(VIDEO) HRejting: Plenkovićev koalicijski partner HNS ispod 1,5 posto podrške

Foto: Snimka zaslona

HDZ je s 29,9 posto (27,3 u ožujku) potpore prvi put od studenoga prošle godine ponovno vodeća stranka, dok je SDP drugi s potporom od 27,4 posto (29,3 u ožujku). To su rezultati HRejting istraživanja za travanj, koje je za Dnevnik HTV-a provela agencija Promocija plus na uzorku od 1400 ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP u padu, izborni prag prelazi još samo Škoro

Stranačke međurelacije vratile su se na razdoblje prije tih izbora. Tako je HDZ sad na gotovo 30% i od studenog prošle godine prvi put ponovno vodeća stranka. S 2,5 posto manje, SDP je ponovno drugi.

Rezultati pokazuju da bi izborni prag, kada bi se sljedeći tjedan održavali izbori, prešao još samo Miroslav Škoro i njegov Domovinski pokret koji su zabilježili 9,2 posto potpore (10,5 u ožujku).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na četvrtome mjestu, blizu praga, još je jedino Most s 4,1 posto, dok je na petom mjestu HSS s potporom od 2,1 posto. Što se ostalih stranaka tiče, prema ovom istraživanju sve su ispod 2 posto, a slijede Živi zid s 1,6 posto, Pametno s 1,5 posto te IDS također s 1,5 posto.

Plenkovićev koalicijski partner HNS ispod 1,5 posto podrške

Ispod 1,5 posto su svi ostali iz ankete i to slijedećim redosljedom: Stranka rada i solidarnosti Milana Bandića (1,4 posto), HSU, HNS (1,3 posto) te izjednačeni Suverenisti i Ivan Pernar. Jedan ili manje od jedan posto birača odlučuje se za: Mislava Kolakušića, Brunu Esih, Daliju Orešković, Anku Mrak Taritaš. A ni od Daria Hrebaka, novog predsjednika HSLS-a, ta stranka nije ništa profitirala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporedba s prošlomjesečnim rezultatima

Jedine pažnje vrijedne promjene, odnose se na tri stranke koje prema HRejtingu trenutačno prelaze izborni prag. Pad ili rast svih preostalih iskazuje se u promilima, tako da se tu o rastu ili padu ne može niti govoriti. Uzrok je HDZ-ova povratka na vrh, rast te stranke za više od 2,5 posto u samo mjesec dana, ali istodobno i pad SDP-a u odnosu na ožujak za gotovo 2%. Malo više od 1% pao je i Miroslav Škoro.

Stabilan je trenutačno broj neodlučnih birača koji se i dalje vrti oko 10%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stranke prolaze po regijama?

U četiri najjužnije županije suvereno “vlada” HDZ. Njega bi ondje zaokružilo više od 40% birača. SDP je izbor za njih dvostruko manje. Izborni prag prelazi još samo Most, a pragu nadomak je Škorin Domovinski pokret.

U regiji koja bi obuhvaćala Primorsko-goransku i Istarsku županiju te senjsko primorje – obrnuto! Tu suvereno vlada SDP od kojega je HDZ više nego dvostruko slabiji. IDS je treći, a iznad 5-postotnog izbornog praga i ovdje je Škorina stranka.

Istok Hrvatske “drži” HDZ koji u Slavoniji i Baranji osvaja 38%. Na oko 20% glasova može računati SDP, a 15,6%  je Škorinih. Ove tri stranke jedine prelaze prag i u izbornoj jedinici koja bi se prostirala od Like preko Bjelovarsko-bilogorske, Sisačko-moslavačke do Karlovačke županije. Ondje HDZ osvaja iznad 40, SDP oko 28, a Škoro ispod 9% glasova. Izbornom pragu u ovoj regiji nitko više nije ni blizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međimurskoj, Varaždinskoj, Krapinsko-zagorskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji prvi je izbor SDP, drugi HDZ, a treći opet Škoro. Što je IDS-u Istra, to je HNS-u očito sjever Hrvatske. Ondje bi sa 7,3% ušao u Sabor. HSS-u malo nedostaje.

Bandić u Zagrebu ispod izbornog praga

Jedino u Zagrebu i okolici razlika između dviju najjačih stranaka ne prelazi 10%. Za SDP bi glasalo malo više od 29, a za HDZ malo manje od 21% birača. Miroslav Škoro izbor je njih oko 8%. U Zagrebu i okolici, zagrebački je gradonačelnik prvi ispod izbornog praga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.