Site icon narod.hr

Uspon i pad Ranka Ostojića: Na SDP-ovim izborima u rodnom gradu osvojio svega 61 glas

Foto: Fah

Ranko Ostojić tragičar je unutarstranačkih izbora u SDP-u. Završio je treći i tako ostao bez drugog kruga, a Splitu, gdje je godinama bio na čelu lokalnog ogranka stranke, osvojio je svega 61 glas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostojić je bio jedan od najprominentnijih kandidata za predsjednika SDP-a na unutarstranačkim izborima najveće oporbene stranke. Međutim, osim što nije ušao u drugi krug doživio je potop u svojem rodnom gradu.

Nakon što su počeli pristizati rezultati s terena, Ostojić je na svojem Facebook profilu objavio i prigodnu pjesmu:

“Gospodo moja draga, Vi ča gledate na me svisoka, Priznajen da crjeno pišen, I ne samo to gospodo, Vengo otkako za sebe znan, Ja van i crjeno dišen, I samo san jedan, Obišni mali čovik, Ča u vene nima plava zrnca, Jerbo je crjena i moja, Od roditeja dana krivca! Hvala svima, drugarstvo nema cijene!”, poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema ukupnom broju glasova, nekadašnji ministar i SDP-ov saborski zastupnik ušao je u predsjedništvo stranke te je treći po broju glasova.

Ranko Ostojić u zadnji je tren uklizao u utrku za šefa SDP-a. Dio SDP-ovaca tada je izrazio sumnju u valjanost njegove kandidature, predane u posljednjim satima uoči isteka roka, navodi tportal. Ostojić je na to poručio da je s formalne strane sve u redu i da je veći problem to što se izbori odvijaju bez jasnih pravila o kampanji. Također je uzvratio izjavom da mu nije jasno zašto se njime bave oni koji ga konstantno proglašavaju ‘gubitnikom’.

Prije četiri godine Ostojić se također natjecao za predsjednika stranke, ali je u drugom krugu Davor Bernardić osvojio 64,54 posto glasova i uvjerljivo pobijedio Ostojića, koji je tada isticao da zalaže za reviziju ugovora sa Svetom Stolicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se životopisa i nekih političkih bisera bivšeg SDP-ovog ministra.

> Tko je sve predao kandidaturu za šefa SDP-a?

> Psihijatar Vukušić za Narod.hr o Ostojićevom zahvaljivanju Titu: ‘Rekao bih da se radi o regresiji’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Iako je Milanovićev ministar obećavao nikad nije riješen slučaj svastike na Poljudu: Evo što sada tvrdi

Ranko Ostojić rođen je 1962. u Splitu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Pravnom fakultetu u Splitu diplomirao je 1988. U mladosti se bavio vaterpolom i rukometom. Kao mladi rukometaš boravio je u Norveškoj, gdje je naučio norveški. Član je SDP-a od 1990. Dragovoljac Domovinskog rata, pripadnik Vojne policije.

Njegova baka, Tana Ostojić-Mascarelli, glumila je u 60-ak filmova, čak u prvom poslijeratnom igranom filmu “Slavica”, a imala je uloge i u “Velom mistu” i “Malom mistu”. Od nje je Ostojić naslijedio kuću sagrađenu 1907. godine u Marasovićevoj ulici, gdje je odrastao, navodi 24sata.

Godine 2000. postaje ravnatelj splitske policijske uprave, a 2001. postaje ravnatelj hrvatske policije u Zagrebu. Kao ravnatelj policije Ranko Ostojić će ostat upamćen što je, nakon tajnog sastanka u Vladi, na kojem je uz druge, bio i operativni šef britanske obavještajne službe MI6 Boyd , 5. veljače 2003. kao ravnatelj policije potpisao pokretanje akcije Cash (gotovina na engleskom) čija je svrha bila uhićenje generala Ante Gotovine kojeg je tada tražio Haaški sud, navodi vecernji.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2007. saborski zastupnik SDP-a, od 2008. član Predsjedništva stranke. Od 2011. do 2016. bio je ministar unutarnjih poslova u Vladi Zorana Milanovića. Tada se se javno isticao prilikom prihvata migranta. Pripadao je tzv. Milanovićevoj struji.

Ostojić napao portal Narod.hr tvrdeći da “širi govor mržnje”

Gostujući u emisiji Otvoreno na HRT-u početkom 2018. Ostojić je napao dr. Željku Markić tvrdeći da portal Narod.hr širi govor mržnje.

