Izborni kongres Europske pučke stranke (EPP), najveće stranke u Europskom parlamentu održat će se u Zagrebu 20. i 21. studenoga, a na njemu će sudjelovati brojni državnici i čelnici stranaka desnog centra u državam članicama Europske unije, ali i izvan nje.
S mnogima od njih razgovarat će predsjednik Hrvatske demokratske zajednice i premijer Andrej Plenković te će održati sastanke u Areni i Banskim dvorima.
Plenković će u srijedu prije podne održati bilateralne sastanke s Hristijanom Mickoskim (Sjeverna Makedonija), Lulzimom Bashom (Albanija), Jyrkiem Katainenom, potpredsjednikom EK za radna mjesta, rast ulaganja i konkurentnost, Adrianom Deliom (Malta) i Julijom Tymošenko (Ukrajina).
U srijedu poslijepodne Plenković će održati sastanke s Nizarom Barakom, predsjednikom stranke Istiqlal (Maroko), Wolfgangom Schäubleom (Njemačka), Petrom Porošenkom (Ukrajina) te s s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, norveškom premijerkom Ernom Solberg i budućom predsjednicom EK Ursulom von der Leyen.
Naime, marokanska stranka Istiqlal primljena 2018. godine u Helsinkiju kao članica promatrač u Europsku pučku stranku. Podsjetimo, Europska unija je u svibnju 2018. godine u Maroku potpisala Marakešku političku deklaraciju, koja se razlikuje od takozvanog Marakeškog sporazuma.
Tom su političkom deklaracijom zemlje članice EU prihvatile kako će prije svega poštovati ljudska prava migranata neovisno o njihovom statusu tako se fokusirajući na borbu protiv ksenofobije, rasizma i diskriminacije.
Plenković će u četvrtak održati sastanke s s bugarskim premijerom Boykom Borissovim, grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom, rumunjskim premijerom Ludovicom Orbanom, latvijskim premijerom Krišjānisom Kariņšom, austrijskim mandatarom Sebastianom Kurzom te irskim premijerom Leom Varadkarom.
Uz njih razgovarat će s predsjednikom Republikanaca Christianom Jacobom (Francuska), predsjednikom Kluba zastupnika CSU-a Alexanderom Dobrindtom (Njemačka) i Carlosom Moedasom, povjerenikom EK za istraživanje, znanost i inovacije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.