Vidno uznemireni Jokić optužio Glunčića da laže o propustima pri izradi kurikulne reforme

Foto: Snimka zaslona

Hoće li prosvjetari dobiti milijardu kuna duga za rast osnovica plaća koje su im obećane ako BDP dva kvartala za redom bude rastao dva posto? O čemu će konkretno Vlada i sindikati pregovarati sutra? Je li ministar financija već ukalkulirao ovaj trošak ili mu taj izdatak ruši planirani proračun za iduću godinu? Kakvo je uopće stanje u hrvatskom obrazovnom sustavu i je li trajno zaustavljena reforma školstva? O tome su u emisiji Otvoreno razgovarali predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić, ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić, učiteljica u OŠ Bukovac Damira Črep Gavrilović, voditelj Povjerenstva za provedbu Cjelovite kurikularne reforme Matko Glunčić i bivši voditelj eskpertne radne skupine za kurikularnu reformu Boris Jokić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S prvim danom ove godine automatski je trebala biti povećana osnovica plaće za šest posto za liječnike, medicinske sestre, socijalne radnike, djelatnike u kulturi, sveučilišne profesore i osnovnoškolske i srednjoškolske nastavnike. Takav je ugovor s njima sklopila Vlada pod uvjetom da BDP dva kvartala za redom bude rastao dva posto što se ove godine dogodilo. To je 180 tisuća radnika. To je negdje oko petstotinjak kuna mjesečno. U 10 mjeseci to je 5 tisuća kuna”, kazao je predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić.

Po pitanju sutrašnjeg pregovora Vlade i sindikata rekao je kako do pregovora ne treba ni doći, jer se pregovori vode oko nečeg što će se dogoditi u budućnosti, a ne nečeg što je već dogovoreno. “Pregovarački odbori mogu sa sindikatima pregovarati pro futuro, dakle o budućnosti, znači o plaćama u 2017., 2018., 2019… Na sudu je da na neki način se očituje je li ovaj sporazum utemeljen ili nije, ako je utemeljen onda je nastao dug, a ako je nastao dug on se mora platiti. Znači, o tome nema razgovora”, rekao je Stipić.

Ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić sutra će u ime Vlade predsjedavati pregovorima. Kazao je kako je Vlada svjesna situacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi smo svjesni ugovora iz 2006. i dopuna iz 2009 i 2011. U tom kontekstu ne spori se da sporazum o osnovici plaće stoji. Međutim, moramo uzeti u obzir cijelu ekonomsku situaciju Republike Hrvatske. Okrivio je bivše Vlade da su imale priliku napraviti reviziju tog ugovora jer država sada nema novaca za isplatu plaća po dogovoru. Ako me pitate imamo li novca odjednom isplatiti nažalost to nije moguće. No neko rješenje ćemo sutra ponuditi”, rekao je Ćorić.

U emisiji je sudjelovala i učiteljica OŠ Bukovac Damira Črep Gavrilović. Kao nastavna učiteljica radi već 38 godina.

“Očekujem da se ugovor odnosno sporazum poštuje. Imam još tri godine do mirovine. Nemam vremena čekati da se pregovori završe, da se Vlade nove oforme. Mislim da je vrijeme da se kaže možemo li to dobiti ili ne možemo”, ocijenila je Črep Gavrilović. Između ostalog, učiteljica je kazala kako se njena profesija danas minorizirana. Danas nema poštovanja prema učiteljima, a danas je posao učitelja teži i složeniji nego prije 15 godina. Po pitanju kurikularne reforme, zaključila je da ju neće dočekati. Ipak, zamolila je vladajuće da svim budućim mladim kolegama pomogne na daleko kvalitetniji način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaiskrilo je večeras između Borisa Jokića i Matka Glunčića po pitanju kurikularne reforme. Voditelj Povjerenstva za provedbu Cjelovite kurikularne reforme Glunčić kazao je kako se nešto što je trebalo trajati dvije godine „stislo“ u šest mjeseci.

“Zbog toga je došlo do niza propusta. Jednostavno se pokušalo na brzake napraviti dokument od 4 tisuće stranica koji nije sustavno napravljen”, ocijenio je Glunčić te dodao kako nije napravljen projekt, a bez njega ne može se tražiti novac od Europske komisije. Bivši voditelj ekspertne radne skupine za kurikularnu reformu Boris Jokić nazvao je te izjave lažnima. “To nije istina. Javno govorite stvari koje nisu istinite”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.