Ovog vikenda u Istri više nema kupanja: Automatske meteorološke postaje u Umagu zabilježile su do 44 mm kiše, a istu količinu izmjerila je i postaja u Dajli.
Na aerodrom Portorož palo je još i više kiše, čak 52 mm
Izražen kišni val zahvatio je i Poreč uz prolazno jak vjetar zapadnog i sjeverozapadnog smjera. Najjača tramontana zabilježena je u Dajli gdje je udar vjetra iznosio čak 87 km/h!
Najžešće je bilo u unutrašnjosti Istre gdje je zabilježena velika grmljavinska aktivnost, uz ponegdje vrlo obilne oborine, piše Istramet. Navode i je u dijelovima Pazinštine i Žminjštine bilo i čak i krupne tuče!
Oni navode da se vrlo snažan grmljavinski sustav s obilježjima superćelije razvio jutros na moru sjevernog Jadrana, a na satelitskoj snimci je primijećeno da se dio oblaka uzdignuo iznad nakovnja, odnosno probio je granicu troposfere i ušao u donju stratosferu.
Zbog snažnih uzlaznih strujanja, oblak je probio granicu temperaturne ravnoteže u kojoj je zrak koji se uzdiže već poprimio obilježja okolnog zraka.
Kada vrh oblaka dostigne granicu ravnoteže on prestaje rasti i širi se u svim smjerovima, odnosno oblačni sustav ponaša se kao da je udario u strop. Tada i nastaje specifičan oblik kumulonimbusa.
Pojava “overshooting top-a”, odnosno ulazak oblaka u donju stratosferu upućuje na vrlo jak olujni sustav koji može donijeti opasne meteorološke pojave, uključujući iznimno krupnu tuču, tornado i pijavice te silovit downburst.
U ostatku Hrvatske naoblačenje postupno dolazi sa sjeverozapada, mjestimice uz kišu i grmljavinske pljuskove. Zbog najavljenog nevrijemena, preporuku nautičarima i pomorcima izdalo je i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture:
“Samo tijekom posljednjeg nevremena zabilježenog sredinom ovog mjeseca, zaprimljeno je više od 120 poziva pogibelji na moru te provedeno 50 spasilačkih akcija, a u kojima su službenici lučkih kapetanija spasili 65 osoba. Stoga pozivamo sve da prate vremensku prognozu i ne isplovljavaju na more ukoliko prognoza ne bude povoljna, siguraju vezove svojih plovila u lukama, igurno sidre u uvalama zaklonjenim od vjetra i valova, imaju na plovilima svu potrebnu opremu te, ukoliko se u trenutku nevremena ipak nađu na moru, budu u blizini sigurnih luka te provjere ispravnost prsluka za spašavanja, kako za odrasle tako i za djecu”, stoji u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.