Na sjednici Odbora za obitelj, mlade i sport o aferi Zambija govorili dr. sc. Hrabar, dr. sc. Buljan Flander..

zambija
Foto: snimka zaslona, mwebantu; Fotomontža: narod.hr

U svjetlu događanja oko osmero hrvatskih državljana zadržanih u Zambiji s optužbama za trgovinu djecom, u Republici Hrvatskoj otvara se niz pitanja koja ukazuju na ozbiljne pravne praznine povezane s postupkom posvajanja djece iz inozemstva. Povodom toga održava se tematska sjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjednicu su pozvani predstavnici Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva pravosuđa, predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, eurozastupnik Ladislav Ilčić, predstavnici Grada Zagreba, UNHCR-a, Pravnog fakulteta (prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac i prof. dr. sc. Dubravka Hrabar), predstavnici Adopte i prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander.

“Kod posvajanja djece najvažnije je odlučiti što je za njih najbolje. Ista pravila treba poštovati kad se djeca posvajaju u zemlji u kojoj su rođena, ili kada odlaze živjeti u neku drugu zemlju. Nažalost, ne možemo sa sigurnošću reći da je ovo pravo djeteta u cijelosti poštivano u slučajevima koji su trenutno u fokusu. Međutim, većina tih razgovora vodi se o odraslim osobama koje su se, kao posljedica svojih odluka, našle u nezavidnom položaju u stranoj zemlji, dok se o samoj djeci i njihovim pravima i položaju u kojem se nalaze (ne svojom krivnjom) govori vrlo malo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinjava činjenica da su hrvatsko državljanstvo dobila djeca koja nikada nisu nogom stupila na tlo RH

Zabrinjava činjenica da su hrvatsko državljanstvo, i posljedično hrvatske dokumente dobila djeca koja nikada nisu nogom stupila na tlo Republike Hrvatske, a koje posvojitelji ovdje dovode, pri čemu o postupku posvojenja ne postoji nikakva evidencija, posvojitelji nisu morali biti u registru posvojitelja, niti sustavi države prate na ovaj način nastale obitelji, niti im se pruža adekvatna pomoć i podrška, kako posvojiteljima, tako niti posvojenoj djeci.

>Ekskluzivno doznajemo: Trans-vijećnik Možemo iz afere Zambija sklopio vjerski brak u Evangeličkoj crkvi

Cilj rasprave na ovoj tematskoj sjednici je progovoriti o pravu djeteta na život u obiteljskoj zajednici koja će mu osigurati sretno odrastanje, pružiti mu odgovarajuću skrb i poštivati njegovu vjeru, kulturu i jezik, kao i kojim mehanizmima država štiti posvojenu djecu i osigurava da njihova prava budu u cijelosti ostvarena”, navodi se u najavi sjednice odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.