“Vlada RH niti APIS prema postojećim pozitivnim propisima nisu ovlašteni utvrditi da li su potpisi za referendumske inicijative legalni (pravovaljani)”, objavio je na Facebooku ustavnopravni stručnjak Mato Palić.
Osvrnuo se na činjenicu da će provjeru potpisa GI Narod odlučuje vršiti APIS (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama), s kojom je ugovor sklopilo Ministarstvo uprave.
“Propisana su stroga pravila kako će se vršiti kontrola potpisa. Upitni potpisi će se naknadno validirati”, rekao je prije nekoliko dana ministar Lovro Kuščević i dodao kako su zbog osiguravanja maksimalnu transparentnost i točnost provjere podataka formirali i sedmeročlano povjerenstvo koje će nadzirati cijeli proces kontrole potpisa.
Ministar Kuščević je prije nekoliko dana “u maniri pravog komunističkog totalitarista, nazvao drugačije mišljenje, što je temelj svake demokracije, ‘zagađenjem medijskog prostora’. Ministar bi trebao dobro razmisliti kada više od 400.000 građana i inicijativu koja je iz njih proizašla naziva ‘zagađenjem’, komentirala je Natalija Kanački članica Organizacijkog odbora GI Narod odlučuje dodavši za usporedbu da je za HDZ na izborima 2016. glasalo oko 650 tisuća građana, što nije velika razlika u brojkama.
Upravo iz ovog njegovog istupa jasno je da je proces provjere broja i vjerodostojnosti potpisa bez prisutnosti promatrača netransparentan i nevjerodostojan.
“Naše nepovjerenje nije usmjereno prema djelatnicima APIS-a ili ministarstava, već prema politici koju te institucije provode”, rekla je Kanački na konferenciji za novinare.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.