“Trg je naš” geslo je građanskog okupljanja održanog na Trgu maršala Tita u Zagrebu, kojim su lijeve i antifašističke udruge i stranke, na Dan antifašističke borbe 22. lipnja, upozorile da gradska vlast “koketira s promjenom imena tog trga jednog od posljednjih simbola pobjede nad nacizmom i ustaštvom u Drugom svjetskom ratu”.
“Rade Končar, Nada Dimić, Josip Kraš, Ivo Lola Ribar … nisu samo imena tvornica, to su imena hrvatskih narodnih heroja, kojima se društvo odužilo 1945. nazivajući njihovim imenima tvornice, ulice … isto to društvo ’91. ih je odlučilo kazniti – od heroja postali su preko noći zločinci. Mnogi su odgovorni za to, a među njima je i njihov partijski sudrug Franjo Tuđman, on to nije smio dopustiti, niti Janko Bobetko, niti Martin Špegelj, ali pak nešto povezuje njih i Nadu Dimić i Radu Končara – svi su oni pripadali istom oslobodilačkom pokretu koji je organizirao i u pobjede vodio Josip Broz Tito”, rekao je povjesničar Hrvoje Klasić, prenosi N1.
“Antifašizam nema alternativu. Nije je imao 1941., nema je danas. Fašizam je bio mrak i ništa drugo osim mraka. Fašizam je bio čisto zlo, prezir prema svemu ljudskome, drugačijima”, istaknula je Marijana Bijelić.
“Vjerujem da svi znamo danas da postoje linije s kojih se ne ide i postoje crte s kojih se ne uzmiče. Ta je crta danas ovaj Trg koji ime maršala Tita nosi to ime 71 godinu i nosit će ga barem još 10 puta toliko. Trg maršala Tita barometar je i bilo Zagreba po kojem se vidi koliko se grad sjeća svoje herojske prošlosti. Grad koji se srami partizanske prošlosti osuđen je na zaborav, zapravo na smrt”, poruka je kazališne redateljice i sveučilišne profesorice Snježane Banović.
“U zadnjih 25 godina uklonjeno je 220 spomenika kojim se obilježavalo antifašitičko sjećanje. Trg maršala Tita je jedina ostavština uz poneku ulicu koja komemorira zagrebačko sjećanje na te ljude. To je bila jedna poptuno štetna dinamika koja je pokušala prekorijti sjećanje grada na antifašističku tradiciju”, kazao je Josip Jagić iz Mreže antifašistkinja Zagreba.
On smatra da je za to odgovornost džavnih institucija ogroma, od Karamarkove vlade pa nadalje. Državne institucije su te koje promoviraju ustašizaciju društva. To je tragedija našega društva i sramota koje se dogaađa u našem društvu, pokušaju se rehabilitirati ustaški elementi”, kazao je Jagić.
Komentirao je i prijedlog Zlatka Hasanbegovića da se poništiti 22. lipnja kao državni praznik: “Svi znamo tko je Hasnabegović i što zastupa, a mogu samo reći da je to sramotno i neprihvatljivo.”
Razotkrivanje hrvatske ‘civilne’ scene – ‘Trg je naš’: Antifašisti = Titoisti = Komunisti?
Na inicijativu Saveza društava Josip Broz Tito, okupljanje su organizirali Savez antifašističkih boraca i antifašista (SAB), Antifašistička liga i Srpsko narodno vijeće te stranke Radnička fronta, Nova ljevica, Nova Hrvatska i Zagreb je naš.
“Antifašistička liga” je službeni organizator prosvjeda, a u njoj osim Srpskog narodnog vijeća (SNV-a) i Građanskog odbora za ljudska prava pripadaju i B.A.B.E., Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava, Documenta, Romsko nacionalno vijeće, Židovska općina/Šoa akademija, Židovska vjerska zajednica “Bet Israel”, Vijeće romske nacionalne manjine grada Zagreba, Mlade antifašistkinje i antifašisti Zagreba, Srpski demokratski forum, Savez društava Josip Broz Tito, Savez ratnih i vojnih invalida RH (2. svjetskog rata), Savez antifašističkih boraca i antifašista RH.
U povelji Antifašističke lige RH stoji da ‘antifašizam danas valja prilagoditi novim društvenim uvjetima i proširiti ga novim akterima, novim idejama kako bi se djelotvorno mogao suprotstaviti akcijama i manifestacijama u kojima je nemoguće ne prepoznati prijeteće karakteristike fašizma.’
Jedna od akcija kojoj se suprostavljaju jest i mijenjanje imena zagrebačkog Trga maršala Tita. Antifašisti time žele osigurati da zagrebački trg nosi ime vođe režima koji je prema procjenama istraživača odgovoran za smrt oko milijun ljudi.