Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader ponovno je odbacio optužbe da je od direktora MOL Zsolta Hernadija, koji je nedostupan hrvatskom pravosuđu, primio mito kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini, javlja HRT.
“Znači Državno odvjetništvo radi katastrofalan posao, radi jednu veliku štetu Hrvatskoj i državnom proračunu i naprosto, ja ne mogu razumjeti ovu optužnicu danas. Mi smo danas slušali zamjenicu državnog odvjetnika, koja je nešto govorila – što nema nikakve veze. Ona je čak dovodila u pitanje odluku Ustavnog suda, Vlade, ona je dovodila u pitanje kompletan politički sustav u Hrvatskoj. To je žalosna činjenica i mi ćemo to pobiti u ovom postupku, kao što smo to učinili i u nekim drugim slučajevima.
Na pitanje novinarke “od čega vi živite?” s obzirom da ju je imovina blokirana, Sanader je odgovorio: “Nameće se pitanje, jel’? E pa, kad vam se nameće pitanje nađite odgovor”.
Na ponovljeno pitanje, Sanaderova odvjetnica Jadranka Sloković ljutito je odgovorila: “Pa iz blokirane imovine, kaj vi ništa ne razumijete?!”. Na pitanje, je li to dozvoljeno, Sloković je odgovorila “Pa naravno”.
Prvom presudom Sanader je za primanje mita od Hernadija, ali i provizije od austrijske Hypo banke osuđen na jedinstvenu kaznu od 10 godina, što je Vrhovni sud smanjio na 8,5 godina. Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko tvrtke Roberta Ježića navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.
Tijekom prošlog suđenja nekadašnji Sanaderov prijatelj, a kasnije i krusnki svjedok optužbe Ježić posvjedočio je da je polovina dogovorenog mita uplaćena na račun njegove tvrtke. No, tih pet milijuna eura nikada nije vratio u državni proračun, a nakon što je pravomoćna presuda ukinuta tvrdio je da za povrat novca nema utemeljenja.
Prije čitanja optužnice Hernadijeva obrana istaknula je da suđenje ne bi smjelo početi jer Vrhovni sud još nije odlučio o njihovu ranijem zahtjevu da se dio dokumenata prevede na mađarski kako bi ih Hernadi mogao pročitati na materinskom jeziku. No, sudsko vijeće pod predsjedanjem sutkinje Maje Štampar Stipić odlučilo je početi s glavnom raspravom.