„Mislim da ste zadnji koji može govoriti o govoru mržnje“ rekao je Ostojić dr. Željki Markić napadajući portal Narod.hr optužujući da širi govor mržnje“.

Također je iznio netočan podatak o navodnim presudama protiv portala Narod.hr.

“Svaku stvar koju krivo napravimo, žao nam je zbog nje” rekla je dr. Markić te istaknula: “Postojimo četiri godine i dosad nemamo niti jednu pravomoćnu presudu protiv našeg portala.

Dr. Markić podsjetila je tom prilikom bivšeg SDP-ovog ministra na njegov neprimjeren komentar povodom incidenta sa svastikom na Poljudu, kada je uvredljivim riječima prozvao suprugu Roberta Kovača, inače brata tadašnjeg izbornika Hrvatske nogometne reprezentacije, Nike Kovača.

Ostojić o Titu i partizanskoj bitki na Sutjesci

Ranko Ostojić koji je bio kandidat SDP-a za europarlamentarne izbore 2019., poznat je po veličanju bivšeg komunističkog diktatora Tita, čime vrijeđa žrtve jugoslavenskog režima, a ne poštuje niti rezolucije Rezolucije EU-a o osudi zločina komunizma. Uoči posljednjih parlamentarnih izbora, SDP-ovac Ranko Ostojić i bivši ministar unutarnjih poslova u Vladi Zorana Milanovića oglasio se povodom obljetnice smrti komunističkog diktatora Josipa Broza Tita, samo nekoliko dana nakon što je aktualni predsjednik RH uvrijedio legalnu postrojbu HV-a – HOS-ovce.

“Prije 40 godina umro je Čovjek zbog kojeg ovo pišem na hrvatskom jeziku. Ujedno se ne ispričavam onima koji bi voljeli da je to talijanski ili njemački… Hvala mu od svih nas što imamo svoje da ga ne damo (a tuđe nećemo), a od mene osobno hvala mu za sretno djetinjstvo, dječaštvo i mladost. Slava ti Druže Stari!”, napisao je Ostojić.

Krajem 2017. kao potpredsjednik SDP-a i saborski zastupnik Ostojić je pismom od predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića zatražio da Hrvatski sabor 2018. postane pokrovitelj obilježavanja 75. obljetnice Bitke na Sutjeski.

O ovom prijedlogu očitovao se povjesničar dr. sc. Davor Marijan. „Ne vidim zašto bi Hrvatski sabor pokrivao mitološke bitke i datume neke druge države, u ovom slučaju Jugoslavije“, te je naglasio da ova bitka nema nikakvo realno značenje osim činjenice da je bila klaonica i poraz.

Iste godine u svibnju na okupljanju podržavatelja komunističkog diktatora i masovnog ubojice – Josipa Broza Tita u Kumrovcu, Ranko Ostojić čak se na Facebooku pohvalio veličanjem totalitarnih simbola. Među tada objavljenim fotografijama ističe se ona nekadašnjeg ministra s osobom koja, osim crvene zvijezde petokrake, nosi majicu s natpisom i simbolom komunističkog SSSR-a, države čiji je represivni sustav odnio milijune ljudskih žrtava.

Foto: Ranko Ostojić, Facebook

Slučaj svastika

Kao tadašnji ministar unutarnjih poslova, Ranko Ostojić, više je puta najavio skoro rješenje ”slučaja svastika.” Podsjetimo, Hrvatska nogometna reprezentacija bili su do splitskog skandala uvjerljivo prvi u skupini u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2016. Ozračje oko reprezentacije bilo je sjajno, mediji su bili puni hvale za izbornika Niku Kovača. No, zbog kukastog križa na Poljudu, kada je nepoznati počinitelj zalio travnjak kemikalijom, koja se ne vidi po danu pa je svastika počela biti vidljiva kada je pao mrak, UEFA je Hrvatskoj oduzela bod, a fenomenalna je atmosfera raspršena. Igrači su se razočarani počeli pitati ”za koga mi to zapravo igramo”, uslijedile su loše igre, smjena izbornika Kovača. Tek dolaskom Ante Čačića situacija se stabilizirala i Vatreni su izborili Euro u Francuskoj. Autori svastike na Poljudu do danas nisu otkriveni, a javnost se pita je li to zapravo bio napad na hrvatsku nogometnu reprezentaciju, pokušaj da se uoči velikog derbija protiv višestrukog svjetskog prvaka Italije nanese hrvatskom nogometu nepopravljiva šteta, obezglavi Hrvatski nogometni savez, a Vatrene na duže vrijeme izbaci sa svjetske nogometne pozornice?

