Dana 31. siječnja općina Tovarnik obilježava 21. obljetnicu pokopa 72 mještana poginula u Domovinskom ratu pod nazivom “Dan kada je Tovarnik plakao 31.1.1998.-31.1.2019.”
Obilježavanje započinje okupljanjem ispred zgrade općine u centru Tovarnika u 14:50.
Kolona sjećanja zatim polazi prema groblju gdje se program nastavlja polaganjem vijenaca i svijeća.
>Komemoracijskim skupom obilježen “Dan kada je Tovarnik plakao”
>(VIDEO) 12. listopada 1991. Tovarnik – tko štiti i prikriva zločince ubijanja i masakra 75 Hrvata
Sveta misa za sve poginule služit će se u župnoj crkvi sv. Mateja, apostola i evanđelista u Tovarniku u 16:30 sati.
Obilježavanje 21. obljetnice održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović.
Kada je nakon mirne reintegracije okupiranog istoka Hrvatske započeo povratak prognanih i izbjeglih u njihov kraj, u Tovarniku se mogla provesti ekshumacija i sahrana mještana ubijenih u jednom od najstrašnijih pokolja tijekom Domovinskog rata. Iz masovne grobnice ekshumirano je 48 žrtava među kojima je bio i vlč. Ivan Burik, tovarnički župnik, te su pokopani na mjesnom groblju 31. siječnja 1998.
U spomen na taj tužni događaj, 31. siječnja u Tovarniku se obilježava kao “Dan kada je Tovarnik plakao”.
Okupacija, mučenja i ubojstva 1991.
Srijemsko selo Tovarnik, na samom istoku Lijepe naše, među prvima se našlo na udaru velikosrpske aresije 1991.
Tenkovske kolone JNA koju su vodile velikosrpski orijentirane snage, a popunjene uglavnom indoktriniranim dobrovoljcima i ročnicima, kretale su se iz Beograda i Novog Sada prema Vukovaru. Stotine oklopnih vozila vozile su prema hrvatskom selima u Srijemu: Tovarniku, Ilači, Bogdanovcima i drugima.
Nakon okupacije, agresorska JNA i četničke postrojbe 22. rujna 1991. ubile su 68 mještana, a u danima koji su slijedili i mnogo više. Bila je to osveta za neočekivani i nadljudski višednevni otpor gotovo golorukih branitelja Tovarnika.
Preostalo nesrpsko stanovništvo, a uglavnom se radilo o starcima i ženama, moralo je nositi bijele trake kao znak da su hrvatske nacionalnosti. Istim su znakom obilježene i njihove kuće.
Agresor je oštetio i razrušio oko 75% kuća i gospodarskih zgrada u selu.
Do danas za ovaj masovni ratni zločin nitko nije odgovarao.
Župniku Ivanu Buriku, ubijenom u dobi od 63 godine, Tovarnik je bio prva i posljednja župa. Bio je zaljubljen u Srijem, a u rodnome mjestu Antuna Gustava Matoša službovao je 28 godina, iako je u više navrata mogao otići. Pogotovo kad je zapucalo, pa kad se Tovarnik iz mjesta pjesnika počeo pretvarati u mjesto ubojica. No, vlč. Ivan Burik ostaje u Tovarniku, zajedno sa župljanima koji još nisu izbjegli. Ubijen je 8. listopada 1991. u podrumu svog župnog stana.
Odgovornost za zločine
Prema svjedočenjima mještana, veliku odgovornost za provođenje i prikrivanje zločina kroz krivotvorenje mrtvozorničkih isprava, snosi Vojislav Stanimirović, sadašnji predsjednik glavnog odbora SDSS-a, a tada pripadnik agresorske JNA.
Antun Ivanković, iz udruge Ante Starčević iz Tovarnika, ističe kako je „Stanimirović 1991., kao pripadnik pričuvnog sastava tzv. JNA na dužnosti „komandanta saniteta i organizatora zdravstva za Srijem“ sudjelovao zajedno s četnicima u velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku“ te je bio nadređen „svojoj supruzi dr. Ljeposavi Stanimirović i dr. Draganu Martinoviću, koji su u listopadu i studenom 1991. godine, kako bi zataškali pokolj i ratni zločin u Tovarniku, naknadno bez pregleda tijela ubijenih Tovarničana i danima nakon stvarne smrti, izdavali krivotvorene i lažne potvrde o smrti i uzroku smrti“ o čemu svjedoče i mnogi preživjeli mještani.
Samog župnika Burika, prema riječima Antuna Ivankovića za 24 sata, strijeljali su pripadnici četničke postrojbe „Dušan Silni“ Kosta Gvozdenov iz Vršca, koji se kasnije u Lovasu hvalio kako je ubio „ustaškog popa“, te Petronije Stevanović iz Pančeva.
U rujnu 2016. osiječko županijsko odvjetništvo odbacilo je kaznenu prijavu protiv Vojislava Stanimirovića za ratni zločin protiv ratnih ranjenika i bolesnika te civilnog stanovništva, koju su podigli novinarka Karolina Vidović-Krišto i povjesničar Josip Jurčević, navodeći da kako nije potvrđena sumnja da je Stanimirović počinio zločine za koje se tom prijavom tereti. O tome više možete pročitati ovdje.
Uspomena na mučenički ubijenog župnika Burika
U spomen na ubijenog župnika Ivana Burika u Tovarniku svake se godine u listopadu obljetnica njegove smrti obilježava utrkom od Vukovara do Tovarnika i misnim slavljem.
Redatelj Jakov Sedlar snimio je dokumentarni film „Mučenik vlč. Ivan Burik“ koji progovara o njegovom životu i mučeničkoj smrti te stradanju Rimokatoličke crkve u Srijemu.
Književnica Nevenka Nekić, ubijenom župniku posveila je roman, „Burik: roman o svećeniku ubijenom u Domovinskom ratu“.
U produkciji udruge Ane Starčević iz Tovarnika, nastala je i pjesma posvećena vlč. Buriku, koju možete poslušati u nastavku.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr