Kandidati Mosta za Europski parlament Božo Petrov, predsjednik Mosta, saborska zastupnica Ines Strenja i Ivan Prskalo na današnjoj su konferenciji za novinare govorili o programu Mosta za EU izbore i iznijeli razloge zašto bi EU trebala kompenzirati Hrvatsku zbog iseljavanja.
Petrov je istaknuo kako masovno iseljavanje kvalificiranih radnika uzrokuje daljnje zaostajanje Hrvatske i da tu činjenicu treba uzeti u obzir kao kriterij pri dodjeli sredstava, ako je glavni cilj kohezijske politike smanjenje razlika u razvijenosti.
“U protivnom kohezijska politika EU nema smisla. Most traži da se državama pogođenim odljevom mozgova osigura više sredstava razmjerno udjelu stanovništva koje se iselilo u razvijene članice. Bez kvalificiranih radnika naše stope rasta ostat će malene i zato treba iskoristiti sve moguće instrumente da zaustavimo negativne trendove i osiguramo Hrvatskoj prosperitetnu budućnost. Jedan od tih instrumenata su kohezijski fondovi. Žao nam je što veliki broj domaćih političara i analitičara još uvijek pokazuje sluganski mentalitet pa im je ovaj prijedlog problematičan. EU je utemeljena na solidarnosti i ravnomjeran razvoj jedan je od njezinih glavnih ciljeva. A naši pregovarači koji su pod svaku cijenu žurili s ulaskom u EU, pristali su na neke stvari koje nas danas stavljaju u neravnopravan položaj u EU. Očito nisu uzeli u obzir moguće scenarije od kojih je jedan odnosi na iseljavanje obrazovanog, produktivnog stanovništva što prijeti skorom kolapsu sustava i dugotrajnom povećanju jaza između razvijenih članica i Hrvatske. Interes Hrvatske u EU je staviti ovu temu na stol i tražiti rješenje”, rekao je Petrov.
“Ne slažemo se s politikom da budemo periferija Europe koja će za neke druge razvijenije zemlje proizvoditi obrazovani visokokvalificirani kadar”, naglasio je.
Most pritom nudi nekoliko rješenja, primjerice da se kroz program Obzor Europa unutra kojeg je na raspolaganju 96 milijardi eura više izdvaja za nove članice EU-a, ili primjerice da se više izdvaja za slabije razvijenije članice kroz Europsko istraživačko vijeće.
Osim toga, u Mostu upozoravaju i na mogućnost da će u novom financijskom razdoblju EU tražiti od Hrvatske da projekte sufinancira s 30 posto, a ne kao dosad 15 posto vrijednosti te mogućnost povećanja članarine.
Petrov je istaknuo: “Ja zastupam tezu da se mi moramo boriti za veća sredstva, veće šanse Hrvatske, a da građani trebaju kazniti one koji su bili nesposobni i nisu povukli sredstva koja su trebali.”
(VIDEO) GI Narod odlučuje poziva birače: ‘Izađite na EU izbore i kaznite kradljivce referenduma!’
Prskalo: Ljudski kapital koji dajemo razvijenim zemljama EU vrijedi više od ičega
Ivan Prskalo je rekao kako iz Hrvatske odlaze mladi, fakultetski obrazovani ljudi, a odljev mozgova je prisutan prije svega zbog korupcije, nepovjerenja u institucije, negativne selekcije, nedostatka kvalitetnih radnih mjesta.
“Ljudski kapital koji dajemo razvijenim zemljama EU vrijedi više od ičega. Naš je cilj putem europskih sredstava kreirati kvalitetna radna mjesta s dobrim plaćama jer je demografska obnova moguća samo uz veću plaću. To možemo ostvariti kroz mehanizme EU, fondove i poticaje koji će omogućiti snažnije zapošljavanje. Zdrava tržišna ekonomija jedina može stvoriti dodatnu vrijednost. Nužna je ravnomjerna razvijenost i za to se moramo zalagati. Treba poticati mlade ljudi, oni su ključni i zato Most traži i povećanje stipendija za naše studente u sklopu programa Erasmus+. Želimo da se na razini cijele EU u obzir uzmu razlike u paritetu kupovne moći i stipendije i bolje usklade sa životnim standardom države u koje studenti odlaze”, rekao je Prskalo.
Ines Strenja, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, naglasila je da će se Most u Europskom parlamentu zalagati da bolja i sigurnija zdravstvena skrb bude dostupna svim građanima pod jednakim uvjetima.
“Koordiniranim djelovanjem unutar EU za zdravstvo se može puno postići i kroz taj segment zdravstvo možemo promatrati kroz okvir EU. U okviru EU radi se na programima zdravstvenog opismenjavanja građana čijom bi se koordiniranom primjenom spriječili negativni ishodi poput rizičnijeg ponašanja, slabijeg korištenja preventivnih usluga, odgođenog postavljanja dijagnoze, težeg shvaćanja i prihvaćanja zdravstvenih uputa. Fokusirat ćemo se na povećanje dostupnosti zdravstvenih usluga, a Interreg, prekogranični prijevoz životno ugroženih pacijenata, odlično je prikazan na primjeru Umaga koji ostvaruje suradnju s Izolom u Sloveniji kada je u pitanju prijevoz životno ugroženih pacijenata, a to bi se moglo ostvariti između Metkovića i Mostara”, istaknula je Strenja.
Rekla je kako je Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku kojim predsjeda, najučinkovitiji u jesenskom zasjedanju sabora, a takav aktivan način rada i zastupanje interesa hrvatskih građana zastupat će i u Europskom parlamentu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/hina