Park prirode Žumberak

Odlukom Hrvatskog sabora područje Žumberka i Samoborskog gorja proglašeno je 28. svibnja 1999. godine zaštićenom prirodnom vrijednošću: Parkom prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što točno znači “park prirode”

Park prirode prostrano je prirodno ili dijelom kultivirano područje kopna i/ili mora velike bioraznolikosti i/ili georaznolikosti, s vrijednim ekološkim obilježjima, naglašenim krajobraznim i kulturno-povijesnim vrijednostima. Svaki Park ima i znanstvenu, kulturnu, odgojno-obrazovnu te rekreativnu namjenu.

Njime upravlja Javna ustanova “Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje” osnovana Uredbom Vlade Republike Hrvatske 16. rujna 1999. godine. Prema Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13) u parku prirode dopuštene su gospodarske i druge djelatnosti i zahvati kojima se ne ugrožavaju njegova bitna obilježja i uloga. Osnovni cilj Parka prirode Žumberak je zaštititi i promovirati prirodne i kulturne ljepote i vrijednosti toga kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako doći do Parka prirode?

Park prirode veliko je područje u koje možete ući desetcima cesta i cestica. U Park se može ući s hrvatske, ali i slovenske strane obzirom na to da je granica Parka dijelom i granica između naše zemlje i Republike Slovenije. Ovdje vam donosimo informacije kako doći s hrvatske strane.

Prema Parku krećete najčešće iz grada Samobora, Jasrebarskog ili Ozlja, te mjesta Krašić i Klinča Sela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

karta_Žumberak

Veći dio Parka prometno je povezan sa Samoborom ili Jastrebarskim putem prijevozničke tvrtke “Samoborček” d.o.o. Vozni red autobusa sezonski se mijenja pa ga je prije polaska na put nužno provjeriti.

Vozni red “Samoborčekovih” autobusnih linija možete pogledati na mrežnim stranicama Samoborček.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdvojene linije do mogućih polaznih točaka za posjet Parku:
Linija 145 vozi iz Samobora do Slanog Dola radnim danom više puta dnevno, subotom pet puta, nedjeljom i blagdanom tri puta. Linija 150 Samobor – Gornja vozi iz Samobora do Budinjaka svaki dan dva puta. Linija Sošice -Jastrebarsko – Sošice vozi iz Jastrebarskog do Sošica radnim danima i subotom jedanput dnevno, a nedjeljom i blagdanima ne prometuje. Linija Kalje vozi iz Krašića do Kalja jedanput na dan radnim danom, dok subotom i nedjeljom ne prometuje.

Ugostiteljstvo i smještaj u Parku prirode

Odlučite li se za višednevni boravak u Parku prirode, tada možete prespavati u planinarskim domovima, izletištima, seoskim domaćinstvima, u obnovljenom starom mlinu ili u prostoru namijenjenom robinzonskom turizmu. Svi objekti smješteni su na području Parka prirode, a za one u njegovoj bližoj okolici (Samobor, Jastrebarsko, Ozalj), upućujemo vas na mrežno sjedište Parka prirode, gdje možete pronaći sve pojedinosti o vrstama smještaja i njihovim lokacijama.

Po čemu se ovaj park prirode posebno ističe?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom dijelu Hrvatske nalazi se najveći broj naselja smještenih na nadmorskim visinama od 400-700 metara, što je jedno od vrijednih obilježja ovog Parka. Uz sjevernu granicu Parka nalazi se najviši planinski greben koji je uvijek bio pod najmanjim ljudskim utjecajem i tako ostao najbliži svom izvornom obliku. U njemu dominiraju šume i planinski pašnjaci/livade. U tom dijelu nema naselja, ima vrlo malo putova, a na njegovim rubovima se pojavljuju brojni izvori.

žumberak 1
Travnjaci na području Parka vrlo su bogati raznim vrstama – zabilježeno je na jednom kvadratnom metru i do 40 vrsta biljaka! Mnoge biljke nalaze se u Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske.  Značajan primjer je područje uz potok Jarak gdje su na samom cretu zabilježene 74 biljne vrste, od kojih se 7 nalazi na Crvenom popisu flore, a 11 ih je strogo zaštićenih. Među njima  valja istaknuti dvije kritično ugrožene vrste: uskolisnu suhoperku (Eriophorum angustifolium) i čaškastu balušku (Tofieldia calyculata).

Kad su u pitanju životinjske vrste, ovdje se mogu susresti i veliki grabežljivci kao što su medvjed i vuk. Brojni su mali sisavci, vodozemci, gmazovi te vrlo raznolik svijet beskralješnjaka. Mnogo je vrsta ptica koje obitavaju na ovom području, poput jastreba kokošara, vodenkosa i gorske pliske. Vodozemci i gmazovi ovog područja obuhvaćaju većinu vrsta karakterističnih i za ostali dio kontinentalne Hrvatske.

Destinacije, aktivnosti i događanja koja morate posjetiti

Brojne su destinacije koje se kriju u sklopu Parka prirode Žumberak, a koje svakako trebate posjetiti ako se odlučite na izlet u ovom pravcu. Budinjak je na primjer jedna od destinacija koju bi svaki izletnik obavezno trebao posjetiti. To je mjestašce od desetak stanovnika i jedno najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj. U Budinjaku se nalazi i posjetiteljski centar Javne ustanove – Eko-centar Budinjak, u sklopu kojeg možete vidjeti brojne izložbe i slike te se informirati o svemu vezanom uz Park prirode Žumberak. Više o izletničkim destinacijama saznajte na ovoj mrežnoj poveznici.

žumberak 2
Od aktivnosti koje pružaju Park i njegovo osoblje izdvojili bismo Edukativni program “Mladi čuvar prirode” za djecu osnovnoškolskog i vrtićkog uzrasta. Osim toga postoje i dva penjališta za penjanje po stjenama, kao i paragliding ako želite vidjeti Žumberak iz ptičje perspektive. U Parku postoje dva registrirana, te jedan neregistriran teren za letenje ako se odlučite na ovakav oblik zabave. Ostatak bogate ponude provjerite na službenoj stranici Parka prirode, uvjereni smo da ćete naći nešto za sebe.

U Parku prirode Žumberak nikad ne nedostaje zabave i zanimljivih događanja. Ako ste ljubitelj kulinarstva tada će vas zanimati kulinarske radionice tijekom kojih se možete okušati u pripremanju jela po povijesnim receptima. Oni koji su sportski orijentirani imaju mogućnost planinarskog pohoda. Svake godine zadnje nedjelje u siječnju se održava tradicionalni zimski uspon iz Sošica do kapele Sv. Ilije na vrhu Svete Gere. Proštenja, sportske priredbe i natjecanja stalni su dio programa Parka prirode.

Park prirode pruža brojne mogućnosti za sve vrste izletnika, kako smo i naveli. Ako vas izletnička želja odvede put Žumberka obavezno posjetite njihove službene stranice i dodatno se informirajte kako biste što bolje iskoristili vrijeme boravka i zabave na ovom atraktivnom kutku Lijepe naše.

Osnovne informacije o Parku prirode Žumberak:
Obuhvat: brdsko-planinsko područje južne strane Žumberačke gore i Samoborskog gorja
Površina parka: 333 km²
Najviši vrhovi: Sveta Gera 1178 metara, Japetić 880 metara
Županije: Zagrebačka županija i Karlovačka županija
Gradovi: Samobor, Jastrebarsko i Ozalj
Općine: Žumberak, Krašić i Klinča Sela
Područja posebne zaštite:
Značajni krajobraz – Slapnica kod Krašića
Posebni rezervat šumske vegetacije – Japetić
Park – šuma – Okić Grad s okolicom

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.