Vatrogasci u Slavoniji na mukama zbog najezde stršljena

stršljena
Foto: FaH

Zbog najezde stršljena u Slavoniji vatrogasci svakodnevno izlaze na nekoliko intervencija kako bi uklonili njihova gnijezda, posebno u području Valpova i Općine Semeljci. Intervencije rade noću kad su stršljeni najmanje aktivni. Tvrde da su izrazito agresivni. Udaraju im u kacige i ispuštaju toliko otrova da ne mogu gledati koliko ih peku oči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karlo Korov iz Zelčina opisao je svoj susret sa stršljenima. “Radio sam nešto po dvorištu i vidio da izlaze… Kad sam ušao u pušnicu, imao sam što vidjeti – dva gnijezda puna stršljena”, kazao je za Dnevnik.hr. Zbog sigurnosti svog sedmomjesečnog sina i obitelji odmah je pozvao vatrogasce.

Suzana Zrimić iz DVD-a Kešinci potvrdila je da nema dana bez intervencije, naglasivši da su u posljednjem tjednu imali devet intervencija. “Stršljeni se nalaze u krovištima, nalaze se u dimnjacima, nalaze se u drveću…”, objasnila je. Pune ruke posla ima i DVD Valpovo. “U prošloj godini imali smo 41 intervenciju, sad već imamo tridesetak, a evo još nije ni pola sezone”, rekao je Stjepan Koški, zapovjednik DVD-a Valpovo.

U ovo doba godine stršljeni su najaktivniji

Ovo je doba godine kad su najaktivniji. “Zato što im je sad vrijeme intenzivne prehrane. Kad imaju obilje hrane, onda je i ubrzano razmnožavanje, nove generacije stvaraju, grade gnijezda”, objašnjava Koški. Ubod stršljena može biti smrtonosan. U osječkoj bolnici već su pružali pomoć. “Imali smo nekoliko situacija, evo sad u zadnjoj smjeni bio je pacijent koji je od ranije imao alergijsku reakciju na ubod”, rekla je dr. Anita Vadlja s Objedinjeg Hitnog prijema KBC-a Osijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći je rizik za osobe koje su ranije pretrpjele ubod stršljena ili su alergične na ubod osa i pčela. Za njih je važna svaka minuta. “Bitno je naglasiti da ne idu sami u hitnu službu, nego u pratnji. Stanje se vrlo brzo pogorša. Drugo, bilo kakvi ubodi u području glave i vrata, ako imaju osjećaj otežanog disanja, otoka grla, jezika, ostalo, trebaju doći”, rekla je Vadlja.

Zabijaju se u kacige, ispuštaju toliku količinu otrova da vatrogasci ne mogu gledati koliko ih peku oči

Zbog najezde stršljena osječko-baranjski vatrogasci prošli su posebne obuke i dobili specijalnu opremu. Intervencije se najčešće provode navečer, kada su stršljeni manje aktivni i tada se vraćaju u svoja gnijezda. “Kada napravimo izvid i pronađemo gnijezdo, onda nanosimo pjenu koja se uvlači u gnijezdo, dva puta u razmaku od 10 minuta, to je poput pur pjene koja ulazi u gnijezdo i taj otrov djeluje 24 sata, oni ulaze, otruju se i padaju”, objašnjava Luka Vuksanić iz DVD-a Valpovo.

Naglašava kako znaju tijekom intervencije biti jako agresivni prema njima, pogotovo u manjim prostorijama, zabijaju se u kacige, ispuštaju toliku količinu otrova da vatrogasci ne mogu gledati koliko ih peku oči. Vuksanić je naglasio i savjetuje građane da u slučaju ako ih uoče, kontaktiraju 122 ili vatrogasce i da ih sami ne diraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.