Upitan stan u kojem je živio

Nakon što je SDP 2011. godine došao na vlast, mediji su se tijekom 2012. raspisali o činjenici da Ranko Ostojić živi u stanu medijskog tajkuna Ninoslava Pavića, vlasnika Europapress holdinga koji izdaje Jutarnji list, Globus, Gloriju…

Ovaj stan, koji je s balkonom i spremištem veličine 60,12 četvornih metara, nalazi se u zagrebačkoj općini Maksimir, u Bužanovoj ulici na broju 6c. Iz zemljišnih knjiga bilo je vidljivo da je taj stan na trećem katu u vlasništvu tvrtke Com.Com, čiji je “gazda” upravo Ninoslav Pavić. U to vrijeme ta se tvrtka nalazila na Linićevoj listi srama zbog poreznog duga od 2,521.402,02 kune. To nije smetalo tomu da Agencija za upravljanje državnom imovinom plaća istoj tvrtki najam za stan u kojem živi ministar Ranko Ostojić.

“Ugovor ima AUDIO (Agencija za upravljanje državnom imovinom) do 31. prosinca, dokad bi mi trebali riješiti najam dvosobnog stana kako je od njih i traženo jer bez toga djeca ne mogu prijeći na polugodištu u Zagreb”, tvrdio je tada Ranko Ostojić.

Ranko Ostojić bio je zaposlenik Ninoslava Pavića, kao član uprave Slobodne Dalmacije od 2005. godine do ljeta 2007. godine, a potom je imenovan za direktora investicija i gradnje kompleksa tog splitskog dnevnika u Dugopolju. Tada je i počeo koristiti stan u Bužanovoj, ali je u njemu ostao, i kao saborski zastupnik, i kasnije kao ministar.

Godinu dana kasnije, 2013. godine, pojavila se informacija da se Ostojić seli iz toga stana. Agencija AUDIO ministru Ostojiću stan u vlasništvu Ninoslava Pavića plaćala je od 2008. godine.

> Što bi bilo da se Ostojić fotografirao sa simbolima desnog, umjesto lijevog totalitarizma?

> Dr. Željka Markić u Otvorenom: Velik dio medija u Hrvatskoj iznosi govor mržnje i huška protiv određenih ljudi

> Devet mjeseci Francišković je potpuno zdrav proveo u ludnici zbog Ranka Ostojića

Državljanstva dijelio mimo zakona?

Krajem svibnja 2020. Vlada je na svojim stranicama objavila i odgovor na zastupničko pitanje Ranka Ostojića kojeg je zanimalo koliko je stranaca tako steklo državljanstvo od 1. siječnja 2019. do 20. ožujka 2020. godine.

Zašto je Ostojiću zanimljiv baš taj period, iz Novoga lista nisu uspjeli doznati, ali zanimljivo je i to da je Vlada u svom odgovoru zapravo optužila Ostojića da sva državljanstva dodijeljena u vrijeme dok je bio ministar unutarnjih poslova nisu bila u skladu sa zakonom, te da je određeni broj stranaca primljen u hrvatsko državljanstvo i bez pozitivnog mišljenja nadležnog ministarstva.

Smrt Darka Pajičića

Godine 2013., u vrijeme Vlade Zorana Milanovića, postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru dočekano je s velikim neodobravanjem javnosti. Isticalo se kako u Vukovar, zbog ratnih strahota provedenih tijekom agresije, ne bi trebalo postavljati natpise na srpskoj ćirilici.

Usprkos apelima upućenim vlastima da se pričeka s provođenjem takve odluke, temeljem prethodno objavljenih rezultata popisa stanovništva, odmah se započelo s uvođenjem dvojezičnih, hrvatsko-srpskih natpisa u Vukovaru.

Vukovarski branitelji osnovali su „Stožer za obranu hrvatskog Vukovara“ te se usprotivili takvoj odluci, ističući kako taj grad treba biti proglašen mjestom posebnog pijeteta i izuzet od zakona koji propisuju dvojezičnost.

U revoltu zbog takve odluke, mnogi su vukovarski branitelji sudjelovali u uništavanju dvojezičnih ploča, a jedan od njih bio je i Darko Pajičić, maloljetni hrvatski dragovoljac Domovinskog rata i logoraš srpskih koncentracijskih logora.

Zbog razbijanja ćirilićnih ploča došlo je do sukoba branitelja i policije, a prema izjavama zgroženih očevidaca, policija je iznimno brutalno postupila prema braniteljima.

