Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH brani ministricu Opačić

U povodu izjava Veljka Kajtazija, zastupnika u Hrvatskom saboru, objavljenih u medijima 14. studenoga 2014., Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina izdalo je priopćenje u kojem izražavaju čuđenje zbog izjava saborskog zastupnika Veljka Kajtazija da ‘ministrica koja ne razumije Rome ne može biti predsjednica Povjerenstva’ te ‘da se malo pozornosti posvećuje najugroženijoj i najosjetljivijoj manjini’, s obzirom na podršku Vlade Republike Hrvatske brojnim inicijativama i aktivnostima Romskog nacionalnog vijeća na čelu kojeg je upravo predsjednik gosp. Veljko Kajtazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Ureda ističu kako su inicijative i aktivnosti usmjerene afirmaciji romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj pa navode Svjetski dan romskog jezika, Dan sjećanja na romske žrtve Pojramosa/Holokausta, te napominju kako se je u Državnom proračunu Republike Hrvatske samo za rad Romskog nacionalnog vijeća u 2013. i 2014. godini dodijeljeno 3.000.000,00 kn, a ove godine su osigurana i sredstva za uređenje prostorija Romskog nacionalnog vijeća u iznosu od 1.500.000 kuna. Podrška Vlade Republike Hrvatske očituje se kroz široku lepezu djelovanja, od nacionalnih strategija do financiranja konkretnih programa, sve u cilju poboljšanja društvenog i socijalnog statusa romske manjine.

“Nije nam jasno na osnovu čega je gospodin Kajtazi došao do svojih zaključaka, posebno nakon pojašnjenja i izjave potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske i ministrice socijalne politike i mladih Milanke Opačić o siromašnoj djeci u kojoj su spomenuta i romska djeca: ‘Htjela sam istaknuti da je nedavno UNICEF-ovo istraživanje pokazalo da su romska djeca u osobitom riziku od siromaštva, zbog čega se na njih posebno moramo fokusirati i otvarati dodatne projekte da im pomognemo. Bio je to jedini razlog zbog kojeg sam izdvojila djecu romskog podrijetla, jer su ona najosjetljivija skupina i moraju biti naš prioritet’. Jedini je, dakle, razlog izdvajanja djece romskog podrijetla bila namjera isticanja dodatnih projekata kojima će se poboljšati njihov položaj”, dodaju iz Ureda.

“Da gospodin Kajtazi nije u pravu kad napada potpredsjednicu Vlade RH dokaz su i kontinuirani strukturni napori Vlade Republike Hrvatske na tom području. Počeli su još 2003. godine donošenjem Nacionalnog programa za Rome. Vlada Republike Hrvatske donijela je Nacionalnu strategiju za uključivanje Roma, za razdoblje od 2013. do 2020. godine 29. studenoga 2012. godine, te prateći Akcijski plan za provedbu Strategije na sjednici Vlade RH održanoj 11. travnja 2013. godine”, piše u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Ureda objašnjavaju kako se radi na poboljšanju uvjeta življenja romske populacije na području obrazovanja, zapošljavanja, socijalne skrbi, zdravstva te prostornog uređenja, te ističu kako “Vlada Republike Hrvatske ulaže napore u poboljšanje položaja i uvjeta života romske nacionalne manjine te njihovo uključivanje u sva područja društvenog života, pokazuju i ukupna financijska sredstva koja su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2013. godinu utrošena za provođenje Akcijskog plana, uključujući i sredstva za rad Romskog nacionalnog vijeća. Naime, ta sredstva iznose 23 milijuna kuna. Napominjemo da ovdje nisu pribrojana sredstva iz fondova EU i drugi izvori, kao što su jedinice lokalne i regionalne samouprave”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.