Zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Sabora Milijan Brkić ispitan je u svojstvu osumnjičenika jer je presretao poštu svoje žene, koristeći usluge bivšeg informatičara MUP-a Franje Varge osumnjičenog u aferi SMS, doznaje RTL Danas. Poznato je da se branio šutnjom prilikom ispitivanja 11. travnja.
(VIDEO) Optuženici u ‘aferi SMS’ Varga i Curić pušteni iz istražnog zatvora: Varga porekao krivnju
Brkić je, navodi RTL, prije dva dana u svojstvu osumnjičenika ispitan na policiji, no nije htio odgovarati na pitanja bez svoga odvjetnika.
Sumnjiči ga se, navodno, za novo kazneno djelo, da je preko Franje Varge presretao računalnu poštu svoje žene Karmen, a u istom predmetu osumnjičen je i njegov brat Jozo.
Do saznanja za to kazneno djelo došlo se navodno, tijekom pretraga računala i dokumentacije izuzete u predmetu protiv Varge i bivšeg vozača ministra poljoprivrede i Brkićeva kuma Blaža Curića, koje Uskok tereti zbog sprječavanja dokazivanja i pomaganja u tome nedjelu u “aferi SMS”.
Na opetovane pozive Brkić u subotu navečer nije odgovarao, a ni s policije se nije mogla dobiti potvrda informacije da je Brkić osumnjičenik.
Nakon otkrivanja afere SMS mediji su tvrdili da su Vargine usluge koristili i bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić, koji su te optužbe odbacili.
Preuranjeno je govoriti o tome hoće li Brkić biti priveden zbog tog čina. Jer, treba znati da su ovo predistražne radnje, nije službeno otvorena istraga. Kad bi se otvorila istraga, bilo bi riječi o kaznenom djelu neovlaštenog prenošenja računalnih podataka, zbog čega prijeti kazna zatvora do pet godina.
Treba vidjeti što će policija i hoće li podići kaznenu prijavu pa ju proslijediti Tužiteljstvu. S druge strane, valja napomenuti i da iako je Brkić potpredsjednik sabora, policija ga je mogla ispitati. Tek kad se pokrene eventualni kazneni progon, može se razgovarati o “skidanju” njegova imuniteta, piše RTL.
Podsjetimo, Varga se u pritvoru nalazio od 20. rujna, a Brkićev kum Blaž Curić od 26. rujna prošle godine. Istražni zatvor posljednji put im je produljen 19. veljače zbog bojazni od ponavljanja kaznenog djela.
Optužnicom se prvookrivljenog Vargu tereti da je, od sredine 2017. do 20. rujna 2018. na području Belišća i Zagreba, izrađivao lažnu korespondenciju “navodno vođenu putem elektroničkih uređaja te prijepis i analizu navodne komunikacije između visokih dužnosnika i drugih osoba u Republici Hrvatskoj” u namjeri onemogućavanja i znatnog otežavanja dokazivanja u sudskom postupku koji se pred osječkim Županijskim sudom vodio protiv bivšeg čelnika “Dinama” Zdravka Mamića i još trojice okrivljenika kao i postupku izručenja Hrvatskoj Ivice Todorića, o čemu je odlučivao nadležni sud u Velikoj Britaniji.
Iz sačinjene lažne korespondencije, smatra tužiteljstvo, proizlazi kako “pojedini državni dužnosnici dogovaraju neosnovano pokretanje kaznenog progona protiv navedenih osoba ili kako pojedini pravosudni dužnosnici vrše pritiske na druge pravosudne dužnosnike da se te osobe u kaznenim postupcima bez ikakve osnove i dokaza osude”, a sve kako bi se to koristilo kao dokaz teškog kršenja njihovog prava na pravično suđenje zajamčeno Ustavom i Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Curić je optužen da je Vargi dostavljao potrebne podatke “u vidu telefonskih kontakata pojedinih dužnosnika i drugih osoba”.
Varga je u istrazi osumnjičen da je u postupku koji se protiv bivšeg čelnika “Dinama” Zdravka Mamića, njegova brata Zorana Mamića, bivšega Dinamova direktora Damira Vrbanovića i poreznika Milana Pernara vodio pred osječkim Županijskim sudom, zbog izvlačenja novca iz toga kluba, izradio lažnu SMS prepisku između bivšega glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i jednoga suca koji je u tom predmetu bio član sudskoga vijeća, a po kojoj je Cvitan prije objave prvostupanjske presude vršio pritisak na suca da bez ikakvih dokaza donese osođujuću presudu.
Lažnu prepisku Varga je potom navodno dostavio Zdravku Mamiću koji ju je je objavio na konferenciji za medije 4. lipnja prošle godine. Tužiteljstvo podsjeća kako je Mamićev branitelj tražio da se na temelju lažne korespondencije odgodi objava prvostupanjske presude, što je sudsko vijeće odbilo te je 6. lipnja 2018. objavilo presudu kojom su svi okrivljenici proglašeni krivima.
Osim toga Varga je, tvrdi tužiteljstvo, prije izrade pisanog otpravka osuđujuće presude protiv koje se može podnijeti žalba Vrhovnome sudu, izradio novu lažnu korespondenciju o navodnom utjecaju na suce Vrhovnog suda koji bi odlučivali o žalbi, kako bi je predao Mamiću s namjerom da je iskoristi u žalbenom postupku, ali ga je u tomu spriječila Curićeva dojava da je pod policijskim mjerama.
Curić je uhićen 26. rujna u Zagrebu, a tijekom istrage ga se teretilo je da je Vargu 20. rujna telefonom upozorio da se protiv njega vodi kriminalističko istraživanje, rekavši mu da izbriše sve poruke, brojeve i druge sadržaje.
Nakon otkrivanja ove afere mediji su tvrdili da su Vargine usluge koristili i bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić, koji su takve optužbe odbacili.
Tekst se nastavlja ispod oglasa