivanje mirovina po tzv. švicarskoj formuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi mirovinski stup kao protočni bojler – davno potrošen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priznavanje proporcionalnog prava na dodatak svim osiguranicima koji štede u drugom stupu značilo bi ispravljanje nepravde, odnosno izjednačavanje u pravima svih građana, istaknuo je predsjednik Uprave PBZ Croatia osiguranje društva za upravljanje obveznim mirovinskom fondova Dubravko Štimac.

I to tim više što svi građani, uključujući članove drugog stupa uplaćuju i doprinose za sustav međugeneracijske solidarnosti iz kojeg se isplaćuje dodatak na mirovinu, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislimo kako s obzirom da članovi drugog stupa uplaćuju 75 posto mirovinskih doprinosa u prvi stup imaju pravo na 75 posto dodatka od 27 posto koji primaju osiguranici iz prvog stupa. Pokušavamo naći najbolje i najpravednije rješenje za građane Hrvatske, stabilnost i opstojnost mirovinskog sustava, poručio je Štimac. Prema UMFO izračunima taj bi trošak 2019. iznosio oko 27 milijun kuna, 2020. oko 53 milijuna, 2021. oko 89 te 2022. godine140 milijuna kuna, a tek nakon 2030. bi premašio milijardu kuna, naveo je Štimac.

U vezi s najavom povećanja mirovinskog doprinosa Štimac je rekao kako s rastom ekonomije treba pronaći mogućnost za podizanje doprinosa.

U UMFO-u su uvjereni kako je za dugoročnu održivost mirovinskog sustava ključno ostvariti i stabilan gospodarski rast, a očuvanje drugog mirovinskog stupa i povećana ulaganja obveznih mirovinskih fondova u nacionalno gospodarstvo sigurno mogu uvelike pridonijeti tom rastu. U tom smislu traže da sastavni dio reforme bude korekcija limita ulaganja obveznih mirovinskih fondova te da posljedično tome Vlada oslobodi imovinu i projekte u koje će obvezni mirovinski fondovi moći ulagati i tako još više doprinijeti gospodarskom rastu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UMFO pozdravlja najavu da se prigodom izračuna i usklađivanja mirovina iz drugog stupa napusti dosadašnji model izračuna po tzv. “švicarskoj formuli“ te da se ubuduće provodi usklađivanje s inflacijom, jer će to, kako očekuju, rezultirati povećanjem mirovina od pet do 10 posto.

Predsjednik Uprave Raiffeisen društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima Damir Grbavac upozorio je kako se postavlja pitanje održivosti mirovinskog sustava na dugi rok zbog demografske situacije.

Individualizirana kapitalizirana štednja smanjuje opterećenje državnog proračuna sa izdacima za mirovine. Kratkoročni negativni novčani tok možemo kompenzirati kroz ulaganja mirovinskih fondova i određene aktivnosti vezane za privatizaciju zapravo donose puno bolje efekte i za građane i državu. Dajmo svim umirovljenicima, sadašnjim i budućima jednaka prava, konkretno, i pravo na dodatak mirovinu u slučaju primanja kombinirane mirovine iz prvog i drugog stupa, poručio je Grbavac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirovinska reforma: U mirovinu sa 67, ukida se beneficirani staž, penalizira se odlazak u prijevremenu

Naveo je kako su trendovi da se ide prema nekom načinu individualizirane kapitalizirane štednje i to obvezne kao u značajnom dijelu europskih zemalja pa se tako taj model širi, a ne nestaje. O čestom spominjanju slučaju Poljske koja je potpuno ukinula obvezne mirovinske fondove, Grbavac je rekao kako ta zemlja sad uvodi sustav obveznog učlanjivanja u mirovinski fond po uzoru na zapadne zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci