Prvorođena djeca su najčešće i najpametnija, no i ‘srednja’ i najmlađa također imaju svoje prednosti

Istraživanje američkog Nacionalnog ureda za gospodarska istraživanja (NBER) pokazalo je da prvorođena djeca postižu bolje školske rezultate od njihove mlađe braće i sestara, navodi Elite Daily.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijašnja istraživanja su pokazala kako prvorođena djeca statistički imaju bolje rezultate na IQ testovima, te rjeđe zloupotrebljavaju droge.

Zanimljive teorije

Brojne teorije pokušavaju objasniti ovu činjenicu, pa Derek Thompson u The Atlanticu između ostalog tvrdi da naknadno rođena djeca dobiju smanjena “genetska poboljšanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema drugim teorijama prvorođena djeca dobiju svu pažnju roditelja što jače stimulira njihov mozak i opći razvoj. Kada dođu drugo i treće dijete roditelji ne samo da moraju dijeliti svoju pažnju na više djece, već dolazi i do zamora u odgoju, pa dolazi i do popuštanja discipline. Zapravo je istina da su roditelji bili stroži prema prvorođenoj djeci nego što su njihovoj mlađoj braći i sestrama, te bi im dugoročno trebala biti zahvalna na tome.

Zanimljivo je i objašnjenje da starija djeca imaju priliku podučavati mlađu, pa tako lakše prepoznaju vrijednost znanja.

Imaju svoje “prednosti” i srednja i najmlađa djeca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, ne treba reći da je sve loše na mlađoj djeci. Djeca koja su “srednja” u obitelji su više diplomati, fleksibilna, prirodni posrednici, dobri u međuljudskim odnosima i prirodni komunikatori. Najmlađa djeca su uporna, šarmantna i to sve zbog potrebe u djetinjstvu da skrenu pažnju na sebe.

Jasno je, naravno, i da su ovo samo statistički podaci, a velik je niz faktora koji utječu na razvoj svakog djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.