Najteže je prošao sam Darko Pajičić, koji je bio pretučen te je zadobio teške ozlijede glave. Njegova fotografija u bolničkom krevetu s jasno vidljivom deformacijom glave obišla je Hrvatsku. Darko Pajičić umro je od posljedica ranjavanja 21. studenoga 2015.

Do tada se vlast u Vukovaru već promiijenila te je na čelo grada došao HDZ-ov Ivan Penava, koji je na smrt svog šogora Pajičića reagirao oštro optužujući Vladu.

I predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić optužio je za Pajčićevu smrt tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i premijera Zorana Milanovića, te je zatražio njihovu odgovornost.

U međuvremenu, podignuta je i kaznena prijava zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda protiv policajca Saše Sabadoša koji je pretukao Pajičića.

Tadašnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić odbacio je sve optužbe, tvrdeći da su policajci postupali prema pravilima te da je Pajičić ozljedu glave zadobio mjesec dana nakon spornog događaja, u jednom vukovarskom ugostiteljskom objektu, gdje nije bila prisutna policija.

Za smrt Darka Pajičića i zataškavanje slučaja, odgovorna je cijela vertikala na čelu s Rankom Ostojićem”, izjavio je u Bujici na Z1 gradonačelnik Vukovara Ivan Penava. “Kada sam bivšeg ministra Vlahu Orepića pitao gdje je nestala policijska snimka napada na Darka i što je sa slučajem, decidirano je izjavio da se u taj slučaj ne trebam petljati i da to pustim s mirom! To je rekao i tako je na kraju krajeva – bilo. Prošlo je pet godina, Saša Sabadoš nagrađen je mirovinom, a mog šogora, maloljetnog vukovarskog branitelja – nema. Došlo je vrijeme da se ta stvar raščisti”, rekao je lani vukovarski gradonačelnik Penava u Bujici.

Ostojić kao ministar dočekivao migrante

Godine 2015. godine udruga U ime obitelji poslala je otvoreno pismo tadašnjem SDP-ovom predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću vezano uz migrantsku krizu uzrokovanu progonima Islamske države ili drugih terorističkih skupina. Milanović tada nije poslušao udrugu U ime obitelji, a njegov ministar Ranko Ostojić dočekivao je migrante riječima: “Salaam alaykum! My name is Ranko…”.

> Prosvjed migranata na hrvatskoj granici: U ime obitelji upozoravala – Milanovićeva Vlada ignorirala, Plenković još ne vidi problem?

> Dvostruki kriteriji: Ranko Ostojić – vrijeđao Anicu Kovač, brani Kolarić…

Policijska izvješća pokazuju da krijumčari imaju nadzor nad 90 posto migracija, potvrđujući problem na koji mađarski premijer Viktor Orban ukazuje od početka migrantske krize, ali i udruga U ime obitelji koja je još 2015. godine poslala otvoreno pismo tadašnjem predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću vezano uz migrantsku krizu.

“Poznato je da Islamska država godinama stvara “nekontrolirane izbjegličke krize””, upozorila je udruga U ime obitelji.

Pismo koje je U ime obitelji uputila tada SDP-ovom predsjedniku hrvatske Vlade pročitajte u cijelosti:

Poštovani predsjedniče Vlade, g. Milanoviću,

Svaki dan u Europu dolaze tisuće izbjeglica koje u njihovim zemljama progoni Islamska država ili druge terorističke skupine. Mnogi od njih bježe jer su im ugroženi životi.

Ti ljudi trebaju naše suosjećanje, potporu i pomoć. Hrvatska je jedina od 28 zemalja Europske unije koja je u novijoj povijesti, tijekom Domovinskog rata, iskusila teror i progon svog stanovništva s gotovo jedne trećine državnog teritorija. Više od 250 000 Hrvata prognano je iz svojih domova.

Te prognanike – žene, djecu i starce iz Vukovara, Iloka, Dalja, Hrvatske Kostajnice, Petrinje, Gline, Knina, Škabrnje, Drniša i toliki drugih mjesta – primali su i deseci tisuća hrvatskih obitelji koje su živjele u tada slobodnim dijelovima Hrvatske. Te obitelji, domaćini, sve su svoje podijelile s obiteljima koje su bježale, dok su njihovi muževi, očevi i sinovi nastavili braniti Hrvatsku.

U nama slike prestrašenih žena i djece koji čamcima Sredozemnim morem bježe pred smrtnom opasnošću bude sjećanja na slike progona iz Dalja te tragedije i progonstva koja su prije dvadesetak godina pretrpjeli mnogi Hrvati – potičući nas na solidarnost i pružanje pomoći.

