Višnja Starešina: Slučaj Krmpotić je vrhunac sustavnog zastrašivanja i kapitulacija pravne države u Hrvatskoj

„Slučaj Ivana Krmpotića je samo jedna od kulminacija zlouporabe pravosudnog sustava u Hrvatskoj u zastrašivanju svjedoka i pokazatelj neefikasnosti policijskog i sigurnosnog sustava u zaštiti. Ono što je osobito značajno kod Ivana Krmpotića je što se, po nekim najavama, on u svom svjedočenju dotiče i uloge Ante Josipovića, oca bivšeg predsjednika, u određenim likvidacijama koje su učinile strukture bivše države“, rekla je za naš portal Višnja Starešina komentirajući prebacivanje svjedoka Ivana Krmpotića u sigurnu kuću u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Slučaj Krmpotić je zapravo vrhunac sustavnog zastrašivanja i kapitulacija pravne države u Hrvatskoj. Već nekoliko tjedana pratimo kako se pred njemačkim sudom iznose podaci, dokazi da hrvatsko državno odvjetništvo koje je po definiciji dužno štiti pravni sustav države zapravo zloupotrebljava svoju ulogu te zastrašuje i progoni zaštićene svjedoke na suđenju u Münchenu“, rekla je Starešina te dodala kako imamo slučajeve da se neki od svjedoka pozivaju na ekspresna ročišta, poput Krmpotića u slučajevima koji su prema podacima koji su dostupni u medijima zapravo već otišli u zastaru – što je također zlouporaba.

„Izlaze na vidjelo dokazi da su sigurnosni agenti države u konzulatima, službenim prestavništvima Republike Hrvatske, po uzoru na nekadašnje jugoslavenske konzulate koji su bili ekspoziture Udbe, također vršili pritisak na potencijalne svjedoke i zastrašivanje”, pojasnila je te dodala: “Imate slučaj da se policija ignorantski odnosi prema prijavljenim prijetnjama, konkretno svjedoka Krmpotića. Ni na što od toga ne reagira niti ministar pravosuđa, niti predsjednik Vlade. I tu ne možemo govoriti o izoliranim slučajevima zastrašivanja – to je kraj pravne države“.

„Ako imate bankrotiran pravosudni sustav, uključujući njegovu ključnu polugu državno odvjetništvo, ako imate ignorantski policijski sustav s velikim deficitima u funkcioniranju, ako imate upitan sigurnosni sustav i njegove zlouporabe u svrhu zaštite bivših totalitarnih struktura, onda je riječ o urušavanju demokratskog poretka“, ocijenila je Starešina rekavši kako postoji veliki utjecaj bivših totalitarnih struktura tj. kolokvijalno nazivanih udbaških mreža u upravljanju svim institucijama u državi: „I to jest problem koji uporno rasvjetljava sud u Münchenu. I to jest kočnica hrvatskog demokratskog i gospodarskog razvoja. Jer u konačnici sve ipak završava na zaštiti materijalnih i financijskih interesa, koji uostalom i danas drže tu staru mrežu aktivnom i povezanom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Pred njemačkim sudom se pokazuje i u kojoj su mjeri hrvatski mainstream mediji kontrolirani od te strukture. Kapitulacija pravne države, koja se rasvjetljava pred minhenskim sudom nije za njih tema. O tome sustavnije informiraju tek poneki portali, poput vašeg, neki pisani mediji …U tzv. glavnim medijima, uključujući državnu televiziju, te teme uopće ne dobivaju pravo javnosti, ili su pažljivo dozirane. A ta neinformiranost je također značajan demokratski deficit zbog kojeg nije moguće kvalitetno suočavanje s totalitarnim naslijeđem.”

„U samom minhenskom postupku se pokazuje da bi se lustracija u nas mogla vrlo efikasno učiniti kroz vjerodostojne sudske postupke, koji razotkrivaju djelovanje bivšeg sustava. No pokazuje se također da je hrvatsko pravosuđe najveća prepreka hrvatskom demokratskom i gospodarskom razvoju i da je to sustav u kojem bi trebala započeti lustracija“, rekla je ocijenivši kako se kroz minhensko suđenje Perkoviću i Mustaču može vidjeti zašto je nužno ljude koji su bili samo jezgro totalitarnog sustava, ukloniti s pozicija upravljanja državnim sustavima. Ne iz ideoloških ili političkih razloga, nego upravo zbog toga da ne bi opstruiralo funkcioniranje pravne države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.