(VIDEO) Hoće li novi predsjednik Milanović pomrsiti račune glede nabave vojnih zrakoplova?

Foto: snimka zaslona

Administracija tek treba odraditi posao oko nove runde nabave vojnih zrakoplova. Poznata su pravila i zemlje koje će sudjelovati u poslu. Ministar obrane Damir Krstičević je uvjeren da se ovaj put neće dogoditi propast i da će posao biti uspješno okončan u mandatu ove Vlade. Hoće li im i može li izabrani predsjednik Zoran Milanović pomrsiti planove s obzirom na svoje ovlasti u kreiranju obrambene politike?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi ili polovni? Samo jedan od sedam borbenih lovaca poletjet će prema Hrvatskoj. Dio posla je obavljen. Skraćen je rok i u iduća četiri mjeseca očekuju se ponude koje će se potom “češljati” pošalju SAD i Švedska za novi F16 zrakoplov, odnosno, Gripen.

U utrku se vraćaju Izraelci koji sada žele surađivati s američkim proizvođačem, Grci i Norvežani – svi oni nude različite verzije rabljenih F16. Žele vidjeti i za koji to iznos Talijani i Francuzi prodaju Eurofighter i Rafal.

“7. svibnja, kad vidimo ponude država koje su određene – vidjet ćemo. Mora se voditi računa da je cijeli proces transparentan i jasno da moramo voditi računa o novcima – što je za Hrvatsku priuštivo u tom trenutku”, kazao je ministar Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek tada će se znati – kaže Krstičević – koliko bi država trebala platiti 12 borbenih zrakoplova i je li netko od ponuđača spreman spustiti cijenu. Pitanje je za sada teško od nekoliko stotina milijuna do više od milijarde dolara. “Ja bih uvijek volio novi, ako je to moguće. Ali tu je Vlada, tu je i premijer, a tu je sada i predsjednik države. Treba razgovarati”, dodaje Krstičević.

“Vlada ako donese odluku, mislim da će izabrani predsjednik reći ‘ok, donijeli ste odluku, preuzimate odgovornost'”, smatra Ante Kotromanović, biviši SDP-ov ministar obrane.

Zrakoplovi tema svađe u kampanji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kampanji je bilo svađe. Zoran Milanović koji bi se ovaj posao dogovarao direktno s Amerikancima – branio je ukrajinski remont MIG-ova, koji je potpisala njegova Vlada i napadao projekt s Izraelcima. “Ovaj skandal s nabavkom zrakoplova iz Izraela po svaku cijenu na silu, preko tarabe, je nešto čime ću se kao predsjednik pozabaviti”, kazao je Milanović 3. siječnja ove godine.

“Slobodno se vi bavite Izraelom, tu nije potrošena niti jedna kuna. Ali činjenica je da mi imamo četiri zrakoplova koji ne mogu dobiti niti dozvolu za letenje, jer su sklepani od raznih dijelova”, odgovorila mu je Kolinda Grabar-Kitarović.

“Ja da sam imao ovakva sredstva kao što imaju oni, mi bi se već odlučili koji tip aviona će letjeti, a da nismo napravili remont, ne bi imali zrakoplovstvo”, kazao je Ante Kotromanović koji smatra da učinjeni posao nije bio loš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Loš remont MIG-ova u Ukrajini: Gdje je nestao novac?

> Afera s remontom MIG-ova iz doba SDP-ove Vlade: Čović i Josipović proglašeni krivima

> Prisjetimo se: SDP-ova afera s MiG-ovima i lošim remontom u Ukrajini

Bit će loše dođe li do novog probijanja rokova, mišljenja je struka. “Previše otežemo, bojim se da ćemo rasuti ljude, jer mi bi se trebali pripremiti s tehničarima i pilotima, a s ovim što imamo teško da možemo održavati ovo što imamo”, tvrdi umirovljeni general Josip Štimac, bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čeka se svibanj. Najveći vojni posao nakon produžetaka – ulazi u finale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.