(VIDEO) Što kažu poslodavci, a što sindikati na najavljene izmjene Zakona o radu?

Foto: Snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

Predstavnici poslodavaca i sindikata komentirali su istraživanje o promjenama Zakona o radu koje je danas objavio RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prema tom istraživanju, 62 posto ispitanih podržava promjene u Zakonu u radu, 22 posto njih promjene ne podržava dok se 15 posto ispitanika izjasnilo da ne znaju žele li promjene.

U najčešće razloge zbog kojih žele promjene Zakona o radu ispitanici ističu da žele bolju zaštitu radnika, da trenutni zakon nije u skladu s potrebama tržišta i da ga treba modernizirati, dok protivnici navode da se uređivanje rada od kuće može postići i uredbama, a ne mijenjanjem zakona, dok dio smatra da bi se promjenom smanjila radnička prava.

“Vrijeme je da skinemo maske, figurativno maske, pogotovo ove vezano uz Zakon o radu koji se cijelo vrijeme prezentira kao nekakvo blagostanje i zaštita radnika, a zapravo se radi samo i isključivo o zaštiti neradnika. Mi smo također napravili našu anketu i preko 90 posto članova UGP-a praktički smatra da je zakon prenormiran, da zakon mora biti fleksibilniji”, kazao je predsjednik Udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad govorimo o sklapanju ugovora o radu, u čemu je problem? Oko 90 posto novozaposlenih zapošljava se na određeno vrijeme. Kada govorimo o raskidu ugovora o radu – previše fleksibilno poslodavci imaju mogućnost raskinuti ugovor o radu. Sad se postavlja pitanje žele li to činiti prema postojećim pravilima koji su uređeni zakonom i koji nisu rigidni, koji nisu zastarjeli ili bi željeli onaj čisto američki sistem, evo ti knjižica i doviđenja. To proći neće kod nas”, kazao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.