U Ministarstvu uprave održana je konferencija na temu Izvješća Povjerenstva o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa birača iz zahtjeva za raspisivanje državnog referenduma Građanske inicijative „Narod odlučuje“ o izmjeni članka 72. Ustava Republike Hrvatske i „Narod odlučuje“ o dopuni Ustava Republike Hrvatske člankom 72.a te Građanske inicijative „Istina o Istanbulskoj“.
Uz ministra uprave Lovru Kuščevića na konferenciji su bili i Saša Bilić, predsjednik Uprave APIS IT d.o.o. uz članove Povjerenstva.
Pogledajte je ovdje:
“Povjerenstvo uočilo veliki broj primjera stranica pa i čitavih potpisnih lista popunjenih istim rukopisom. Postoji i znatan broj primjera gdje je vidljivo da je čak i „osobni potpis“ unesen istim rukopisom za više potpisnika. Međutim, i takvi potpisi su uvaženi, budući da Povjerenstvo nije ovlašteno provoditi grafološku provjeru potpisa”, tvrdi Kuščević.
Rekao je da je uočeno kako je “za jednu inicijativu čak glasalo i šestogodišnje dijete”. Ističe kako je “pronađen i veliki broj potpisa iz mjesta gdje policiji uopće nije bilo prijavljeno prikupljanje potpisa”.
“Znatan broj potpisnih lista popunjen je i potpisan istim rukopisom”, tvrdi Kuščević.
Upitan o mogućim tužbama ako inicijative smatraju da su diskriminirane, kaže kako svatko može tužiti svakoga: “Da li će sud to naći shodno razmatrati, to je stvar suda”, dodao je.
“Vlada RH donijela je dva zaključka o dvije različite inicijative. Ministarstvo uprave je donijelo samo jedno izvješće u koje je stavilo podatke od obje referendumske inicijative. Zbog čega je to tako?”, pitala je ministra Kuščevića novinarka portala Narod.hr Nikol Boljfetić.
“Imamo načela ekonomičnosti, svrsishodnosti i i racionalnosti. U ovom izvješću su obrađena sva tri referendumska pitanja, potpisi za sva tri referendumska pitanja, a u zaključku se odvojeno govori o jednoj i drugoj inicijativi. Nije bilo ekonomično ni svrsishodno raditi dva ili tri izvješća. Na kraju krajeva Sabor je uputio tri zaključka Vladi, Vlada je donijela dva, a mi smo sve objedinili u jednom”, odgovorio je Kuščević.
“U medijima, a i Vi sami ste najviše govorilo o nevaljalim potpisima beba i umrlih, a nih je samo 0,2 posto. Kako komentirate tu brojku?”, pitala je novinarka Narod.hr-a.
“Ako je jedan, sramotno je. Sramotno je da onaj tko je sjedio na mjestu prikupljanja potpisa nije razaznao je li onaj tko potpisuje imao dva mjeseca ili 18 godina. Teško je razlikovati ima li netko 17 ili 18 godina, ali razliku između dva mjeseca i 18 godina, razliku između živog i mrtvog je svatko morao uočiti i smatram da ako je ijedan, da je sramotno da je i taj jedan potpis”, zaključio je ministar Kuščević.