Ministar Kuščević je prije nekoliko dana “u maniri pravog komunističkog totalitarista, nazvao drugačije mišljenje, što je temelj svake demokracije, ‘zagađenjem medijskog prostora’. Ministar bi trebao dobro razmisliti kada više od 400.000 građana i inicijativu koja je iz njih proizašla naziva ‘zagađenjem’, komentirala je Natalija Kanački članica Organizacijkog odbora GI Narod odlučuje dodavši za usporedbu da je za HDZ na izborima 2016. glasalo oko 650 tisuća građana, što nije velika razlika u brojkama.
Upravo iz ovog njegovog istupa jasno je da je proces provjere broja i vjerodostojnosti potpisa bez prisutnosti promatrača netransparentan i nevjerodostojan.
“Naše nepovjerenje nije usmjereno prema djelatnicima APIS-a ili ministarstava, već prema politici koju te institucije provode”, rekla je Kanački.
“Javnost treba znati kako je APIS IT zapravo politizirana tvrtka u suvlasništvu države i Grada Zagreba u kojoj se kadroviranje vrši u velikoj mjeri po stranačkom ključu, pri čemu postoji mogućnost da ti kadrovi djeluju sukladno političkim direktivama. Dakle, provjera broja i vjerodostojnosti potpisa, koja je već kontaminirana politizacijom od strane vladajućih, ovime se dodatno politizira”, istaknuo je Luka Mlinarić, jedan od koordinatora GI Narod odlučuje.
Promatrači su oni koji štite djelatnike APIS-a i Ministarstva uprave od političkog pritiska i zlostavljanja!
“Nastavljamo inzistirati da se predstavnicima inicijative Narod odlučuje, Transparency International ili Hrvatskog helsinškog odbora omogući promatranje provjere broja potpisa jer je to jedini jamac stopostotne transparentnosti cijelog procesa. Zanima nas čemu toliko opiranje demokratskim standardima koje su na zapadu već davno prihvaćeni? Smatramo da je svakome zdrave pameti to dovoljan razlog za sumnju i nepovjerenje”, ustvrdio je Mlinarić.
Na tvrdnju ministra Kuščevića da je nekoliko tisuća ljudi zatražilo da im se omogući promatranje provjere potpisa, Mlinarić je istaknuo da je građanska inicijativa dobila informacije od građana koji su upoznati s radom APIS-a da nije baš točno ono što je ministar govorio na konferenciji za medije. Primjerice, da su sigurne sobe o kojima je ministar govorio, prema riječima upućenih, obične podrumske prostorije.
“Mi ne znamo gdje su knjige koje smo predali, ne znamo gdje se one fizički nalaze, ne znamo što se iza zatvorenih vrata može događati i na koji način će se validirati svaki potpis, a istovremeno se zna da sam referendum nije u interesu vladajućih i Ministarstva uprave što je i sam ministar tijekom prikupljanja potpisa govorio. Mi smo druga zainteresirana strana u cijelom procesu i trebamo biti tamo. To nalaže i sva europska procedura”, odgovorila je Natalija Kanački na pitanje novinara što je inicijativi konkretno problematično kod provjere potpisa od strane APIS-a.
“Sjećamo se 2014. i inicijative za promjenu izbornog sustava, kada referendum nije raspisan zbog manipulacije brojem birača od strane tadašnjeg ministra uprave Arsena Bauka”, naglasila je Kanački. “Možemo zaključiti da se isti slijed događaja od onoga što je SDP radio nastavlja i sada, a to je potpuna opstrukcija prava na referendum i demokratskog izjašnjavanja građana. “
“U Zakonu o referendumu ne postoji nikakva osnova da Ministarstvo uprave ili APIS provjeravaju prikupljene potpise, a s obzirom da je Ministarstvo odbacilo promatranje provjere potpisa zbog neutemeljenosti u Zakonu, trebalo bi biti odbačeno da Ministarstvo uprave vodi cijeli taj proces, posebno zbog pristranost čelnika toga tijela, ministra Kuščevića”, zaključio je Mlinarić.