(VIDEO) Ministar Aladrović: ‘Vjerujem da su stvoreni uvjeti za kraj štrajka’

Foto: Snimka zaslona

Nakon postignutog dogovora između HDZ-a i HNS-a o plaćama učiteljima, na današnju sjednicu Vlade došli su svi ministri. Ipak, dogovor među vladajućima nezadovoljavajući je za sindikate. Nastavljaju sa štrajkom, a za sljedeću srijedu najavljuju veliki prosvjed na Trgu sv. Marka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović u Temi dana je rekao da je jučer postignut dogovor na razini koalicijske vlade u kontekstu pogodbene mjere od 2 % povećanja kroz koeficijente ako se do 30. lipnja iduće godine ne redizajnira cijeli sustav plaća.

– Mi smo redizajn plaća već najavljivali. Želimo cijeli sustav plaća napraviti pravednijima. Onih 6 % kojih smo ranije komunicirali kroz osnovicu ostaje i dalje na stolu, a ovih 2 % je nešto o čemu ćemo razgovarati u ponedjeljak na sastanku na koje smo pozvali sve sindikate koji su u štrajku i nadamo se da će se odazvati, rekao je ministar na HRT-u:

Aladrović se složio da je kraj lipnja izrazito kratak rok za donošenje Uredbe o koeficijentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Možemo se složiti da je ovo izrazito kratak rok i da će zahtijevati intenzivan rad kako bi ovaj sustav uredili onako kako smo planirali i kako smo iskomunicirali prema sindikatima i prema građanima RH. Mi već radimo na tome. Vjerujemo da ćemo uspjeti u tome, rekao je.

– Što se tiče samih koeficijenata to nije definirano na sastanku toliko detaljno. Mi moramo u ponedjeljak vidjeti što kažu sindikati, kako njima izgleda ova mjera. Smatramo da s ovom mjerom i mjerom povećanja od 6 % kroz osnovicu stvorili okolnosti da se ovaj štrajk može privesti kraju, ustvrdio je.

No sindikati za sada nisu zadovoljni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ono što će ostati zadnje na stolu, to ćemo ponuditi svim zaposlenima u sustavu osnovnih i srednjih škola, koji su sudjelovali u štrajku da se o tome očituju, rekao je Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.

– I o tome kako će tih 60 i nešto tisuća odgovoriti na naše referendumsko pitanje, prihvaćate li ponudu Vlade ili ne, ovisit će naše daljnje aktivnosti, dodao je Mihalinec.

Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem uputila je, kako kaže, jednu važnu poruku premijeru Plenkoviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Dijalog nema alternativu, ignorirati socijalne partnere u ovom momentu kada je štrajk u tijeku sigurno nije dobra poruka svim zaposlenicima u sustavu obrazovanja. Problemi se rješavaju za stolom, poručila je Šprem. “Htjeli su nas slomiti, a samo su nas osnažili, pritisak znamo pojačavati. U srijedu štrajka cijela Hrvatska, ali će dio Hrvatske biti na Markovu trgu”.

Ministar kaže da pregovori sa sindikatima traju već mjesec dana i da je cijelo društvo svjesno da su neki zahtjevi nerealni i financijski i sistemski.

– Sindikatima ćemo ponuditi ono što smo jučer na Vladi odlučili i ono što smo u ponedjeljak komunicirali na sastanku. Ja očekujem da će se sindikati u srijedu pojaviti na pregovorima o Temeljnom kolektivnom ugovoru koji su već ranije dogovoreni i da će im to biti ispred prosvjeda, rekao je.
– Mi u Vladi smatramo da su s ovom ponudom ispunjeni svi uvjeti da se ovaj štrajk završi, poručio je Aladrović.

O povećanju minimalne plaće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je danas prihvatila i prijedlog proračuna za sljedeću godinu i prijedlog izmjena zakona u četvrtom krugu porezne reforme. Među poreznim rasterećenjem od 2 milijarde i 400 milijuna kuna, nalazi se i prijedlog za povećanje minimalne plaće – za oko 55 tisuća korisnika primanja se povećavaju za 250 kuna te će ubuduće iznositi 3250 kuna.

– Danas je ta uredba izglasana na Vladi što znači da od 1. siječnja 2020. minimalna plaća u neto iznosu 3250 kn. Procjene pokazuju da je trenutačno u Hrvatskoj 55 tisuća onih koji imaju minimalne plaće, mi očekujemo da će se taj broj povećati s obzirom na to da povećavamo iznos minimalne plaće. Ali bitno je da će se onima koji danas imaju minimalne plaće te plaće povećati u netto iznosu za 250 kn, rekao je Aladrović.

Smatra da povećanjem minimalne plaće Vlada čini dobro onima koji imaju minimalne plaće ali i gospodarstvu u cjelini.

– Visinu plaće određuje Vlada. Naravno da smo prije toga imali konzultacije i sa sindikatima i s poslodavcima. Vrlo dobro su svi bili upoznati s iznosima koji su bili na stolu i koji su se kretali u rasponu od 3120 do 3500 kn. Mi smo odabrali onaj iznos za koji smo smatrali da ga gospodarstvo može podnijeti i koji će biti dovoljno povećanje za one koji trenutačno imaju minimalnu plaću, istaknuo je.

– S druge strane, svjesni smo da postoje određene industrijske grane, sektori koji su radno intenzivni i koje svako povećanje cijene rada može učiniti manje konkurentnima. Mi radimo na kompenzacijskim mjerama kojima ćemo im pokušati pomoći da se pripreme za ono što ih očekuje u 2020, poručio je ministar.

Kaže da su određene kompenzacijske mjere i ranije postojale ali se nisu koristile u obimu koji su očekivali.

– Razlog tomu je bila visoka birokratizacija tih mjera. Kroz Hrvatski zavod za zapošljavanje ćemo učiniti da se ta birokracija smanji na minimum. S druge strane, neke su industrije izašle iz problema minimalne plaće, odnosno, sami su zbog uvjeta na tržištu rada povećali plaće, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.