Davor Vagić, ravnatelj zagrebačke bolnice Sestre milosrdnice, govorio je o stanju u toj bolnici uslijed povećanja broja zaraženih koronavirusom, a osvrnuo se i na necijepljene djelatnike bolnice koji se ne žele testirati. Rekao je i kako je KBC zbog krivo obračunatih prekovremenih sati dosad isplatio oko 28 milijuna kuna, prenosi N1.
On kaže da je “bolnički sustav napregnut”.
“Imamo iskustva iz prošla tri vala i sada malo drugačije gledamo na covid i malo drugačije rješavamo te pacijente. Pripremamo se za proširenje kapaciteta. Sad je gotovo dvije godine da živimo s covidom, ljudi su malo prenapregnuti i umorni. Veseli me ovaj povećani interes za cijepljenje jer je to jedini način na koji možemo riješiti pandemiju”, govori. Dodaje da je 3. dozom cijepljeno već 450 djelatnika bolnice.
“Zasad smo uspjeli održati hladni pogon i ovo da svaka bolnica ima svoj covid odjel se pokazalo učinkovitim. U prošlim smo valovima i s puno manjim brojevima otkazivali elektivni program. Mi promišljamo o načinu u slučaju eskalacije”, govori Vagić.
Vagić kaže da čekaju konzultacije s Ministarstvom u petak te da je svaka bolnica specifična i nema iste mogućnosti pa treba računati i na to. “Ako će biti potrebno, dio hladnog pogona će se zaustaviti”, kaže.
“Rad u respiracijskom centru je visokosofisticirana medicina i ne može svaki liječnik raditi taj posao, treba imati posebna znanja i sposobnosti”, kaže Vagić.
> U Hrvatskoj 4573 novooboljele osobe, testirano 13.031, a 41 osoba umrla
> SAD: Odobreno cijepljenje djece od 5 do 11 godina Pfizerovim cjepivom protiv COVID-a
Prekovremeni rad
Na pitanje o prekovremenim satima kaže kako u KBC-u je dosad 28 milijuna kuna isplaćeno zbog krivo obračunatih prekovremenih sati od 2014. godine. “To je nešto iz prošlih vremena”, kaže dodajući da dodatni angažman zahtjeva da se ljude i plati te da prekovremenih ima i da se isplaćuju “po zakonu, i to od prošle godine od četvrtoga mjeseca”.
Govoreći o testiranjima necijepljenih djelatnika kaže da od 3860 djelatnika KBC-a bilo 10 osoba koje se nisu htjele testirati te da to nije utjecalo na funkcioniranje bolnice.
“Ono što ćemo definitivno dati je opomena iz radnog odnosa. Nije mi razumljivo da se netko ne želi testirati. To je sigurnost i za kolege koji rade s njima i za pacijente koji dolaze”, govori Vagić o osobama koje se odbijaju testirati.
Plaćanje veledrogerijama
Na pitanje o trijaži covid bolesnika kaže da pacijenti koji dođu, a pozitivni su, idu u opservaciju ograničenu za covid pozitivne pacijente. Covid negativni pacijenti su odvojeni.
“Htio bih naglasiti da su onkološki pacijenti uvijek bili zbrinjavani”, govori Vagić.
Vagić kaže da je njegova bolnica, što se tiče plaćanja veledrogerijama, sad “negdje na 150-160 dana”.
“Ovaj trenutak nemamo pritiska u tome sa strane veledrogerija. Oko tog dijela dobave lijekova ovaj trenutak ne vidimo problem”, zaključuje.
Izvor: narod.hr/N1