“Trg je naš” geslo je građanskog okupljanja na Trgu maršala Tita u Zagrebu, koje je u tijeku, a kojim lijeve i antifašističke udruge i stranke, na Dan antifašističke borbe 22. lipnja, upozoravaju da gradska vlast “koketira s promjenom imena tog trga jednog od posljednjih simbola pobjede nad nacizmom i ustaštvom u Drugom svjetskom ratu”.
Na inicijativu Saveza društava Josip Broz Tito, okupljanje su organizirali Savez antifašističkih boraca i antifašista (SAB), Antifašistička liga i Srpsko narodno vijeće te stranke Radnička fronta, Nova ljevica, Nova Hrvatska i Zagreb je naš.
“Antifašistička liga” je službeni organizator prosvjeda, a u njoj osim Srpskog narodnog vijeća (SNV-a) i Građanskog odbora za ljudska prava pripadaju i B.A.B.E., Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava, Documenta, Romsko nacionalno vijeće, Židovska općina/Šoa akademija, Židovska vjerska zajednica “Bet Israel”, Vijeće romske nacionalne manjine grada Zagreba, Mlade antifašistkinje i antifašisti Zagreba, Srpski demokratski forum, Savez društava Josip Broz Tito, Savez ratnih i vojnih invalida RH (2. svjetskog rata), Savez antifašističkih boraca i antifašista RH.
U povelji Antifašističke lige RH stoji da ‘antifašizam danas valja prilagoditi novim društvenim uvjetima i proširiti ga novim akterima, novim idejama kako bi se djelotvorno mogao suprotstaviti akcijama i manifestacijama u kojima je nemoguće ne prepoznati prijeteće karakteristike fašizma.’
Jedna od akcija kojoj se suprostavljaju jest i mijenjanje imena zagrebačkog Trga maršala Tita. Antifašisti time žele osigurati da zagrebački trg nosi ime vođe režima koji je prema procjenama istraživača odgovoran za smrt oko milijun ljudi.
“Nitko građane 90-ih nije pitao kada su mladići i djevojke koji su poginuli u Drugom svjetskom ratu gubili ulice – Rad Končar, Nada Dimić i drugi. Ne znam zašto sada referendum.
Kada gledam Brunu Esih i Zlatka Hasanbegovića tužan sam što Hrvatska predstavlja jednu od rijetkih zemalja gdje dobivate glasove isključivo zbog nečega što se odnosi na prošlost. Oni trenutno nemaju što drugo za ponuditi i znaju da bi im sada pasali izbori jer njihova opcija s vremenom odlazi tamo gdje su i sve ekstremno desne opcije završile. Ne znam kako hrvatska javnost još uvijek to može razumijeti. Ako ne možete postaviti ultimatum da hoćete povećati mirovine braniteljima, sagraditi vrtiće, nego isprovocirati izbore zbog promjene imena trga. Kao da će četiri godine u Zagrebu na vlasti biti komunisti. Ako nemaju što drugo za ponuditi, sramota mi je da se ovime žele izvući novci i to pokazuje da smo stvarno još jedna od rijetkih država gdje se glasovi mogu dobiti ako govorite protiv države koja se raspala prije 30-ak ili osobe koja je preminula prije 40-ak godina”, poručio je uoči prosvjeda na N1 televiziji jedan od govornika na Trgu Maršala Tita 22. lipnja, Hrvoje Klasić.