“Predavanje o digitalizaciji drži čovjek koji kaže da koristi službeni ili privatni e-mail ovisno o jačini signalu”, kazao je Nikola Grmoja (Most), nakon što je ministar optužio njegovu stranku da pokušava doći do političke vidljivosti. Rasprava je počela oko kontrolnih lista za diskvalificirane potpise GI Narod odlučuje, a za koje su iz Ministarstva rekli da su uništene. Sad ministar tvrdi drugačije, kaže da apsolutno nikakav dokument vezan za dvije referendumske inicijative nije uništen.
“Kontrolne liste nalaze se na aplikaciji DIP-a koja se čuva u APIS-u. To je vrlo jednostavna tehnologija, odete s mišem na opciju print i stisnete enter”, dao je ministar upute Mostovcima.
“Treba jasno reći da se referendum hrvatskom narodu nije usudio zabraniti ni Slobodan Milošević, ali jest Lovro Kuščević. Andrej Plenković, Milorad Batinić, Milorad Pupovac, , Željko Reiner, Branko Bačić”, dodao je Grmoja u Saboru prije nekoliko dana. Rekao je i da je Republika Hrvatska uspostavljena na referendumskoj volji naroda.
5 gigabajta ili 5G mreža?
“Mi smo razgovarali s teleoperaterima, konkretno T-com, za elektroničko glasovanje trebalo bi osigurati infrastrukturu od 5 gigabajta“, ustvrdio je ministar uprave Lovro Kuščević u jednom Otvorenom.
Nije jasno zna li ministar uprave razliku između gigabajta i 5G mreže, no pri iznošenju ove tvrdnje vjerojatno je mislio na ovo potonje, iako niti u tom slučaju izjava nije točna.
A da je ministar Kuščević, koji je zadužen za digitalizaciju javne uprave, ali i uvođenje elektroničkog glasovanja, sklon greškama kada je u pitanju tehnologija, potvrđuje i njegova nedavna izjava kako ” mail adrese bira prema signalu”.
“Imam nekoliko privatnih i poslovnih mailova. Koristim i privatne i službene mailove, ovisno o tome gdje se nalazim, gdje ima signala i koje računalo imam sa sobom, koji mobitel imam sa sobom. Primam i šaljem mailove s nekoliko adresa, koristim sva tehnička sredstva, sve moguće adrese”, odgovorio je ministar uprave na novinarski upit koristi li u službenoj komunikaciji privatne mailove .
U nagađanja je li ministar potpuni nepoznavatelj tehnologije 21. stoljeća ili je pak riječ o samo o greški nećemo ulaziti, međutim, podsjetimo da su ga teleoperateri i IT struka demantirali u vezi navoda o trenutnoj nemogućnosti uvođenja e – glasovanja u Hrvatskoj.
Naime, teleoperateri, uključujući i T – com koji je sam naveo, tvrde za Novi list da ih ministar nikada nije kontaktirao, kao niti Vlada RH.
Također, navode, dvije najveće teleoperaterske kuće već imaju razvijen sustav za e – glasovanje koji nude kupcima, a dovoljno bi bilo i malo prilagoditi postojeći sustav Porezne uprave. Elektroničko glasovanje moguće je uvesti već kroz mjesec dana, tvrde, a njime bi se i smanjila mogućnost izbornih prijevara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.