Ustavni sud: Invalidi HVO-a imaju pravo na povlastice hrvatskih ratnih vojnih invalida

Foto: fah, facebook; fotomontaža: narod.hr

Presudom Ustavnog suda Republike Hrvatske odlučeno je kako se bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) moraju priznati prava i povlastice koje uživaju hrvatski branitelji. Odlučeno je tako u ustavnoj tužbi Ive Lamešića koju je on podnio nakon odluke Visokog upravnog suda. Visoki upravni sud je tom bivšem pripadniku HVO-a odbio priznati prava i povlastice koje uživaju hrvatski ratni vojni invalidi, a ta je presuda sada poništena odlukom Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv ove odluke bila su 3 ustavna suca: Lovorka Kušan, Goran Selanec i Andrej Abramović koji su napisali izdvojeno mišljenje.

Na stranicama Ustavnog suda još nije objavljena ova presuda, kao ni izdvojeno mišljenje troje sudaca koji su bili protiv.

Vijest o presudi donio je Jutarnji list, u članku Slavice Lukić koja na tendenciozan način i nepristan način piše kako će ova odluka “imati dalekosežne i zasad nesagledive posljedice na hrvatski državni proračun”. Lukić s nezadovoljstvom piše o tome kako je Ustavni sud ovom odukom “otvorio vrata prihvaćanju i desetina ostalih identičnih ustavnih tužbi bivših pripadnika HVO-a koje čekaju na rješavanje pred tim sudom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dr. sc. Marijan za Narod.hr: ‘BiH je opstala zahvaljujući HVO-u i pomoći iz Hrvatske’

 

Tko su bili ovi branitelji?

Podsjetimo, HVO bila je oružana sila Hrvata u Bosni i Hercegovini, osnovana 1992. Uloga HVO-a za opstanak Hrvata u BiH, kao i Bosne i Hercegovine kao države, a uz to, i za uspješno okončanje Domovinskog rata u Hrvatskoj i oslobađanje teritorija RH je nemjerljiva. Podsjetimo samo na sudjelovanje HVO-a u oslobodilačkoj operaciji Oluja, kao i u ranijim uspješnim operacijama koje su vođene na teritoriju BiH, a koje su neposredno prethodile Oluji. Njima je omogućeno da operaciju Oluja bude uopće moguće započeti te da teritorij RH na području Banovine, Korduna, Like i Dalmacije, bude konačno oslobođen od agresorske okupacije.

Unatoč svemu tome, status nekadašnjih pripadnika HVO-a u Hrvatskoj je vrlo često bio osporavan, što je bio i razlog ove ustavne tužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak Jutarnjeg lista navodi kako je RH u razdoblju 1997. do 2000. invalidima HVO-a dodijelila status hrvatskih ratnih vojnih invalida. Situacija se promijenila smjenom vlasti 2000., kada je nova vlast počela osporavati ta prava, zbog čega su mnogi pripadnici HVO-a počeli dizati tužbe. Sanaderova je vlada to pokušala riješiti ugovorom s BiH prema kojemu bi RH tim braniteljima isplaćivala mirovine, ali ne i ostala financijska prava na osnovu invaliditeta – njih bi rješavala BiH.

Milanovićeva Vlada u Zakon o pravima hrvatskih branitelja u prosincu 2012. ugradila je novi članak 42. prema kojem će se ništavnim proglasiti svako MORH-ovo rješenje o priznanju statusa ratnog vojnog invalida osobama “koje nisu sudjelovale u obrani suvereniteta Republike Hrvatske”. Nakon tog Milanovićeva koraka zatražena je ocjena ustavnosti tog članka, no Ustavni sud četiri godini nije donio nikakav pravorijek o tome.

Godine 2017. donesen je novi Zakon o o pravima hrvatskih branitelja, po prijedlogu Ministarstva branitelja na čelu s Tomom Medvedom koji je trenutno na snazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.