Postupak mirenja između Vlade i školskih sindikata koji je počeo u ponedjeljak, nastavljen je u srijedu i završio je neuspješno. Kazao je to nakon sastanka sindikalist Mihalinec najavivši kako učitelji i profesori sutra stupaju u štrajk.
Nakon višesatnog sastanka sindikalist Branimir Mihalinec iz Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama kazao je da mirenje nije uspjelo, prenosi N1.
“Vlada je u cijelosti odbila naše zahtjeve, ponudila je kroz dodatke povećanje dodatka od 2 posto od 1. listopada i 2 posto od 1. lipnja 2020. To je za sindikate neprihvatljivo i iz tog razloga mirenje je neuspješno završilo. Možemo najaviti da će sutra početi štrajk u sustavu osnovnog i srednjeg školstva. Bit će cirkularni štrajk, prvi dan, sutra, cijela Hrvatska će biti u štrajku, ostale dane će biti nekoliko županija iz oba sindikata zajedno”, kazao je.
“Ovo nije borba protiv učenika i roditelja”
“Apeliram na roditelje da imaju razumijevanja za učitelje, da prihvate činjenicu da učitelji ne mogu biti najpotplaćenija karika u javnim službama, da pokažu razumijevanje i podrže naš štrajk. Ovo nije borba protiv učenika, ovaj štrajk nije borba protiv roditelja, nego za bolje obrazovanje, za našu budućnosti i budućnost naše djece. Ovaj štrajk prelazi u borbu za dostojanstvo u Republici Hrvatskoj”, rekla je Sanja Šprem iz Sindikata hrvatskih učitelja.Prvi je krug održan prekjučer.
Sindikalni su čelnici, podsjetimo, još prošlog tjedna Vladi su predali najavu štrajka za sutra, tražeći povećanje koeficijenata složenosti poslova od 6,11 posto. O rezultatima današnjih razgovora ovisi hoće li štrajka biti.
Ne uspije li današnji pokušaj mirenja države i sindikata, sutra započinje štrajk u školama
Sindikat Preporod koji ima 9 tisuća članova, donio je odluku da se, u slučaju nedogovora priključi postupku ili mogućem štrajku, prenosi HRT.
“Danas će se sve znati. Ili će sutra biti štrajk ili će biti dogovora. Razgovori bi mogli trajati 15 minuta, ali i šest sat”i, kazao je uoči sastanka Branimir Mihalinec, čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.
Jedan od scenarija je da dođe do kratkog štrajka koji bi trajao do, primjerice ponedjeljka. Tada bi sindikati pokazali svu snagu prosvjetara, a radi se o 70 tisuća zaposlenih u osnovnim i srednjim školama. Time bi napravili dodatni pritisak kako bi ostvarili svoje ciljeve. Druga i najteža varijanta je da dođe do višemjesečnog štrajka.
Ćorić: O lojalnosti Divjak može pričati jedino premijer
Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić uoči sastanka užeg kabineta nije želio konkretno komentirati je li ministrica obrazovanja Blaženka Divjak nelojalna Vladi jer sa sindikatima traži povećanje plaća. O lojalnosti može govoriti samo premijer, dodao je. Smatra kako plaće treba povećati horizontalno. Na upit je li teško braniti fiskalnu stabilnost kada netko zahtijeva rashode u jeku predizbone godine, kazao je da je zadnjih godina po pitanju fiskalne stabilnosti odrađen sjajan posao. “Mislim da se on može napraviti u 2020. i to zahtijeva svojevrstan napor svih resora i u konačnici eventualnu racionalizaciju”, dodao je.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je prije nekoliko dana kako su razgovori koje Vlada vodi s predstavnicima školskih sindikata otvoreni i dobre volje. Vladina je ponuda da od 1. listopada plaće porastu za dva posto, a onda da se nastave razgovori za iduću godinu, jer se mora vidjeti cjelokupna konstrukcija hrvatskog proračuna.
Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović nakon sastanka u ponedjeljak izjavio je kako su razgovori tajni, ali se održavaju u atmosferi uzajamnog poštovanja. Na pitanje novinara zaslužuju li učitelji veću plaću, Aladrović je rekao da je Vlada pokazala volju da anticipiramo probleme koji su se pojavili i zahtjeve učitelja za povišicama. Kazao je i da su plaće individualne.