Hrvatska je isto tako jedina članica Europske unije koja je dok je i sama bila u ratu, 1992. i 1993. primila više od 400 000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, žena i djece, velikim dijelom Muslimana.

Upravo to iskustvo koje je Hrvatska imala – i naše osobno iskustvo prognaništva i primanja izbjeglica u okolnostima mnogo težim od onih u kojima se danas nalaze države poput Velike Britanije, Francuske, Nizozemske ili Njemačke – omogućuje nam da danas jasno razlučujemo što se događa:

1. Među ženama, djecom i starcima koji bježe pred smrtnom opasnošću iz dalekih zemalja postoje i mnoge izbjeglice koje u Europsku uniju dolaze zbog ekonomskih razloga ili poslani upravo od terorističkih skupina koje u tim zemljama proizvode kaos.

2. Poznato je da Islamska država godinama stvara “nekontrolirane izbjegličke krize” kako bi potencijalne džihadiste, pomiješane sa stvarnim izbjeglicama, ubacivala u zemlje u kojima želi stvarati kaos. Poznato je da IS tim potencijalnim džihadistima izdaje lažne sirijske putovnice.

3. Očito je da u ovom trenutku niti Europska Unija niti pojedine zemlje članice nemaju kontrolu nad time tko ulazi u EU.

Poštovani predsjedniče Vlade, gospodine Milanoviću,

od Vas očekujemo da od Europske komisije i NATO-a zatražite sljedeće:

1. Da se prihvatni centri za izbjeglice otvaraju u pograničnim zemljama, izvan Europske unije, kako bi se uz hitnu pomoć potrebitima moglo osigurati sve potrebne provjere i vladavinu zakona.

2. Da izbjeglice koje trebaju našu zaštitu i pomoć, jer su u životnoj opasnosti – budu raspoređene među članicama EU na pravedan način – proporcionalno broju stanovnika, uzimajući u obzir ekonomsku snagu, ali i povijesne veze koje još od kolonijalnog doba sa zemljama iz kojih izbjeglice dolaze imaju zemlje poput Velike Britanije ili Francuske. Ove su zemlje, također, imale velike uplive i na političku situaciju i ekonomski razvoj u zemljama iz kojih nam danas dolaze ovi nesretni ljudi.

3. Da bogate zemlje golfskog zaljeva počnu primati izbjeglice. Zbog blizine i veće sličnosti kultura – privremeno udomljavanje u tim zemljama omogućit će bolju prilagodbu izbjeglim osobama.

Molimo Vas da čim prije obavite dio opisanog posla koji je Vaša odgovornost i osigurate mjere kojima će hrvatski građani moći sigurno pružiti ruku onima kojima je pomoć stvarno potrebna – više puta dokazana solidarnost hrvatskog naroda neće doći u pitanje.

Pozivi hrvatskih biskupa na solidarnost s ljudima u smrtnoj opasnosti i jučerašnji poziv pape Franje da svaka župa u Europi primi po jednu izbjegličku obitelj – pružajući im utočište dok se ne stvore uvjeti za njihov povratak kući – poticaj je svima nama kako možemo konkretno djelovati i stvarno pomoći ovim ljudima. U tom smislu će djelovati i “U ime obitelji”.

S poštovanjem,

Dr. Željka Markić
Upravni odbor U ime obitelji

> Ostojić: Nevladine organizacije organizirale prijelaz migranata u Hrvatsku

Nakon ovog pisma Milanovićeva Vlada i dalje ništa nije poduzimala, naprotiv, tadašnji ministar Ranko Ostojić dočekivao je migrante riječima: “Salaam alaykum! My name is Ranko…”, a neki su se mediji izrugivali upozorenjima U ime obitelji.

Slučaj Francišković

Hrvatski političar, publicist i diplomirani ekonomist Marko Francišković uhićen je i zatočen u kolovozu 2013. nakon žestoke internetske prepiske s tadašnjim ministrom unutarnjih poslova i potpredsjednikom Vlade RH Rankom Ostojićem. Ostojić je dio prepiske shvatio kao prijetnju i protiv Franciškovića podnio prijavu. Pretresom Franciškovićevog stana pronađen je asortiman oružja za koje nije imao dozvolu, te je završio u pritvoru. U sudskom i medicinskom postupku Franciškoviću je ekspresno uspostavljena “dijagnoza” paranoidne shizofrenije te je lišen slobode na neodređeno vrijeme, te je devet mjeseci potpuno zdrav proveo u ludnici zbog – Ranka Ostojića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version